Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi va Ichki ishlar vazirligining qo‘shma loyihasi hamda 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan YEXHT loyihalarini O‘zbekiston Respublikasida amalga oshirish bo‘yicha tasdiqlangan «Yo‘l xaritasi» doirasida hamda Buyuk Britaniyaning Metropolitan politsiyasi idorasi ko‘magida tashkil etilmoqda.
Shuni alohida ta’kidlash joizki,  ushbu trening Metropolitan politsiyasi vakillarining faol qo‘llab-quvvatlashi va bevosita ishtirokida bo‘lib o‘tmoqda. Metropolitan politsiyasi — Buyuk Britaniyaning Katta London hududidagi politsiya xizmati bo‘lib, mamlakatdagi eng yirik politsiya bo‘linmasi hisoblanadi va Londonda huquq-tartibotni saqlash uchun mas’uldir.
Metropolitan politsiyasi bosh qarorgohi Londondagi Nyu-Skotlend-Yardda joylashgan. Metropolitan politsiyasi 1829-yilda ser Robert Pil tomonidan tashkil etilgan va uning tarkibida Ushbu xizmat Londonda jamoat tartibini saqlash bilan bir qatorda, terrorizmga qarshi kurash va qirol oilasi a’zolarini qo‘riqlash kabi bir qator umummilliy vazifalarni ham bajaradi.
40 mingdan ortiq xodim faoliyat yuritadi.
Inson huquqlari uyida boshlangan treningda asosiy e’tibor tergov hibsxonalarida faoliyat yuritayotgan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining qiynoqlar oldini olish va inson huquqlari bo‘yicha xalqaro standartlarga rioya etish sohasidagi salohiyatini oshirishga qaratilayotir.
Tadbirning ochilishida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov, YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisining loyihalar bo‘yicha xalqaro maslahatchisi Endryu Yurkovskiy, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Mansur Sattorov, BMTning Qiynoqlar oldini olish bo‘yicha quyi qo‘mitasi raisi o‘rinbosari va mazkur qo‘mita a’zosi, Taraqqiyot va adolat xalqaro markazi raisi Elina Shtaynarte so‘zga chiqdi.
Akmal Saidov qiynoqlar va shafqatsiz munosabatni taqiqlash inson huquqlari bo‘yicha xalqaro shartnomalarda hamda milliy qonunchilikda e’tirof etilgan asosiy huquq ekanligini qayd etdi. Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida qiynoq har qanday sharoitda va istisnosiz taqiqlanganligini ta’kidladi.
So‘nggi besh yil ichida Milliy markaz va YEXHT tomonidan qiynoqlarga qarshi kurash bo‘yicha 15 ta o‘quv seminar va trening o‘tkazildi, shuningdek, 2025–2026-yillarda mamlakatning bir qator hududlarida tegishli o‘quv kurslari tashkil etildi. A. Saidov uqtirganidek, Nelson Mandela qoidalari milliy qonunchilikka izchil joriy etilmoqda, mahkumlar huquqlari doirasi kengaytirilib, ehtiyot chorasini qo‘llash va qamoqda saqlash muddatlari qisqartirilmoqda.
Ochilish marosimida YEXHT xalqaro maslahatchisi E. Yurkovskiy, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Mansur Sattorov, BMT quyi qo‘mitasi vakili E.Shtaynarte ham qiynoqlarning oldini olish sohasidagi xalqaro hamkorlikning ahamiyatiga yuqori baho berdilar. Shu ma’noda, mazkur treningni bevosita amaliyotda faoliyat yuritayotgan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari uchun o‘tkazilishining dolzarbligi alohida e’tirof etildi.
Treningning birinchi kuni qamoqda saqlanayotgan shaxslar huquqlarini himoya qilishning xalqaro standartlari va kafolatlariga bag‘ishlandi. Ishtirokchilar qiynoqlar va shafqatsiz muomalaning oldini olishning xalqaro-huquqiy va milliy normativ asoslari — BMTning Qiynoqlarga qarshi konvensiyasi, unga Fakultativ protokol va qamoqda saqlanayotgan shaxslarni himoya qilishning asosiy kafolatlari bilan tanishdilar.
Ushbu masalalarni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Iqbolbek Abdumajidov hamda qamoqxona islohoti va inson huquqlari bo‘yicha xalqaro maslahatchi, Xalqaro penitensiar jamg‘arma vakili Azamat Shambilov yoritib berdi.
Buyuk Britaniyaning Metropolitan politsiyasi vakillari Filip Maykl Endryus va Jon Norton Danturn qamoqda saqlash va vaqtinchalik ushlab turish joylariga oid inson huquqlari standartlarini, ushlab turilgan paytdan boshlab amal qiladigan asosiy himoya choralari — advokatdan foydalanish, tibbiy yordam, qarindoshlarni xabardor qilish, ro‘yxatga olish va hujjatlashtirishni, shuningdek qamoqda saqlash sharoitlarini boshqarish va hisobdorlik mexanizmlarini taqdim etdi.
Kun yakunida qiynoqlar va shafqatsiz muomala qo‘llanilishining xavf omillari bo‘yicha interaktiv muhokama o‘tkazilib, amaliy keyslar tahlil qilindi.

Изучая мировой опыт управления местами содержания под стражей
22 июня в столичном Доме прав человека начался трёхдневный тренинг на тему «Международные стандарты в области прав человека и передовая практика управления местами содержания под стражей».
Тренинг организован в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и Министерства внутренних дел при содействии и непосредственном участии Службы столичной полиции Великобритании.
Следует отметить, что данная Служба является крупнейшим полицейским подразделением в Великобритании и отвечает за поддержание правопорядка в Лондоне. Она была основана в 1829 году и сегодня в её составе насчитывается более 40 тысяч сотрудников. Помимо поддержания общественного порядка в Лондоне, эта служба выполняет и ряд общенациональных задач, таких как борьба с терроризмом и охрана членов королевской семьи.
Основное внимание в ходе тренинга уделяется повышению потенциала сотрудников правоохранительных органов, работающих в следственных изоляторах, в сфере предотвращения пыток и соблюдения международных стандартов в области прав человека.
На открытии мероприятия выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов, международный советник по проектам Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Эндрю Юрковски, первый заместитель начальника Следственного департамента при МВД Мансур Саттаров, заместитель председателя Подкомитета ООН по предупреждению пыток, председатель Международного центра «Развитие и справедливость» Элина Штейнарте.
Акмал Саидов отметил, что запрет пыток и жестокого обращения является одним из основных прав, признанных как в международных договорах по правам человека, так и в национальном законодательстве. Он подчеркнул, что в Конституции Республики Узбекистан в новой редакции пытки запрещены при любых обстоятельствах и без каких-либо исключений.
За последние пять лет Национальным центром и ОБСЕ было проведено 15 учебных семинаров и тренингов по противодействию пыткам, кроме того, в ряде регионов страны были организованы соответствующие учебные курсы за 2025–2026 годы. Как подчеркнул А. Саидов, в национальное законодательство последовательно внедряются Правила Нельсона Манделы, расширяется круг прав заключенных, сокращаются сроки применения меры пресечения и содержания под стражей.
На церемонии открытия международный советник ОБСЕ Э. Юрковский, первый заместитель начальника Следственного департамента при Министерстве внутренних дел М. Саттаров и представитель Подкомитета ООН по предупреждению пыток Э. Штайнарте также высоко оценили значение международного сотрудничества в области предотвращения пыток. В этом контексте была особо отмечена актуальность проведения данного тренинга для сотрудников правоохранительных органов, работающих непосредственно «на земле».
Первый день тренинга был посвящен международным стандартам и гарантиям защиты прав лиц, содержащихся под стражей. Участники ознакомились с международно-правовыми и национальными нормативными основами предотвращения пыток и жестокого обращения — Конвенцией ООН против пыток, Факультативным протоколом к ней и основными гарантиями защиты лиц, содержащихся под стражей. Данные вопросы осветили начальник Отдела международного сотрудничества Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Икболбек Абдумажидов и международный консультант по тюремной реформе и правам человека, представитель Международного пенитенциарного фонда Азамат Шамбилов.
Представители Metropolitan Police (Лондон) Филип Майкл Эндрюс и Джон Нортон Дантурн подробно осветили стандарты в области прав человека, касающиеся мест содержания под стражей и временного содержания, а также основные гарантии, действующие с момента задержания: доступ к адвокату, медицинская помощь, уведомление родственников, регистрация и документирование, а также механизмы управления и подотчетности в местах содержания под стражей.
В завершение дня состоялось интерактивное обсуждение факторов риска применения пыток и жестокого обращения, а также были проанализированы практические кейсы.