Milliy markazda xotin-qizlarda yetakchilik ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan trening o‘tkazilmoqda
2-iyul kuni poytaxtimizdagi Inson huquqlari uyida  xotin-qizlarda yetakchilik ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan ikki kunlik trening boshlandi. Mashg‘ulotlar Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi hamda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda.
Mazkur tadbir xotin-qizlarning mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotidagi rolini yanada mustahkamlash, ularning qarorlar qabul qilish jarayonlaridagi ishtirokini kengaytirish, shuningdek, davlat organlari, huquqni muhofaza qilish va sud tizimlarida faoliyat yuritayotgan xotin-qizlarning kasbiy mahorati va boshqaruv salohiyatini oshirishga qaratilgan.
Trening O‘zbekistonning gender tenglikni ta’minlash, xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish borasidagi davlat siyosatini izchil amalga oshirish hamda mamlakatning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini, jumladan, Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiya, BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari va 2030-yilgacha gender tenglikka erishish strategiyasi qoidalarini bajarish doirasida tashkil etildi.
Ishtirokchilarga Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova, YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi Antti Karttunen, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining o‘rinbosari Svetlana Artikova va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Yevgeniy Kolenko tabrik so‘zlari yo‘lladi.
Ular o‘z nutqlarida xotin-qizlarning yetakchilik salohiyatini mustahkamlash inklyuziv va samarali davlat boshqaruvi tizimini barpo etish, ayollar va erkaklarning ijtimoiy hayotda teng ishtirokini ta’minlash, shuningdek, tenglik va kamsitmaslik tamoyillarini yanada ilgari surishning muhim sharti ekanini ta’kidladilar.
Trening huquqni muhofaza qilish idoralari hamda gender tenglikni targ‘ib qilish sohasida ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan xalqaro ekspertlar tomonidan olib borilmoqda. Ular orasida Buyuk Britaniya politsiyasining o‘ttiz yildan ortiq xizmat tajribasiga ega katta ofitseri, sobiq bosh konstebl va qotilliklarni tergov qilish bo‘yicha milliy muvofiqlashtiruvchi Keyt Meynell hamda Barselona politsiyasi superintendanti, gender tenglik masalalari bo‘yicha yo‘nalish rahbari va Yevropa politsiyachi ayollar tarmog‘ining uzoq yillik prezidenti Montserrat Pina ham bor.
Birinchi kun dasturi asosiy yetakchilik kompetensiyalarini rivojlantirish, samarali muloqot ko‘nikmalarini shakllantirish va kasbiy faoliyatda o‘ziga ishonchni mustahkamlash masalalariga bag‘ishlandi. Ishtirokchilar yetakchilikka zamonaviy yondashuvlar, qaror qabul qilish jarayonlarida ayollarning o‘rni, shuningdek, kasbiy yuksalish yo‘lida yuzaga keladigan qiyinchiliklar va imkoniyatlarni muhokama qildilar.
Har bir ishtirokchining shaxsiy yetakchilik salohiyati, strategik fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirish, jamoada samarali hamkorlik qilish va kasbiy muhitda konstruktiv muloqot o‘rnatish qobiliyatini aniqlashga alohida e’tibor qaratildi. Amaliy mashg‘ulotlar boshqaruv va kommunikativ ko‘nikmalarni takomillashtirishga qaratilgan interfaol mashqlar, guruh muhokamalari hamda tajriba almashishni o‘z ichiga oldi.
Birinchi kunning yakuniy sessiyasi kasbiy aloqalarni rivojlantirish va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini mustahkamlashga bag‘ishlandi. Ishtirokchilar tajriba almashish asnosida ayollarni rahbarlik lavozimlariga ko‘tarishning muvaffaqiyatli amaliyotlarini muhokama qildilar va kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
Trening 3-iyul kuni o‘z ishini davom ettiradi. Ikkinchi kun davomida strategik yetakchilik, o‘zgarishlarni boshqarish, murakkab sharoitlarda qaror qabul qilish masalalari, shuningdek, gender tenglikni ilgari surish va ayollarning boshqaruv jarayonlaridagi ishtirokini kengaytirishning amaliy mexanizmlari ko‘rib chiqiladi.

Развивая лидерские навыки женщин
2 июля 2026 года Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Комитетом семьи и женщин Республики Узбекистан и Правоохранительной академией Республики Узбекистан начал двухдневный тренинг по развитию лидерских навыков среди женщин.
Проведение данного мероприятия направлено на дальнейшее укрепление роли женщин в общественно-политической жизни страны, расширение их участия в процессах принятия решений, а также совершенствование профессиональных и управленческих компетенций женщин, работающих в государственных органах, правоохранительной и судебной системах.
Тренинг организован в рамках последовательной реализации государственной политики Узбекистана по обеспечению гендерного равенства, расширению прав и возможностей женщин, а также выполнению международных обязательств страны в области прав человека, включая положения: Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW), Целей устойчивого развития ООН и Стратегии по достижению гендерного равенства до 2030 г.
С приветственным словом к участникам обратились директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов, заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дильноза Муратова, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Антти Карттунен, заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Светлана Артикова и первый заместитель начальника Академии правоохранительных органов Евгений Коленко.
В своих выступлениях они подчеркнули, что укрепление лидерского потенциала женщин является важным условием построения инклюзивной и эффективной системы государственного управления, обеспечения равного участия женщин и мужчин в общественной жизни, а также дальнейшего продвижения принципов равенства и недискриминации.
Тренинг проводят международные эксперты с многолетним опытом работы в правоохранительной сфере и продвижения гендерного равенства. Среди них — Кейт Мейнелл, старший офицер полиции Великобритании с более чем тридцатилетним стажем службы, бывший главный констебль и национальный координатор по расследованию убийств, а также Монтсеррат Пина, суперинтендант полиции Барселоны, руководитель направления по вопросам гендерного равенства и многолетний президент Европейской сети женщин-полицейских.
Программа первого дня была посвящена развитию ключевых лидерских компетенций, формированию навыков эффективной коммуникации и укреплению уверенности в профессиональной деятельности. Участницы обсудили современные подходы к лидерству, роль женщин в процессах принятия решений, а также вызовы и возможности, возникающие на пути профессионального роста.
Особое внимание было уделено выявлению индивидуального лидерского потенциала, развитию навыков стратегического мышления, эффективного взаимодействия в коллективе и построению конструктивного диалога в профессиональной среде. Практические занятия включали интерактивные упражнения, групповые обсуждения и обмен опытом, направленные на совершенствование управленческих и коммуникативных навыков.
Завершающая сессия первого дня была посвящена развитию профессиональных связей и укреплению механизмов взаимной поддержки. Участницы обменялись опытом, обсудили успешные практики продвижения женщин на руководящие должности и определили направления дальнейшего сотрудничества.
Тренинг продолжит работу 3 июля. В ходе второго дня будут рассмотрены вопросы стратегического лидерства, управления изменениями, принятия решений в сложных условиях, а также практические механизмы продвижения гендерного равенства и расширения участия женщин в руководящих процессах.