O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Inson huquqlari – 2030” strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoni loyihasi jamoatchilik muhokamasida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 16-fevraldagi “Mamlakat taraqqiyotining 2030-yilgacha mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlari doirasida islohotlarni izchil davom ettirish va yangi bosqichga olib chiqishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi doirasida 2026-yil davomida ishlab chiqiladigan strategik rejalashtirish hujjatlari loyihalari ro‘yxatida “Inson huquqlari – 2030” strategiyasini tasdiqlashga oid normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqish nazarda tutilgan. Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Inson huquqlari – 2030” strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoni loyihasi ishlab chiqildi.
Farmon loyihasi shaxs qadr-qimmati, turmush darajasi va farovonligini oshirishning eng muhim va zaruriy sharti sifatida O‘zbekistonda inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha izchil olib borilayotgan davlat siyosatini amalga oshirishning asosiy vazifalari va yo‘nalishlarini belgilab beradi.
Farmon loyihasi inson huquq va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha davlat siyosatini amalga oshirishning ustuvor maqsadlarini belgilash va samarali amalga oshirish, inson huquqlari va erkinliklariga hurmatni shakllantirish, mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘sini yanada oshirish maqsadiga qaratilgan chora-tadbirlardan iborat.
Shuningdek, Farmon loyihasi bilan quyidagilarni tasdiqlash nazarda tutilgan:
“Inson huquqlari – 2030” strategiyasi;
“Inson huquqlari – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi;
Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumini o‘tkazish reglamenti;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va Hukumatining ayrim hujjatlariga kiritilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va Hukumatining o‘z kuchini yo‘qotgan deb e’tirof etilayotgan ayrim hujjatlari ro‘yxati.
“Inson huquqlari – 2030” strategiyasi 12 ta bobdan iborat bo‘lib, unda Yangi O‘zbekistonda inson huquqlarining joriy holat tavsifi, Strategiyaning maqsad va vazifalari, Inson huquqlari strategiyasini amalga oshirishning asosiy prinsiplari, Inson huquqlari strategiyasini amalga oshirish mexanizmlari bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi, Strategiyani amalga oshirishdan kutilayotgan natijalar, Strategiyani amalga oshirishni monitoring qilish va hisobot berish tartibi, Strategiyani amalga oshirishning moliyaviy va resurs ta’minoti, Strategiyani amalga oshirish samaradorligini baholash mexanizmi kabi masalalar o‘z ifodasini topgan topgan.
“Inson huquqlari – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi 4  ta ustuvor yo‘nalishdan iborat “natija” ko‘rsatkichlari va “bevosita faoliyat natijasi” ko‘rsatkichlarini o‘z ichiga olgan. Bu o‘rinda:
birinchidan, inson huquqlari sohasida milliy qonunchilikni takomillashtirish;
ikkinchidan, aholining ehtiyojmand toifalari huquqlarini himoya qilish hamda inklyuziv va ijtimoiy adolatli jamiyatni shakllantirish;
uchinchidan, inson huquqlari madaniyatini yuksaltirish va inson huquqlari sohasidagi ta’lim tizimini rivojlantirish;
to‘rtinchidan, O‘zbekistonning inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va xalqaro majburiyatlar ijrosini ta’minlashdan iborat ustuvor yo‘nalishlar haqida so‘z bormoqda.
Shunday qilib, Farmon «O‘zbekiston — 2030» strategiyasida belgilangan ustuvor yo‘nalishlar ijrosini ta’minlash, shuningdek, inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish mexanizmlarini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.

Проект Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии “Права человека – 2030”» вынесен на общественное обсуждение
В соответствии с Перечнем проектов документов стратегического планирования, подлежащих разработке в течение 2026 года в рамках Стратегии «Узбекистан — 2030», утвержденным Указом Президента Республики Узбекистан от 16 февраля 2026 года № УП-21 «О дополнительных мерах по последовательному продолжению и выведению на новый этап реформ в рамках приоритетных направлений развития страны до 2030 года», предусмотрена разработка проекта нормативно-правового акта об утверждении Стратегии «Права человека – 2030».
Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека разработан проект Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии Права человека – 2030».
Проект Указа определяет основные задачи и направления реализации государственной политики по обеспечению прав и свобод человека в Узбекистане, рассматривая их в качестве важнейшего и необходимого условия обеспечения достоинства личности, повышения уровня жизни и благосостояния населения.
Проект Указа предусматривает комплекс мер, направленных на определение и эффективную реализацию приоритетных целей государственной политики в сфере обеспечения прав и свобод человека, формирование уважительного отношения к правам и свободам человека, а также дальнейшее укрепление международного авторитета Республики Узбекистан.
Кроме того, проектом Указа предусматривается утверждение:
·  Стратегии «Права человека – 2030»;
·  Программы мер по реализации Стратегии «Права человека – 2030»;
·  Регламента проведения Самаркандского форума по правам человека;
·  изменений и дополнений, вносимых в отдельные акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан;
·  перечня отдельных актов Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан, признаваемых утратившими силу.
Стратегия «Права человека – 2030» состоит из 12 глав, в которых отражены вопросы, касающиеся современного состояния обеспечения прав человека в Новом Узбекистане, целей и задач Стратегии, основных принципов ее реализации, Программы мер по реализации Стратегии, ожидаемых результатов ее выполнения, порядка осуществления мониторинга и представления отчетности, финансового и ресурсного обеспечения реализации Стратегии, а также механизма оценки эффективности ее реализации.
Программа мер по реализации Стратегии «Права человека – 2030» включает четыре приоритетных направления, а также систему показателей достижения результатов и показателей непосредственных результатов деятельности, в том числе:
1.                     совершенствование национального законодательства в сфере прав человека;
2.                     защита прав социально-уязвимых слоев населения, а также формирование инклюзивного и социально справедливого общества;
3.                     повышение культуры прав человека и развитие системы образования в области прав человека;
4.                     укрепление международного сотрудничества Узбекистана в сфере прав человека и обеспечение выполнения международных обязательств.
Таким образом, принятие Указа будет способствовать обеспечению реализации приоритетных направлений, определённых Стратегией «Узбекистан — 2030», а также дальнейшему совершенствованию механизмов защиты прав и свобод человека.
Проект Указа размещён для общественного обсуждения на Портале обсуждения проектов нормативно-правовых актов (regulation.adliya.uz).