BMTning inson huquqlari mexanizmlarida parlamentning o‘rni va ishtiroki
11-iyun kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida “BMTning inson huquqlari mexanizmlarida parlament ishtirokini kengaytirish: individual murojaatlar taqdim etish tartib-taomillarini o‘z ichiga olgan fakultativ protokollarni ratifikatsiya qilish” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi. Tadbir Oliy Majlis a’zolari uchun tashkil etildi.
Mazkur seminar Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi va ushbu Boshqarmaning Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘linmasi bilan hamkorlikda, Parlamentlararo Ittifoq hamda Xalqaro huquqshunoslar komissiyasi ishtirokida gibrid shaklda o‘tkazildi. Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va Senati a’zolari, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz vakillari, shuningdyek, BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi, Parlamentlararo Ittifoq va Xalqaro huquqshunoslar komissiyasi ekspertlari qatnashdi.
Seminarda parlament a’zolarining BMT inson huquqlari tizimida qonun chiqaruvchi hokimiyatning o‘rni borasidagi tushunchalarini chuqurlashtirishga, ularni BMTning xalqaro shartnomalariga doir fakultativ protokollar doirasida individual murojaatlarni ko‘rib chiqish tartib-taomillari bilan tanishtirishga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, ushbu xalqaro hujjatlarning ehtimoliy ratifikatsiyasi O‘zbekiston uchun qanday huquqiy va institusional ahamiyat kasb etishi atroflicha muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, parlamentning BMT inson huquqlari bo‘yicha mexanizmlari bilan o‘zaro hamkorligi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2021-yil 22-fevralda BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasi minbaridan e’lon qilingan strategik yo‘nalishning mantiqiy davomi hisoblanadi. Davlatimiz rahbari O‘zbekiston ilk bor BMT Kengashiga a’zo etib saylangani munosabati bilan ushbu syessiyada ishtirok etgan va tarixiy nutq so‘zlagandi.
Prezidentimiz o‘shanda mamlakatimizdagi demokratik islohotlar ortga qaytmas tus olganini, Yangi O‘zbekistonni isloh qilishda insonning asosiy huquq va erkinliklarini ta’minlash bundan buyon ham markaziy o‘rin tutishini alohida ta’kidladi. Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlariga qat’iy sodiqligini tasdiqlab, BMT Bosh kotibining “Inson huquqlari yo‘lida harakatga da’vat” tashabbusini ilgari surish maqsadida Kengashga a’zo davlatlar va barcha hamkorlar bilan yaqin hamkorlikni davom ettirishini ma’lum qildi.
O‘zbekiston BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashi a’zosi sifatida inson huquqlari sohasidagi xalqaro huquqning umume’tirof etilgan prinsiplari va normalarini himoya qilishi va faol ilgari surishi alohida qayd etildi. Parlament tomonidan individual murojaatlar tartib-taomillarini nazarda tutuvchi fakultativ protokollarga qo‘shilish masalasining ko‘rib chiqilishi ushbu yo‘nalishni izchil amalga oshirishdagi navbatdagi mantiqiy qadamdir.
Muhokama qilingan masalalarning konstitutsiyaviy-huquqiy asosida yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qoidalari mujassamdir. Konstitutsiyaning 55-moddasiga ko‘ra, har kim O‘zbekiston Respublikasining qonunchiligiga va xalqaro shartnomalariga muvofiq, agar davlatning huquqiy himoyaga doir barcha ichki vositalaridan foydalanib bo‘lingan bo‘lsa,  insonning huquq va erkinliklarini himoya qiluvchi xalqaro organlarga murojaat etishga haqli. Shu tariqa, yurtimizda BMTning shartnomaviy organlariga murojaat qilish huquqi konstitutsiyaviy darajada mustahkamlangan bo‘lib, bu individual murojaatlar tartib-taomillarini nazarda tutuvchi fakultativ protokollarni ratifikatsiya qilish masalasi bilan bevosita bog‘liq.
O‘z navbatida, Konstitutsiyaning 56-moddasida inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishning mavjud shakllari hamda vositalarini to‘ldirishi, fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga va inson huquqlari madaniyatini yuksaltirishga ko‘maklashishi, davlat esa ushbu institutlar faoliyatini tashkil etish uchun shart-sharoitlar yaratishi belgilangan.
Ishtirokchilarga Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, BMT Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi, akademik Akmal Saidov, BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakili vazifasini bajaruvchi Ennio Boati (onlayn) hamda Parlamentlararo Ittifoq vakili tabrik so‘zlari bilan murojaat qildi.
Seminar dasturi doirasida to‘rtta mavzudagi sessiyalarda ish olib borildi. Ya’ni, «BMTning inson huquqlari bo‘yicha tizimi va parlamentlar», «Fakultativ protokollar doirasida xabarnomalarni ko‘rib chiqish tartib-taomillari», «Shartnomaviy organlarning “fikr-mulohazalari”ni ro‘yobga chiqarish», «O‘zbekiston uchun ahamiyati va keyingi qadamlar» mavzularidagi sessiyalarda qizg‘in muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘linmasi xodimi Omer Fisher, ushbu Boshqarmaning Universal davriy sharh bo‘yicha mintaqaviy maslahatchisi Pavlo Byalik, Parlamentlararo Ittifoqning inson huquqlari bo‘yicha kichik maslahatchisi Ilya Novikov, BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Petitsiyalar seksiyasi maslahatchisi Behzod Aliyev, Xalqaro huquqshunoslar komissiyasining Yevropa va Markaziy Osiyo dasturi direktori Temur Shokirov, Milliy markazning Xalqaro hamkorlik bo‘limi katta mutaxassisi Abbosbek Nabiyev o‘z ma’ruzalari va ekspertlik fikrlari bilan ishtirok etdi.
Seminar ochiq muhokama va muhim xulosalar bilan yakunlandi. Ishtirokchilar parlament, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz va BMT mexanizmlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash, shuningdek, fakultativ protokollarga qo‘shilish masalalari bo‘yicha ekspertlar muloqotini davom ettirish muhimligini ta’kidladilar.
Seminarning o‘tkazilishi O‘zbekistonning Inson huquqlari sohasidagi milliy strategiyasini amalga oshirish hamda Birlashgan Millatlar Tashkilotining shartnomaviy organlari va mexanizmlari bilan hamkorlikni kengaytirish borasidagi izchil sa’y-harakatlarining uzviy qismi bo‘ldi.

Роль парламента в правозащитных механизмах ООН
11 июня 2026 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялся семинар для членов Олий Мажлиса Республики Узбекистан на тему «Расширение парламентского участия в правозащитных механизмах ООН: ратификация факультативных протоколов с процедурами индивидуальных сообщений».
Семинар, состоявшийся в гибридном формате, организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) и его Региональным отделением по Центральной Азии при участии Межпарламентского союза (МПС) и Международной комиссии юристов (МКЮ). В работе приняли участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, представители Национального центра по правам человека, а также эксперты УВКПЧ ООН, Межпарламентского союза и Международной комиссии юристов.
Семинар был призван углубить понимание парламентариями роли законодательной власти в системе ООН по правам человека, познакомить их с процедурами рассмотрения индивидуальных сообщений в рамках факультативных протоколов к международным договорам ООН, а также обсудить правовые и институциональные последствия их возможной ратификации для Узбекистана.
Важно отметить, что взаимодействия парламента с правозащитными механизмами ООН является логическим продолжением стратегического курса, провозглашённого Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым с трибуны 46-й сессии Совета ООН по правам человека 22 февраля 2021 года — в историческом выступлении, когда Узбекистан впервые участвовал в качестве избранного члена Совета. Главой государства было подчеркнуто, что демократические реформы в стране приобрели необратимый характер, а обеспечение основных прав и свобод человека и впредь будет занимать центральное место в реформировании Нового Узбекистана. Президентом была подтверждена твёрдая приверженность Узбекистана своим международным обязательствам в области прав человека и заявлено о продолжении тесного сотрудничества с государствами — членами Совета и всеми партнёрами в целях продвижения инициативы Генерального секретаря ООН «Призыв к действиям в интересах прав человека».  В своем выступлений глава государства отметил, что Узбекистан как член Совета по правам человека будет защищать и активно продвигать общепризнанные принципы и нормы международного права в области прав человека. Рассмотрение парламентом вопроса о присоединении к факультативным протоколам, предусматривающим процедуры индивидуальных сообщений, представляет собой следующий закономерный шаг в последовательной реализации этого курса.
Конституционно-правовую основу обсуждаемых вопросов составляют положения Конституции Республики Узбекистан в новой редакции. Согласно статье 55 Конституции каждый вправе в соответствии с законодательством и международными договорами Республики Узбекистан обращаться в международные органы по защите прав и свобод человека, если исчерпаны все имеющиеся внутригосударственные средства правовой защиты. Тем самым право на обращение в договорные органы ООН закреплено на конституционном уровне, что напрямую связано с вопросом ратификации факультативных протоколов, предусматривающих процедуры индивидуальных сообщений. В свою очередь, статья 56 Конституции определяет, что национальные институты по правам человека дополняют существующие формы и средства защиты прав и свобод человека, содействуют развитию гражданского общества и повышению культуры прав человека, а государство создаёт условия для организации их деятельности.
С приветственным словом к участникам обратились директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, член Комитета ООН по правам человека академик Акмал Саидов, исполняющий обязанности Регионального представителя УВКПЧ ООН по Центральной Азии Эннио Боати (онлайн), а также представитель Межпарламентского союза.
Программа семинара была выстроена вокруг четырёх тематических сессий: «Система ООН по правам человека и парламенты», «Процедуры рассмотрения сообщений в рамках факультативных протоколов», «Реализация «соображений» договорных органов», «Последствия для Узбекистана и дальнейшие шаги».
Экспертными докладами и пояснениями выступления сопровождали сотрудник по правам человека Регионального отделения УВКПЧ по Центральной Азии Омер Фишер, региональный советник УВКПЧ по Универсальному периодическому обзору Павло Бялик, младший советник по правам человека Межпарламентского союза Илья Новиков, советник по правам человека Секции петиций УВКПЧ ООН Бехзод Алиев, директор Программы для Европы и Центральной Азии Международной комиссии юристов Темур Шакиров, старший специалист отдела международного сотрудничества Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Аббосбек Набиев.
Семинар завершился открытым обсуждением и подведением итогов. Участники подчеркнули важность дальнейшего укрепления взаимодействия между парламентом, Национальным центром по правам человека и механизмами ООН, а также продолжения экспертного диалога по вопросам присоединения к факультативным протоколам.
Проведение семинара стало частью последовательных усилий Узбекистана по реализации Национальной стратегии в области прав человека и расширению сотрудничества с договорными органами и механизмами Организации Объединённых Наций.