Milliy markaz direktori  BMTning Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasi raisi bilan uchrashdi
13-may kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov bilan BMTning Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasi (CEDAW) raisi Nahla Haydar o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar O‘zbekistonning xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish sohasidagi xalqaro majburiyatlari bajarilishining borishi haqida fikrlashdilar. Shuningdek, BMT Qo‘mitasi bilan o‘zaro hamkorlik istiqbollari va CEDAWning navbatdagi sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Suhbat avvalida A. Saidov Milliy markaz faoliyatining asosiy jihatlari hamda O‘zbekiston tomonidan inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarning bajarilishi holati haqida muxtsar to‘xtaldi. BMTning Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishning barcha shakllarini bartaraf etish to‘g‘risidagi konvensiyasi qoidalari bajarilishi, shuningdek, yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi doirasida amalga oshirilayotgan gender tenglik sohasidagi islohotlarga alohida e’tibor qaratildi.
Milliy markaz direktori suhbatdoshini inson huquqlari sohasidagi xalqaro shartnoma majburiyatlarini bajarish bo‘yicha Milliy harakatlar rejasi tayyorlanayotgani, shuningdek, Milliy markazning BMT tuzilmalari bilan yo‘lga qo‘yilgan aloqalari haqida xabardor qildi. O‘zbekiston parlamenti ombudsmani va Bola huquqlari bo‘yicha vakil faoliyatini takomillashtirish orqali xotin-qizlar huquqlarini himoya qilishning institutsional mexanizmlari izchil mustahkamlanib borayotgani qayd etildi.
O‘z navbatida, N. Haydar BMTning Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasi bilan BMT Konvensiyasiga ishtirokchi davlatlarning faol hamkorligi muhimligini ta’kidlab, O‘zbekistonning bu boradagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi. U BMT Qo‘mitasining joriy faoliyati, xususan, ishtirokchi davlatlarga yuklamani kamaytirishga qaratilgan ma’ruzalar taqdim etishning soddalashtirilgan tartibi haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, individual shikoyatlarni ko‘rib chiqish va Qo‘mitaning ishchi guruhlari faoliyati bilan bog‘liq masalalarga ham to‘xtaldi.
Tomonlar BMT Qo‘mitasi tomonidan qabul qilingan umumiy tavsiyalarni, jumladan, ayollarning barcha darajalarda qaror qabul qilishda teng huquqli ishtirok etishi masalalariga doir 40-sonli umumiy tavsiyani muhokama qildilar. Iqlim o‘zgarishi, raqamlashtirish, migratsiya va odam savdosining ayollar huquqlariga ta’sirini inobatga olgan holda, ushbu mavzularda yangi tavsiyalar ishlab chiqish dolzarb ekani ta’kidlandi.
BMTning shartnomaviy organlari tizimini isloh qilish haqida so‘z yuritar ekan, N. Haydar ushbu tizimning kelajagiga doir tegishli ma’ruzani tayyorlash jarayonida shartnomaviy organlar a’zolari bilan yetarlicha maslahatlashuvlar o‘tkazilmaganidan xavotir bildirdi. U shartnomaviy organlar inson huquqlarini himoya qilish xalqaro arxitekturasining asosi ekanligini qayd etdi. Shuningdek, tomonlar shartnomaviy organlarni resurslar bilan ta’minlash hamda ularning BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari bilan o‘zaro hamkorligi masalalari xususida fikr almashdilar.
A. Saidov BMTning Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasi raisi va Qo‘mita byurosi a’zolarini joriy yilning sentyabr oyi oxirida bo‘lib o‘tadigan hamda inson huquqlari bo‘yicha ikkita xalqaro paktning 60-yilligiga bag‘ishlanadigan Inson huquqlari bo‘yicha beshinchi Samarqand forumida ishtirok etishga taklif qildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston va BMTning Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasi  o‘rtasidagi amaliy muloqotlarni yanada rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanini tasdiqladilar. O‘zbekiston ma’ruzasi ko‘rib chiqilishi rejalashtirilayotgan BMT Qo‘mitasining navbatdagi sessiyasi taxminan 2027-yilga mo‘ljallanganiga e’tibor qaratildi.

Работая над ликвидацией дискриминации в отношении женщин
В Ташкенте прошла встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаля Саидова с председателем Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ) Нахлой Хайдар.
Стороны обсудили ход выполнения Узбекистаном международных обязательств в сфере ликвидации дискриминации в отношении женщин, взаимодействие с Комитетом, а также вопросы, связанные с подготовкой к следующей сессии КЛДЖ.
В ходе беседы А. Саидов подробно осветил основные аспекты деятельности Центра и хода реализации Узбекистаном международных обязательств в области прав человека. Особое внимание было уделено выполнению положений Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, а также реформам в сфере гендерного равенства, принятым в рамках новой Конституции Республики Узбекистан.
Глава КЛДЖ была проинформирована о подготовке Узбекистаном Национального плана действий по выполнению международных договорных обязательств в области прав человека, а также о налаженных связях Центра с механизмами ООН. Было отмечено, что Узбекистан последовательно укрепляет институциональные механизмы защиты прав женщин, в том числе посредством деятельности парламентских омбудсменов, уполномоченных по правам ребёнка и национального омбудсмена.
Нахла Хайдар подчеркнула важность активного взаимодействия государств-участников с Комитетом и высоко оценила усилия Узбекистана в данном направлении. Она рассказала о текущей работе КЛДЖ, в том числе об упрощённой процедуре представления докладов, которая направлена на снижение нагрузки на государства-участники. Председатель Комитета ООН также затронула вопросы, связанные с рассмотрением индивидуальных жалоб и деятельностью его рабочих групп.
Стороны обсудили принятые Комитетом общие рекомендации, в том числе по вопросам паритетного участия женщин в принятии решений на всех уровнях (Общая рекомендация № 40). Была отмечена актуальность разработки новых рекомендаций по тематике изменения климата, цифровизации, миграции и торговли людьми с учётом их влияния на права женщин.
Н. Хайдар в контексте реформирования системы договорных органов ООН выразила обеспокоенность недостаточной степенью консультирования с членами договорных органов в ходе подготовки соответствующего доклада о будущем системы, подчеркнув, что договорные органы являются основой международной правозащитной архитектуры. Стороны также обсудили вопросы ресурсного обеспечения договорных органов и их взаимодействия с Верховным комиссаром по правам человека.
А. Саидов пригласил Председателя КЛДЖ и членов бюро Комитета принять участие в пятом Самаркандском форуме по правам человека, который состоится в конце сентября текущего года и будет посвящён 60-летию двух международных пактов о правах человека.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимный интерес к дальнейшему развитию конструктивного диалога между Узбекистаном и Комитетом ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин. Следующая сессия КЛДЖ, в рамках которой планируется рассмотрение доклада Узбекистана, ориентировочно намечена на 2027 год.