Ikkinchi jahon urushining tugaganiga qariyb 81 yil boʻldi. Shuncha vaqt oʻtsa-da, urushning achchiq tarixi, u olib kelgan mislsiz kulfat va musibatlar insoniyat xotirasidan oʻchgani yoʻq. Aksincha, bu mudhish xotiralar bizga tinchlik va osoyishtalik naqadar bebaho neʼmat ekanini doimo eslatib turadi. 9-may – Xotira va qadrlash kuni zamirida ana shunday mohiyat mujassam.
Davlatimiz rahbari Gʻalaba bogʻida ushbu sana munosabati bilan tashkil etilgan xotira marosimida ishtirok etdi.
Anʼanaga muvofiq, Prezident Shavkat Mirziyoyev “Matonat madhiyasi” yodgorligi poyiga gulchambar qoʻydi. Mazkur muazzam obida urushda xalqimiz chekkan azob-uqubatlar, matonat va yoʻqotishlarning ifodasidir.
– Bugun oramizda sogʻ-salomat yashab kelayotgan urush va mehnat faxriylari, barcha nuroniylarimizga alohida mehrimiz, ehtiromimizni izhor etamiz. Ushbu majmua buyuk gʻalabaga munosib hissa qoʻshgan koʻp millatli xalqimizning jasorati va qahramonligini tarannum etadigan tabarruk maskan, desak, toʻgʻri boʻladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Maʼlumotlarga koʻra, fashizmga qarshi qonli janglarda oʻsha paytda 6 million 800 ming nafarni tashkil etgan aholimizning qariyb 2 million nafari ishtirok etgan. Shundan 540 mingga yaqini halok boʻlgan, 158 ming nafari bedarak yoʻqolgan, 50 mingdan ortigʻi konslagerlarda mislsiz qiynoq va azoblar tufayli halok boʻlgan, 60 mingdan ziyodi nogiron boʻlib qaytgan.
Oʻzbekistonlik askar va ofitserlardan 214 mingga yaqini jangovar orden va medallar bilan mukofotlangani ularning jasoratidan dalolat beradi.
Mamlakatimiz urush yillarida frontning mustahkam taʼminot bazasiga aylangan, jang maydonlariga juda katta miqdorda harbiy texnika, qurol-yarogʻ, kiyim va oziq-ovqatlar yetkazib turilgan. Gʻoyat ogʻir sharoitga qaramay, xalqimiz urush hududlaridan koʻchirib kelingan 1 million 500 mingga yaqin insonni, jumladan, ota-onasidan judo boʻlgan 250 ming nafar yetim bolani oʻz bagʻriga olib, mehr koʻrsatgan.
Tadbirda Oʻzbekiston Qurolli Kuchlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mahalla faollari va nuroniylar ham ishtirok etib, mazkur yodgorlik poyiga gullar qoʻydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Gʻalaba bogʻidagi “Millat fidoyilari” xiyobonida ham boʻlib, mustaqillik yillarida mamlakatimiz himoyasi yoʻlida halok boʻlgan harbiy xizmatchilar va huquq-tartibot idoralari xodimlarining xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
– Bir yil oldin mana shu hududda “Millat fidoyilari” majmuasini barpo etganimiz, albatta, bejiz emas. U Vatan himoyasi har bir avlodning muqaddas ishi ekani, vatanparvarlik anʼanalari davomiyligini eslatib turadi, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Majmuada mustaqillik yillarida Vatanimiz ozodligi, el-yurtimiz tinchligi yoʻlida qahramonlarcha halok boʻlgan 196 nafar harbiy xizmatchi va huquq-tartibot organlari xodimlarining nomlari muhrlab qoʻyilgan.
Davlatimiz rahbari ota-onalarga shunday bahodir, dovyurak farzandlarni dunyoga keltirib, haqiqiy vatanparvar etib tarbiyalagani uchun chuqur minnatdorlik izhor etdi.
Xalqimiz navqiron yoshda dushmanga qarshi oʻzini qalqon qilgan bunday fidoyi qahramon oʻgʻlonlarimizni hech qachon unutmaydi. 2025-yilning oʻzida bu majmuani 650 mingga yaqin yurtdoshimiz va xorijiy mehmonlar ziyorat qilgan.
Bu yerda koʻplab maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar, tarix, vatanparvarlik, “Kelajak soati” darslari oʻtkazilmoqda. Bunday ishlar, maʼnaviy-tarbiyaviy ahamiyatga ega va ularni davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Joriy yil buyuk Amir Temur bobomizning 690 yillik tavallud sanasi yurtimizda, chet ellarda keng nishonlanyapti.
Sohibqiron bobomizning davlatchilik, jasorat va qahramonlik mashʼalasi bugun ham porlab turibdi. Bu ulugʻ anʼanani jasur askar, ofitser va generallarimiz munosib tarzda davom ettirmoqda. Ular bizning katta boyligimiz, Vatanimizning ishonchli va mustahkam qalqonlari ekani taʼkidlandi.
– Bugun bu yerda saf tortib turgan “Temurbeklar maktablari” oʻquvchilari, mard harbiylarimiz timsolida Alpomish, Manguberdi va Amir Temurlarning yangi avlodini koʻramiz. Buyuk ajdodlarimizning boy merosi, ilm va tajriba maktabi nafaqat muzeylarimiz, balki qalbimizga ham qaytmoqda. Bamisoli ular qayta tirilib, Yangi Oʻzbekistonni, Uchinchi Renessans poydevorini biz bilan birga barpo etmoqda. Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Temuriylar tarixi davlat muzeyi, Samarqanddagi Imom Buxoriy majmuasini borib koʻrgan har bir odam buni chuqur his etadi, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etilganidek, Vatanni himoya qilish – davlat va xalq uchun hech qachon kun tartibidan tushmaydigan masala. Bu barchamiz uchun – muqaddas va buyuk burch. Ayniqsa, bugungi oʻta tahlikali zamonda bu oʻn karra, yuz karra dolzarb boʻlib bormoqda.
Joriy yil Vatanimiz mustaqilligining 35 yilligi katta tantana bilan nishonlanadi. Ushbu ulugʻ sana “Yagona Vatan, yagona xalq boʻlib, yangi hayot va kelajak yaratamiz” degan ezgu shior asosida kutib olinayotgani zamirida, albatta, chuqur maʼno bor.
– Bugun yaqin-atrofimizdagi mintaqalarda boʻlayotgan qarama-qarshilik va urush-janjallarni koʻrib turibmiz. Mana shunday murakkab vaziyatda milliy birlik va hamjihatlikni saqlash – eng katta kuch, eng katta boylik ekanini hayotning oʻzi yana bir bor tasdiqlamoqda. Vatanni himoya qilish – dunyodagi eng ulugʻ va sharafli ishdir. Bu haqiqatni chuqur anglab, harbiy qasamyodiga doimo sodiq boʻlib kelayotgan botir va dovyurak oʻgʻlonlarimizga har qancha tasannolar aytsak arziydi, – dedi davlatimiz rahbari.
“Millat fidoyilari” xiyoboni kecha-yu kunduz jasorat ovozi yangrab turadigan, tinchlik uchun kurashga chorlaydigan qutlugʻ maskan boʻlib qolishi, minglab, millionlab Vatan posbonlarini tarbiyalashga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Vatan oldidagi burchini ado etish chogʻida qahramonlarcha halok boʻlgan oʻgʻlonlarimizning oila aʼzolari va farzandlariga har tomonlama gʻamxoʻrlik koʻrsatish, ularni qoʻllab-quvvatlash bundan buyon ham izchil davom ettiriladi.

Прошел почти 81 год со дня окончания Второй мировой войны. Но даже спустя десятилетия горькая история войны, беспримерные бедствия и страдания, которые она принесла человечеству, не стираются из памяти. Напротив, эти трагические страницы истории вновь и вновь напоминают нам о том, насколько бесценны мир и спокойствие. Именно такой глубокий смысл заключен в Дне памяти и почестей, отмечаемом 9 мая.
Глава нашего государства принял участие в памятной церемонии, организованной в Парке Победы по случаю этой знаменательной даты.
По традиции Президент Шавкат Мирзиёев возложил венок к монументу «Ода стойкости». Этот знаковый памятник олицетворяет пережитые нашим народом в годы войны испытания, стойкость и невосполнимые утраты.
– Сегодня мы выражаем особую заботу и уважение находящимся среди нас в добром здравии ветеранам войны и труда, всем нашим уважаемым представителям старшего поколения. Этот комплекс можно по праву назвать священным местом, прославляющим мужество и героизм многонационального народа, внесшего достойный вклад в Великую Победу, – сказал глава государства.
По имеющимся данным, в кровопролитных сражениях против фашизма участвовали около 2 миллионов жителей нашей страны, население которой в тот период составляло 6 миллионов 800 тысяч человек. Из них около 540 тысяч погибли, 158 тысяч пропали без вести, более 50 тысяч умерли в концлагерях от невообразимых мучений и страданий, свыше 60 тысяч вернулись домой инвалидами.
О подвиге узбекистанских солдат и офицеров свидетельствует и тот факт, что около 214 тысяч из них были награждены боевыми орденами и медалями.
В годы войны наша страна стала прочной тыловой базой фронта. На поля сражений регулярно направлялись военная техника, вооружение, одежда и продовольствие. Несмотря на крайне тяжёлые условия, наш народ принял в свои дома и окружил заботой около 1 миллиона 500 тысяч человек, эвакуированных из зон боевых действий, в том числе 250 тысяч детей-сирот, потерявших родителей.
В мероприятии также приняли участие представители Вооруженных Сил Республики Узбекистан, государственных и общественных организаций, активисты махаллей и представители старшего поколения. Они возложили цветы к подножию мемориала.
Президент Шавкат Мирзиёев также посетил Аллею национальных героев в Парке Победы и отдал дань уважения памяти военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших в годы независимости при защите страны.
– Мы не случайно возвели здесь мемориальный комплекс «Беззаветно преданные народу». Он служит напоминанием о том, что защита Родины является священным долгом каждого поколения, символом преемственности патриотических традиций, – отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
В мемориальном комплексе выгравированы имена 196 военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, героически погибших в годы независимости при защите свободы Родины и мира в стране.
Глава государства выразил глубокую благодарность родителям, воспитавшим таких мужественных, отважных и по-настоящему преданных Родине сыновей.
Наш народ никогда не забудет самоотверженных сыновей-героев, которые в расцвете сил стали щитом против врага и пожертвовали собой ради Родины. Только в 2025 году этот мемориальный комплекс посетили около 650 тысяч наших соотечественников и иностранных гостей.
Здесь проводится множество духовно-просветительских мероприятий, уроков истории и патриотизма, занятий «Час будущего». Было отмечено, что такая работа имеет важное духовно-воспитательное значение и ее необходимо последовательно продолжать.
В этом году в нашей стране и за рубежом широко отмечается 690-летие со дня рождения нашего великого предка Амира Темура.
Заложенные великим Сахибкираном идеалы государственности, мужества и героизма не утратили своей силы и поныне. Эту славную традицию достойно продолжают наши отважные солдаты, офицеры и генералы. Они – наше большое богатство, надежный и крепкий щит Родины.
– Мы видим новое поколение Алпомышей, Мангуберди и Амиров Темуров в лице стоящих здесь сегодня в строю учеников «Школ Темурбека» и наших храбрых солдат. Богатое наследие великих предков, их школа знаний и опыта возвращается не только в наши музеи, но и в наши сердца. Словно они вновь оживают и вместе с нами возводят Новый Узбекистан, закладывают фундамент Третьего Ренессанса. Каждый, кто посещает Центр исламской цивилизации в Ташкенте, Государственный музей истории Темуридов или комплекс Имама Бухари в Самарканде, глубоко ощущает это, – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Как отмечалось, защита Родины – это вопрос, который никогда не сходит с повестки дня государства и народа. Это священный и великий долг для всех нас. Особенно в нынешнее крайне напряжённое время его значение возрастает многократно.
В этом году будет широко и торжественно отмечено 35-летие независимости нашей Родины. В том, что эта великая дата встречается под благородным девизом «Единой Родиной, единым народом мы построим новую жизнь, новое будущее!», безусловно, заложен глубокий смысл.
– Сегодня мы видим конфликты и войны, происходящие в соседних регионах. Сама жизнь еще раз подтверждает: сохранение национального единства и сплоченности в таких сложных условиях – это наша самая большая сила и величайшее богатство. Защищать Родину – самая великая и почетная миссия. Наши смелые и отважные сыновья, глубоко осознающие эту истину и всегда верные своей военной присяге, заслуживают самых высоких слов признательности и уважения, – сказал глава государства.
Было отмечено, что Аллея национальных героев должна оставаться священным местом, где днем и ночью звучит голос мужества, призывающий к борьбе за мир и служащий воспитанию тысяч и миллионов защитников Родины.
Подчеркнуто, что и впредь будет последовательно продолжена всесторонняя поддержка семей и детей сыновей, героически погибших при исполнении долга перед Родиной.