Prezident Shavkat Mirziyoyev aholini, ayniqsa, ijtimoiy himoyaga muhtoj toifalarni qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy xizmatlar qamrovi va sifatini oshirish, shuningdek, bu sohadagi qonunchilik bazasini yanada takomillashtirishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Keyingi yillarda mamlakatimizda ijtimoiy himoya sohasini yangi bosqichga olib chiqish, ehtiyojmand fuqarolarga davlat ko‘magini manzilli va shaffof tarzda yetkazish, xizmatlarni raqamlashtirish hamda ularni proaktiv shaklda taqdim etish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayonda nogironligi bo‘lgan shaxslar, o‘zgalar parvarishiga muhtoj fuqarolar, nogironligi bo‘lgan bolalarni tarbiyalayotgan oilalar, tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan ayollar hamda ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatayotgan tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
Taqdimotda ruhiy holatida buzilishlari mavjud nogironligi bo‘lgan shaxslarga ijtimoiy xizmat ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish masalasi ko‘rib chiqildi. Qayd etilganidek, bu borada asosiy maqsad – ularning jamiyat hayotida to‘laqonli ishtirokini ta’minlash, oila muhitiga yaqin sharoitda kompleks xizmatlar ko‘rsatish, shuningdek, parvarish bilan band bo‘lgan oilalarni qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Xususan, 2026-yil 1-iyunga qadar 0-3 yoshda rivojlanishida nuqsonlar aniqlangan bolalar uchun ilk bor “Erta aralashuv” xizmati bosqichma-bosqich joriy etiladi. Ushbu xizmat orqali maxsus pedagoglar va davolovchi jismoniy tarbiya yo‘riqchilari ishtirokida bolalarga korreksion-pedagogik yordam, nutq va jismoniy rivojlantirish mashg‘ulotlari ko‘rsatiladi. Xizmat nodavlat tashkilotlar tomonidan maxsus elektron reyestr asosida yo‘lga qo‘yiladi. Shuningdek, anatomik nuqsonlar bilan tug‘ilgan bolalarning qo‘shimcha tibbiy tekshiruv va jarrohlik xarajatlari Davlat tibbiy sug‘urta jamg‘armasi hisobidan qoplanadi.
Ruhiy holatida buzilishlari mavjud I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ham 2026-yil davomida bosqichma-bosqich yangi ijtimoiy xizmatlar joriy etiladi. “Yangi kun” kunduzgi qarab turish xizmati, uy sharoitida qarab turish xizmati, kichik hajmli “Madad” uyi xizmati va “Ijtimoiy ta’til” qisqa muddatli joylashtirish xizmati yo‘lga qo‘yiladi. Bu xizmatlar qarab turish va parvarish qilish, kundalik hayot ko‘nikmalarini shakllantirish, maishiy ishlarga o‘rgatish, kasb va moliyaviy hisob-kitob ko‘nikmalarini rivojlantirish orqali oilalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bo‘ladi.
Mazkur yangi xizmatlar davlat-xususiy sheriklik asosida moakaga ega bo‘lgan va zarur talablarga javob beradigan nodavlat tashkilotlar tomonidan ko‘rsatiladi. Bu orqali 2026-yilda 8,3 ming nafar ruhiy holatida buzilishlari mavjud shaxsni yangi xizmatlar bilan qamrab olish, 600 tagacha nodavlat tashkilot va yakka tartibdagi tadbirkorlarni ijtimoiy xizmat ko‘rsatishga jalb etish rejalashtirilgan. Yangi xizmatlardan foydalanish bilan bog‘liq xarajatlar Ijtimoiy himoya davlat jamg‘armasi hisobidan subsidiya shaklida qoplab beriladi.
Shu bilan birga, 2026-yil 1-sentabrdan boshlab 18 yoshdan katta chuqur darajadagi aqliy zaiflik tashxisi qo‘yilgan shaxslarning parvarishi bilan band bo‘lgan qonuniy vakillar uchun har oylik yangi parvarishlash nafaqasi joriy etiladi.
“Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari vakolatlari ham kengaytiriladi. 2026-yil 1-iyundan boshlab ularning xodimlari tuman va shahar hokimliklari huzuridagi vasiylik va homiylik komissiyalari tarkibiga kiritiladi. Shuningdek, ruhiy holatida buzilishlari mavjud shaxslarga tayinlangan vasiy va homiylar tomonidan majburiyatlarning bajarilishi, ushbu shaxslarning huquq va qonuniy manfaatlari, mol-mulkining muhofazasi, ularga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlari muntazam monitoring qilib boriladi.
Internat muassasalarini transformatsiya qilishga ham alohida e’tibor qaratildi. Takliflarga ko‘ra, “Muruvvat” internat uylari bosqichma-bosqich “G‘amxo‘rlik” markazlariga aylantiriladi. Endi mazkur muassasalar asosan tibbiy-ijtimoiy emas, balki ijtimoiy yondashuv asosida ishlaydigan, shaxsni jamiyatga moslashtirishga qaratilgan markazlar sifatida faoliyat yuritadi. U yerda yashovchilarni sport, ijodiy, ergoterapiya, mehnat va ijtimoiy-ma’naviy terapiyaga jalb qilish, “murabbiy kuzatuvida” mustaqil yashash xizmati orqali hayotiy ko‘nikmalarni shakllantirish, oilaviy muhitga yaqin kichik hajmli uylar tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Taqdimotda ijtimoiy himoya sohasidagi qonunchilikni yanada takomillashtirish yuzasidan ishlab chiqilgan yangi tashabbuslar ham muhokama qilindi. Xususan, shaxsni nogironlik belgisi bo‘yicha kamsitish uchun javobgarlikni kuchaytirish, sud qarorlarini nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maqbul shaklda taqdim etish, ijtimoiy xizmat va kafolatlarni yagona Ijtimoiy reyestr asosida manzilli yo‘naltirish nazarda tutilmoqda.
Kunduzgi parvarish xizmatlarini rivojlantirish ham muhim yo‘nalish sifatida qayd etildi. 3-18 yoshgacha nogiron farzandini kunduzgi parvarish xizmatiga bergan ota-onalar uchun ushbu xizmatga har oyda to‘lanadigan 3 million so‘mgacha bo‘lgan mablag‘ni daromad solig‘idan, davlat-xususiy sheriklik asosida nogiron bolalarga kunduzgi parvarish xizmatini ko‘rsatayotgan tadbirkorlarni esa 2030-yilgacha soliqlardan ozod qilish ko‘zda tutilmoqda. Bugungi kunda bunday xizmatlar 396 ta tadbirkor tomonidan yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ular 4,4 mingdan ortiq nogironligi bo‘lgan bolaga xizmat ko‘rsatmoqda.
Shahar yo‘lovchilar transportidan bepul foydalanish huquqiga ega toifalarni kengaytirish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Jumladan, I guruh nogironi bo‘lgan shaxslar va ularga hamrohlik qiluvchi bir nafar shaxsga, shuningdek, 1941-1945-yillardagi urush nogironlariga tenglashtirilgan shaxslarga mazkur huquqni tatbiq etish taklif qilinmoqda.
Taqdimotda tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan ayollarning iqtisodiy mustaqilligini ta’minlashga qaratilgan yangi mexanizmlar ham muhokama qilindi. Xususan, ularni alohida murojaatsiz, “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari talabnomasi asosida ish qidirayotgan shaxs sifatida ro‘yxatga olish, ishga joylashtirish xizmatlarini ko‘rsatish va natijalar bo‘yicha tezkor axborot almashish tartibini joriy etish rejalashtirilgan.
Bolalar huquqlarini himoya qilish va voyaga yetmaganlarga nisbatan zo‘ravonlikning ayrim shakllariga qarshi kurashish sohasida ham qonunchilikni kuchaytirish masalasi ko‘rib chiqildi. Ularga ko‘ra, voyaga yetmaganlar tasvirlangan pornografik materiallarni tarqatish maqsadida saqlaganlik uchun alohida ma’muriy javobgarlikni belgilash, shu kabi huquqbuzarlik takroran sodir etilganda jinoiy javobgarlikni qo‘llash, internet va telekommunikatsiya tarmoqlari orqali 16 yoshga to‘lmagan shaxslarga nisbatan uyatsiz-buzuq harakatlar sodir etganlik uchun jazoni kuchaytirish nazarda tutilgan. Voyaga yetmaganlar tasvirlangan pornografik mahsulotlarni tarqatish maqsadida respublikaga olib kirganlik, bunday mahsulotni tayyorlaganlik, reklama qilganlik, namoyish etganlik yoki voyaga yetmaganni pornografik harakat ijrochisi sifatida jalb etganlik uchun ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishi belgilanmoqda.
Shuningdek, voyaga yetmagan guvoh va jabrlanuvchilarning huquqlarini ishonchli himoya qilish maqsadida ularning qonuniy vakili instituti joriy etilmoqda va so‘roq qilishning aniq vaqt me’yorlari belgilanmoqda.
Taqdimotda Jizzax viloyatida “islohotlar shtabi” tomonidan mahallalarning solishtirma ustunliklaridan kelib chiqqan holda shakllantirilgan loyihalar to‘g‘risida ham axborot berildi.

В системе социальной защиты внедряются новые механизмы
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по поддержке социально уязвимых категорий населения, расширению охвата и повышению качества социальных услуг, а также укреплению законодательной базы в этой сфере.
В последние годы в нашей стране реализуются масштабные реформы, направленные на вывод социальной защиты на качественно новый уровень, адресное и прозрачное доведение государственной поддержки до нуждающихся граждан, цифровизацию услуг и их предоставление в проактивной форме. При этом приоритетное внимание уделяется всесторонней поддержке лиц с инвалидностью, граждан, нуждающихся в постоянном уходе, семей, воспитывающих детей с инвалидностью, женщин, пострадавших от притеснения и насилия, а также предпринимателей, оказывающих социальные услуги.
На презентации  рассмотрен вопрос коренного совершенствования системы социальных услуг для лиц с инвалидностью, имеющих психические расстройства. Отмечалось, что главная цель в этом направлении – обеспечить их полноценное участие в жизни общества, предоставление комплексных услуг в условиях, максимально приближенных к семейной среде, а также поддержку семей, занятых уходом за ними.
В частности, до 1 июня 2026 года поэтапно будет внедрена новая услуга «Раннее вмешательство» для детей в возрасте от 0 до 3 лет, у которых выявлены нарушения развития. В рамках этой услуги при участии специальных педагогов и инструкторов лечебной физкультуры детям будет оказываться коррекционно-педагогическая помощь, проводиться занятия по развитию речи и физическому развитию. Услуга будет предоставляться негосударственными организациями на основе специального электронного реестра. Кроме того, расходы на дополнительное медицинское обследование и хирургические операции для детей, родившихся с анатомическими дефектами, будут покрываться за счет Государственного фонда медицинского страхования.
Для лиц с инвалидностью I и II группы, имеющих психические расстройства, в течение 2026 года также поэтапно будут введены новые социальные услуги. В их числе услуга по дневному уходу «Янги кун», услуга по уходу на дому, услуга малых домов поддержка «Мадад», а также краткосрочное размещение в формате «Социальный отпуск». Эти услуги будут направлены на поддержку семей через уход и присмотр, формирование навыков повседневной жизни, обучение бытовым занятиям, а также развитие профессиональных и финансовых компетенций.
Новые услуги будут оказываться на основе государственно-частного партнерства негосударственными организациями, обладающими необходимыми компетенциями и отвечающими установленным требованиям. Это позволит уже в 2026 году охватить новыми услугами 8,3 тысячи человек с психическими расстройствами, а также привлечь к оказанию социальных услуг до 600 негосударственных организаций и индивидуальных предпринимателей. Расходы, связанные с пользованием этими услугами, будут покрываться в форме субсидий за счет Государственного фонда социальной защиты.
Наряду с этим, с 1 сентября 2026 года для законных представителей, занятых уходом за лицами старше 18 лет с диагнозом глубокой умственной отсталости, будет введено новое ежемесячное пособие по уходу.
Также расширяются полномочия центров социальных услуг «Инсон». С 1 июня текущего года их сотрудники войдут в состав комиссий по опеке и попечительству при районных и городских хокимиятах. Кроме того, они будут на постоянной основе осуществлять мониторинг исполнения обязанностей опекунами и попечителями, обеспечения прав и законных интересов таких лиц, сохранности их имущества, а также случаев притеснения и насилия в отношении них.
Особое внимание уделено и трансформации интернатных учреждений. Согласно предложениям, дома-интернаты «Мурувват» будут поэтапно преобразованы в центры «Гамхурлик» («Забота»). Эти учреждения будут функционировать уже не как преимущественно медико-социальные, а как социально ориентированные центры, направленные на адаптацию человека к жизни в обществе. Предусматривается вовлечение проживающих в спорт, творчество, эрготерапию, трудовую и социально-духовную терапию, формирование жизненных навыков через услугу самостоятельного проживания «под наблюдением наставника», а также создание малых домов, приближенных к семейной среде.
На презентации также обсуждены новые инициативы по дальнейшему совершенствованию законодательства в сфере социальной защиты. В частности, предусматривается усиление ответственности за дискриминацию по признаку инвалидности, предоставление судебных решений в доступной для лиц с инвалидностью форме, а также адресное предоставление социальных услуг и гарантий на основе Единого социального реестра.
Важным направлением названо и развитие услуг дневного ухода. Предусматривается освобождение от подоходного налога ежемесячной платы до 3 миллионов сумов для родителей, передающих ребенка с инвалидностью в возрасте от 3 до 18 лет в центр дневного ухода, а также освобождение до 2030 года от налогов предпринимателей, оказывающих такие услуги в рамках государственно-частного партнерства. В настоящее время такие услуги уже предоставляют 396 предпринимателей, охватив более 4,4 тысячи детей с инвалидностью.
Рассмотрен также вопрос расширения категорий граждан, имеющих право на бесплатный проезд в городском пассажирском транспорте. В частности, предлагается распространить это право на лиц с инвалидностью I группы и одного сопровождающего, а также на лиц, приравненных к инвалидам войны 1941–1945 годов.
На презентации обсуждены и новые механизмы обеспечения экономической самостоятельности женщин, пострадавших от притеснения и насилия. В частности, планируется внедрить порядок, при котором они смогут регистрироваться как лица, ищущие работу, без отдельного обращения – на основании запроса центра «Инсон», с последующим оказанием содействия в трудоустройстве и оперативным обменом информацией о результатах.
Рассмотрены и меры по усилению законодательства в сфере защиты прав детей и противодействия отдельным формам насилия в отношении несовершеннолетних. В частности, предусматривается установить отдельную административную ответственность за хранение порнографических материалов с изображением несовершеннолетних с целью их распространения, применять уголовную ответственность при повторном совершении такого правонарушения, а также ужесточить наказание за совершение непристойных действий в отношении лиц младше 16 лет через интернет и телекоммуникационные сети. Предусматривается назначение наказания в виде лишения свободы за ввоз в республику с целью распространения порнографической продукции с изображением несовершеннолетних, ее изготовление, рекламу, демонстрацию либо вовлечение несовершеннолетнего в качестве исполнителя порнографических действий.
Кроме того, в целях надежной защиты прав несовершеннолетних свидетелей и потерпевших вводится институт их законного представителя, а также устанавливаются четкие временные нормы проведения допроса.
На презентации также представлена информация о проектах, сформированных в Джизакской области штабом реформ с учетом сравнительных преимуществ махаллей.
Глава нашего государства одобрил новые механизмы и предложения в сфере социальной защиты и подписал соответствующие законодательные акты.