Davlat tilini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotining barcha sohalarida davlat tili imkoniyatlaridan to‘liq va samarali foydalanish, ta’lim tashkilotlarida o‘zbek tilini o‘qitish tizimini takomillashtirish, uning sofligini saqlash va muntazam boyitib borish, zamonaviy axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalariga faol integratsiyalashuvini ta’minlash, xalqaro miqyosdagi o‘rni va nufuzini kengaytirish maqsadida qaror qilaman:
I. Asosiy maqsadlar
1. Quyidagilar davlat tilini yanada rivojlantirishning asosiy maqsadlari etib belgilansin:
a) mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotining barcha sohalarida davlat tili imkoniyatlaridan to‘liq va samarali foydalanishga erishish;
b) ta’lim tashkilotlarida davlat tilini o‘qitish tizimini yanada takomillashtirish, uning ilm-fan tili sifatidagi nufuzini oshirish;
v) davlat tilining sofligini saqlash va uning lug‘at boyligini muntazam oshirib borish;
g) davlat tilining zamonaviy axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalariga faol integratsiyalashuvini ta’minlash,
bu borada sun’iy intellekt imkoniyatlaridan unumli foydalanish;
d) davlat tilining xalqaro miqyosdagi o‘rni va nufuzini oshirish, xorijiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish;
j) mamlakatimizda istiqomat qiladigan barcha millat va elatlar vakillari hamda xorijdagi vatandoshlarimizning davlat tilini o‘rganishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish.
II. Respublikada davlat tili imkoniyatlaridan samarali foydalanishga erishish
2. 2020-2030 yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini 2025-2026 yillarda amalga oshirish dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. 2026 yil 1 yanvardan boshlab respublika darajasidagi davlat organlari va xo‘jalik birlashmalarining markaziy apparatlarida hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar, tuman (shahar) hokimliklarida boshqaruv xodimlarining belgilangan umumiy cheklangan soni doirasida rahbarning ma’naviyat va davlat tili masalalari bo‘yicha maslahatchisi lavozimi joriy etilsin.
4. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan birgalikda 2026 yildan boshlab:
a) ta’lim qardosh tillarda olib boriladigan umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlari uchun o‘zbek tilini o‘rgatish bo‘yicha darsliklarning davriyligi asosida yangi avlodini yaratsin;
b) maktabgacha ta’lim tashkilotlarida o‘zbek tilini o‘rgatish bo‘yicha pedagoglar uchun o‘quv qo‘llanmalarni ishlab chiqsin;
v) maktabgacha ta’lim yoshidagi bolalar uchun “Mening ilk izohli lug‘atcham” rasmli lug‘at kitobini yaratsin;
g) bolalarga o‘zbek tilini o‘rgatish bo‘yicha zamonaviy animatsion video va audio mahsulotlar ishlab chiqilishini tashkil etsin.
5. Fanlar akademiyasi:
a) 2026 yil 1 iyunga qadar ko‘p jildli O‘zbekiston milliy qomusi”ni elektron shaklda tayyorlash va e’lon qilish bo‘yicha normativ-huquqiy hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
b) 2026 yil 1 dekabrga qadar “Ona tili. Qomus” kitobining nashrga tayyorlanishi va chop etilishini ta’minlasin.
6. Davlat tilining axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalariga faol integratsiyalashuvini ta’minlash borasida:
a) Raqamli texnologiyalar vazirligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Fanlar akademiyasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2026 yil 1 mayga qadar o‘zbek tilini sun’iy intellekt yordamida qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladigan platforma ishlab chiqish bo‘yicha normativ-huquqiy hujjat loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
b) Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2025 yil 1 dekabrga qadar:
i) yangi qabul qilinayotgan atamalar bo‘yicha jamoatchilik muhokamasida bildirilgan taklif, fikr va tavsiyalarni qayd etib boruvchi;
ii) tasdiqlangan yangi so‘z va atamalarni o‘zida aks ettiradigan elektron reyestrni yurituvchi;
iii) o‘zbek tilida chop etilgan sohaviy, izohli va imlo lug‘atlarini o‘zida jamlash va foydalanish uchun mo‘ljallangan elektron platformani yaratish bo‘yicha ilmiy loyihaga tanlov e’lon qilsin.
III. Davlat tilining sofligini saqlash, uni boyitib borish hamda ilm-fan tili sifatida nufuzini oshirish
7. Har yili oktyabr oyida:
a) Fanlar akademiyasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi o‘zbek tilining dunyo tillari o‘rtasida tutgan o‘rni va xalqaro nufuzini oshirishga qaratilgan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani;
b) Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi mamlakatimizdagi oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan chet ellik talabalar o‘rtasida:
i) o‘zbek tili bo‘yicha respublika olimpiadasini;
iiO‘zbek tili – qalbim tarjimoni” ko‘rik-tanlovini yuqori saviyada tashkil etsin;
v) Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda o‘zbek tilini rivojlantirishga qaratilgan eng yaxshi ilmiy, ijodiy, amaliy ishlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Jonajon o‘zbek tilim” tanlovini;
g) Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, Yoshlar ishlari agentligi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari vazirlik va idoralar bilan birgalikda umummilliy diktant loyihasini;
d) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari hamda vazirlik va idoralar 21 oktyabr O‘zbek tili bayrami kuniga bag‘ishlangan madaniy-ma’rifiy, adabiy tadbirlar, yangi kitoblar taqdimotlarini;
j) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi:
i) umumta’lim maktablari o‘quvchilari o‘rtasida o‘zbek tili mavzusida insholar tanlovini;
ii) o‘zbek tili fani o‘qituvchilari o‘rtasida “Yilning eng yaxshi o‘zbek tili o‘qituvchisi” respublika tanlovini o‘tkazsin.
8. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, “Vatandoshlar” jamoat fondi bilan birgalikda har yili Alisher Navoiy nomidagi xalqaro o‘zbek tili olimpiadasini o‘tkazib borsin. Bunda olimpiada g‘oliblarini respublika oliy ta’lim muassasalarining “filologiya va tillarni o‘qitish: o‘zbek tili va adabiyoti” ta’lim yo‘nalishiga umumiy qabul kvotasidan tashqari davlat granti asosida o‘qishga qabul qilish yo‘lga qo‘yilsin.
9. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda uning hududiy bo‘linmalarida mamlakatimizdagi oliy ta’lim tashkilotlarida tahsil olayotgan o‘zbek tilini o‘rganish istagida bo‘lgan chet ellik talabalarni ular o‘qiyotgan oliy ta’lim tashkilotlari mablag‘lari hisobidan o‘zbek tiliga bepul o‘qitish kurslarini tashkil etsin.
10. Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mita:
a) 2026 yil davomida o‘z mablag‘lari hamda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan mamlakatimizda faoliyat ko‘rsatayotgan milliy madaniy markazlar vakillari uchun o‘zbek tiliga o‘qitish kurslarini kengaytirish;
b) Tashqi ishlar vazirligi, “Vatandoshlar” jamoat fondi va manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda “Vatandoshlar” jamoat fondi mablag‘lari hisobidan xorijiy davlatlardagi o‘zbek diaspora tashkilotlari huzurida vatandoshlarning farzandlariga o‘zbek tilini o‘rgatishga ixtisoslashgan o‘quv markazlari tashkil etishga ko‘maklashish, ularni zarur o‘quv qo‘llanmalari, darsliklar va adabiyotlar bilan ta’minlash choralarini ko‘rsin.
11. Yoshlar ishlari agentligi uch oy muddatda o‘zbek tilini boshqa millat va elatlar vakillari, xorijdagi vatandoshlarning farzandlarini, o‘zbek tilini o‘rganish istagida bo‘lgan chet el fuqarolarini o‘qitish maqsadida “Ibrat farzandlari” loyihasi bilan hamkorlikda alohida sun’iy intellekt yordamida o‘zbek tilini o‘rgatish modulini ishga tushirsin. Bunda o‘zbek modulini yaratish uchun xarajatlar Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasidan amalga oshirilishi nazarda tutilsin.
IV. Qaror ijrosini tashkil etish, ta’minlash va nazorat
12. Adliya vazirligi uch oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
13. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib vazirliklar va idoralar rahbarlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari belgilansin.
14. Ushbu qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка
В целях полноценного и эффективного использования возможностей государственного языка во всех сферах общественно-политической жизни страны, совершенствования системы преподавания узбекского языка в образовательных организациях, сохранения его чистоты и дальнейшего обогащения, обеспечения активной интеграции в современные информационные технологии и коммуникации, а также расширения роли и статуса узбекского языка в международном масштабе постановляю:
I. Основные цели
1. Определить основными целями дальнейшего развития государственного языка:
а) достижение полноценного и эффективного использования возможностей государственного языка во всех сферах общественно-политической жизни страны;
б) дальнейшее совершенствование системы преподавания государственного языка в образовательных организациях, повышение его статуса в качестве языка науки;
в) сохранение чистоты государственного языка и регулярное пополнение его словарного запаса;
г) обеспечение активной интеграции государственного языка в современные информационные технологии и коммуникации, эффективное использование возможностей искусственного интеллекта в этом направлении;
д) повышение роли и статуса государственного языка в международном масштабе, развитие международного сотрудничества;
ж) создание благоприятных условий для изучения государственного языка представителями всех наций и народностей, проживающих в нашей стране, а также соотечественниками за рубежом.
II. Достижение эффективного использования возможностей государственного языка в республике
2. Утвердить Программу реализации в 2025–2026 годах Концепции развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020–2030 годах согласно приложению.
3. Ввести с 1 января 2026 года в центральных аппаратах государственных органов и хозяйственных объединений республиканского уровня, а также в Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента, районов (городов) должность советника руководителя по вопросам духовности и государственного языка в рамках установленной общей предельной численности управленческого персонала.
4. Министерству дошкольного и школьного образования совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций начиная с 2026 года:
а) создавать на периодической основе новое поколение учебников по обучению узбекскому языку для общих средних образовательных организаций, в которых преподавание ведется на родственных языках;
б) разработать учебные пособия для педагогов по преподаванию узбекского языка в дошкольных образовательных организациях;
в) создать иллюстрированную книгу-словарь для детей дошкольного возраста «Менинг илк изоҳли луғатчам» («Мой первый толковый словарик»);
г) организовать выпуск современной анимационной видео- и аудиопродукции по обучению детей узбекскому языку.
5. Академии наук:
а) в срок до 1 июня 2026 года внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта по подготовке и опубликованию многотомной «Ўзбекистон миллий қомуси» («Национальной энциклопедии Узбекистана») в электронной форме;
б) в срок до 1 декабря 2026 года обеспечить подготовку к изданию и опубликование книги «Она тили. Қомус» («Родной язык. Энциклопедия»).
6. В направлении обеспечения активной интеграции государственного языка в информационные технологии и коммуникации:
а) Министерству цифровых технологий, Министерству высшего образования, науки и инноваций, Академии наук совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 мая 2026 года внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта по разработке платформы, содействующей поддержке узбекского языка с помощью искусственного интеллекта;
б) Министерству высшего образования, науки и инноваций в срок до 1 декабря 2025 года объявить конкурс на научный проект по созданию электронной платформы, предусматривающей:
i) фиксирование предложений, мнений и рекомендаций, изложенных в ходе обсуждений общественности по новым принимаемым терминам;
ii) ведение электронного реестра, отражающего утвержденные новые слова и термины;
iii) подборку и использование изданных на узбекском языке отраслевых, толковых и орфографических словарей.
III. Сохранение чистоты государственного языка, его постоянное обогащение и повышение статуса в качестве языка науки
7. Осуществлять ежегодно в октябре:
а) Академии наук, Министерству высшего образования, науки и инноваций, Фонду развития узбекского языка при Кабинете Министров проведение международной научно-практической конференции, направленной на повышение роли и международного статуса узбекского языка среди языков мира;
б) Министерству высшего образования, науки и инноваций организацию на высоком уровне среди иностранных студентов, обучающихся в высших образовательных учреждениях страны:
i) республиканской олимпиады по узбекскому языку;
ii) смотра-конкурса «Ўзбек тили – қалбим таржимони» («Узбекский язык – зеркало моей души»);
в) Фонду развития узбекского языка при Кабинете Министров, Министерству высшего образования, науки и инноваций совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами организацию конкурса «Жонажон ўзбек тилим» («Мой родной узбекский язык») с целью поддержки лучших научных, творческих, прикладных работ, направленных на развитие узбекского языка;
г) Республиканскому центру духовности и просветительства, Агентству по делам молодежи, Союзу писателей Узбекистана, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с министерствами и ведомствами проведение проекта общенационального диктанта;
д) Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, а также министерствам и ведомствам организацию культурно-просветительских, литературных мероприятий, презентаций новых книг, посвященных 21 октября
– Дню праздника узбекского языка;
ж) Министерству дошкольного и школьного образования проведение:
i) конкурса сочинений на тему узбекского языка среди учащихся общеобразовательных школ;
ii) республиканского конкурса «Лучший учитель года по узбекскому языку» среди преподавателей узбекского языка.
8. Министерству дошкольного и школьного образования совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Общественным фондом «Ватандошлар» ежегодно проводить Международную олимпиаду узбекского языка имени Алишера Навои. При этом внедрить прием на учебу победителей олимпиaды по направлению образования высших образовательных учреждений республики «филология и обучение языкам: узбекский язык и литература» на основе государственного гранта вне устанавливаемой общей квоты приема.
9. Министерству высшего образования, науки и инноваций организовать бесплатные курсы обучения узбекскому языку в Центре обучения основам делопроизводства на государственном языке и повышения квалификации при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, а также его территориальных подразделениях в Республике Каракалпакстан и областях для иностранных студентов, обучающихся в высших образовательных организациях нашей страны и желающих изучать узбекский язык, за счет средств высших образовательных организаций, в которых они обучаются.
10. Комитету по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом принять меры:
а) в течение 2026 года по расширению курсов обучения узбекскому языку для представителей действующих в нашей стране национальных культурных центров за счет собственных средств и средств Фонда развития узбекского языка при Кабинете Министров;
б) совместно с Министерством иностранных дел, Общественным фондом «Ватандошлар», а также заинтересованными министерствами и ведомствами – по оказанию содействия за счет средств Общественного фонда «Ватандошлар» созданию при организациях узбекской диаспоры в зарубежных государствах учебных центров, специализированных на обучении узбекскому языку детей соотечественников, а также обеспечению их необходимыми учебными пособиями, учебниками и литературой.
11. Агентству по делам молодежи в трехмесячный срок запустить совместно с проектом «Ибрат фарзандлари» отдельный модуль по обучению узбекскому языку с помощью искусственного интеллекта в целях обучения узбекскому языку представителей других наций и народностей, детей соотечественников за рубежом, иностранных граждан, желающих изучать узбекский язык. При этом предусмотреть осуществление расходов на создание узбекского модуля из Фонда поддержки государственной молодежной политики.
IV. Организация, обеспечение и контроль исполнения настоящего постановления
12. Министерству юстиции в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
13. Возложить на руководителей министерств и ведомств, а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова.