Mamlakatimizda soʻnggi yillarda inson qadrini ulugʻlash, aholini ijtimoiy himoya qilish va adolatli jamiyat barpo etishga qaratilgan keng koʻlamli islohotlar izchil amalga oshirilmoqda. Konstitutsiyada mustahkamlab qoʻyilganidek, Oʻzbekiston ijtimoiy davlat sifatida fuqarolar farovonligini taʼminlash, ehtiyojmand qatlamlarni qoʻllab-quvvatlash va jamiyatda mehr-oqibat muhitini kuchaytirishni ustuvor vazifa deb biladi. Mazkur tamoyillar, ayniqsa, Ramazon oyida yanada yorqin namoyon boʻlib, saxovat va hamjihatlik qadriyatlari amaliy ishlar bilan mustahkamlanmoqda.
Davlatimiz rahbari muborak oyda nuroniylar, yolgʻiz va ehtiyojmand fuqarolar holidan xabar olish, ogʻir ahvolga tushib qolgan oilalarga amaliy koʻmak berish ezgu qadriyat ekanini taʼkidladi.
Yigʻilishda shu maqsadda ishlab chiqilgan “Ramazon – mehr-muruvvat, ahillik va shukronalik oyi” shiori ostidagi kompleks chora-tadbirlar toʻgʻrisida axborot berildi. Ularni amalga oshirish uchun “Vaqf” xayriya jamoat fondiga 750 milliard so‘m hamda Ijtimoiy himoya milliy agentligi orqali 300 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Ajratiladigan mablagʻlar hisobidan ehtiyojmand oilalarga bir martalik moddiy yordam koʻrsatish, nogironligi bor shaxslarning davolanish va jarrohlik amaliyotlari xarajatlarini qoplab berish koʻzda tutilgan.
Prezidentimiz joriy yil yanvar oyida oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishida bugun turli radikal va ekstremistik gʻoyalar axborot texnologiyalari orqali yoshlarimiz ongini zaharlashga urinayotgani, faqat jazo va taqiq bilan bu muammoni hal qilib boʻlmasligini taʼkidlagan edi.
Ayni damda Prezidentimiz jamiyat onalari va kelajak avlod tarbiyachilari boʻlgan xotin-qizlarni buzgʻunchi gʻoyalar taʼsiridan asrash, ularni ham maʼnan, ham moddiy qoʻllab-quvvatlash masalasiga alohida urgʻu berdi.
Bu jarayonda yot gʻoyalar taʼsiriga tushib qolgan shaxslarni ijtimoiylashtirish, moddiy qoʻllab-quvvatlash, ularning oilalari bilan individual tarzda ishlab, tibbiy va psixologik yordam koʻrsatish hamda kasb-hunarga oʻrgatish orqali bandligini taʼminlash zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Prezidentimiz har bir mahallada ehtiyojmand oilalarning aniq va shaffof roʻyxatini shakllantirish, yordamlarni fuqarolarning dini, millati va ijtimoiy kelib chiqishidan qatʼi nazar, teng va adolatli tarzda yetkazish shartligini alohida taʼkidladi. Masʼul idoralarga bu borada qatʼiy nazorat oʻrnatish topshirildi.

В последние годы в нашей стране последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на возвышение чести и достоинства человека, обеспечение социальной защиты населения и построение справедливого общества. Как закреплено в Конституции, Узбекистан как социальное государство считает приоритетной задачей обеспечение благополучия граждан, поддержку нуждающихся категорий и укрепление атмосферы милосердия и взаимной заботы в обществе. Эти принципы особенно ярко проявляются в месяц Рамазан, когда ценности щедрости и сплоченности подкрепляются конкретными практическими делами.
Глава нашего государства подчеркнул, что в благословенные дни Рамазана забота о пожилых, одиноких и нуждающихся гражданах, оказание практической помощи семьям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, являются высокими нравственными ценностями.
На совещании была представлена информация о комплексных мерах, разработанных под лозунгом «Рамазан – месяц милосердия, единства и благодарности». Для их реализации предусмотрено выделение 750 миллиардов сумов благотворительному общественному фонду «Вакф» и 300 миллиардов сумов через Национальное агентство социальной защиты.
За счет выделяемых средств предусмотрено оказание единовременной материальной помощи нуждающимся семьям, покрытие расходов на лечение и хирургические операции для лиц с инвалидностью.
На видеоселекторном совещании, проведенном в январе текущего года, Президент нашей страны подчеркнул, что в условиях, когда различные радикальные и экстремистские идеи посредством информационных технологий пытаются воздействовать на сознание молодежи, решить эту проблему исключительно наказаниями и запретами невозможно.
В этой связи глава нашего государства особо акцентировал внимание на необходимости защиты женщин – воспитателей будущего поколения – от влияния разрушительных идей, а также на обеспечении их всесторонней духовной и материальной поддержки.
Было указано на важность социализации лиц, подпавших под влияние чуждых идей, оказания им материальной помощи, индивидуальной работы с их семьями, предоставления медицинской и психологической поддержки, а также обеспечения занятости через обучение профессиям и ремеслам.
Президент нашей страны отдельно подчеркнул необходимость точного и прозрачного формирования списков нуждающихся семей в каждой махалле, а также равного и справедливого предоставления помощи независимо от вероисповедания, национальности и социального происхождения граждан. Ответственным ведомствам поручено установить в этом вопросе строгий контроль.