Toshkent xalqaro migratsiya forumi mehnat migrantlari va ularning oila a’zolari huquqlari himoyasiga bag‘ishlandi
18-19-may kunlari poytaxtimizda “Mehnat migrantlari va ularning oila a’zolarini ijtimoiy-huquqiy himoya qilish” mavzusida “Xalqaro migratsiya forumi-2026” bo‘lib o‘tdi. Ushbu birinchi Toshkent xalqaro migratsiya forumi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi hamda Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilot (IOM) hamkorligida tashkil etildi.
Bugungi globallashuv jarayonida migratsiya masalasi dunyo davlatlari oldidagi muhim mavzulardan biriga aylandi. Ayniqsa, mehnat migratsiyasi, migrantlar huquqini himoya qilish, xavfsiz va qonuniy migratsiya tizimini rivojlantirish masalalari xalqaro hamkorlikni talab etmoqda. Shu nuqtayi nazardan, Toshkent xalqaro migratsiya forumi xalqaro miqyosda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Asosiy maqsadi Markaziy Osiyo va boshqa davlatlar bilan migratsiya sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, xavfsiz, tartibli va muntazam migratsiyani ta’minlashdan iborat mazkur forum xavfsiz, tartibli va qonuniy migratsiyani rivojlantirish maqsadida dunyoning 40 dan ortiq davlati vakillari – 600 ga yaqin ishtirokchini bir maydonga jamladi.
Forumda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori akademik Akmal Saidov ishtirok etdi va  “Yangilanishlar davrida migratsiya boshqaruvi: islohotlardan – natijalarga” mavzuida ma’ruza qildi. A.Saidov qayd etganidek, 2023-yilda yangi tahrirda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni, qadr-qimmati va huquqlari oliy qadriyat ekani mustahkamlandi.
Eng muhimi, Yangi O‘zbekistonda migratsiya va mehnat migrantlari huquqlarini himoya qilish masalalari alohida emas, balki barqaror rivojlanish, inson kapitalini yuksaltirish, kambag‘allikni qisqartirish va ijtimoiy adolatni mustahkamlash vazifalari bilan uzviy bog‘liq holda ko‘riladi. Shu asosda so‘nggi yillarda O‘zbekistonda mehnat migratsiyasini tartibga solish va fuqarolarni migratsiya jarayonining barcha bosqichlarida qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yaxlit tizim shakllantirildi.
O‘zbekiston mehnat migratsiyasining xavfsiz, tartibli va qonuniy kanallarini rivojlantirish tarafdori bo‘lib kelmoqda. Binobarin, qonuniy migratsiya ekspluatatsiya va inson huquqlari buzilishi xavfini kamaytiradi, mehnat migrantlarining ijtimoiy va huquqiy himoyasini kuchaytiradi, davlatlar va ish beruvchilar manfaatlariga xizmat qiladi hamda barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishga hissa qo‘shadi.
Xalqaro migratsiya tashkilotining 2026 yilgi hisobotiga ko‘ra, dunyo bo‘yicha 304 millionga yaqin xalqaro migrant mavjud. Shundan 168 millioni mehnat migrantlaridir. Ular jahon mehnat bozori va iqtisodiy o‘sishga salmoqli hissa qo‘shmoqda. Migrantlar oilalariga qariyb 905 milliard dollar miqdorida pul o‘tkazmalari yo‘naltirilgan.
O‘z navbatida, 38 milliondan ziyod aholisi bor va Markaziy Osiyodagi eng ko‘p aholi yashaydigan O‘zbekiston mintaqada eng yosh demografik tarkibga ega. Bugungi kunda pul o‘tkazmalari mamlakat iqtisodiyoti taraqqiyotining muhim omillaridan biriga aylangan. Ayni paytda 1 million 200 nafar fuqaromiz xorijda rasmiy mehnat faoliyatini olib bormoqda.
Muxtasar aytganda, O‘zbekiston BMT tomonidan Migratsiya bo‘yicha global bitim (GCM) maqsadiga muvofiq migratsiyani boshqarish sohasidagi islohotni faol ilgari surayotgan, ilg‘or tajriba namoyish etayotgan mamlakat sifatida e’tirof etilmoqda. Forumda ishtirok etgan xalqaro ekspertlar ham mamlakatimizda migratsiya sohasida amalga oshirilgan ijobiy ishlarni yuqori baholadi.

Законная миграция снижает риск нарушения прав человека
Законная миграция снижает риски эксплуатации и нарушения прав человека, усиливает социальную и правовую защиту трудовых мигрантов, служит интересам государств и работодателей, а также способствует устойчивому социально-экономическому развитию.
Это отметил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека академик Акмал Саидов, выступая на Ташкентском международном миграционном форуме.
Состоявшийся 18-19 мая Первый Ташкентский международный миграционный форум на тему «Социально-правовая защита трудовых мигрантов и членов их семей» был организован Агентством по внешней трудовой миграции при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Международной организацией по миграции (МОМ).
Как подчеркнул А. Саидов, в Конституции страны, принятой в новой редакции в 2023 году, закреплено, что человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и права являются высшей ценностью.
В Новом Узбекистане вопросы миграции и защиты прав трудовых мигрантов рассматриваются в неразрывной связи с задачами устойчивого развития, сокращения бедности и укрепления социальной справедливости. На этой основе в последние годы в Узбекистане сформирована целостная система, направленная на регулирование трудовой миграции и поддержку граждан на всех этапах миграционного процесса.
Узбекистан является сторонником развития безопасных, упорядоченных и законных каналов трудовой миграции.
Согласно докладу Международной организации по миграции, сегодня в мире насчитывается около 304 миллионов международных мигрантов, из которых 168 миллионов — трудовые мигранты. Они вносят весомый вклад в мировой рынок труда и экономический рост.
Узбекистан, который с населением более 38 миллионов человек является самой густонаселенной страной Центральной Азии, имеет наиболее молодой демографический состав в регионе.
В настоящее время порядка 1 миллиона 200 тысяч наших граждан официально осуществляют трудовую деятельность за рубежом. При этом их денежные переводы сегодня являются немаловажным фактором развития экономики страны.
Благодаря постоянному вниманию к миграционной сфере, Новый Узбекистан признан страной, активно продвигающей реформы и демонстрирующей передовой опыт в сфере управления миграцией в соответствии с целями Глобального договора о безопасной, упорядоченной и регулируемой миграции (GCM). Позитивную работу, проводимую страной в сфере миграции также высоко оценили международные эксперты, участвовавшие в форуме.
Добавим, что Первый Ташкентский международный миграционный форум собрал на одной площадке около 600 участников, представляющих более 40 стран мира. Его главной целью стало укрепление сотрудничества в сфере миграции со странами Центральной Азии и другими государствами, а также обеспечение безопасной, упорядоченной и регулярной миграции.
В условиях современной глобализации вопрос миграции стал одной из важнейших тем, стоящих перед государствами мира. В частности, вопросы трудовой миграции, защиты прав мигрантов, развития системы безопасной и законной миграции требуют международного сотрудничества. В этом контексте Ташкентский международный миграционный форум приобретает особую важность на международном уровне.