So‘nggi yillarda mamlakatimizda fuqarolarni mehnat qilish uchun chet elga tartibli jo‘natish bo‘yicha amalga oshirilayotgan tizimli ishlar tufayli mehnat bozori diversifikatsiya qilinmoqda, fuqarolar asosan yuqori maoshli ish o‘rinlarida ishlash uchun xorijga ketmoqda. Natijada 2016-yilga nisbatan chet elda ishlayotgan fuqarolarning soni kamaygan bo‘lsa-da, ular tomonidan yuborilgan mablag‘ 3,8 milliard dollardan 2025-yilning o‘n oyi yakunida 15,8 milliard dollarga yetdi.
Taqdimotda xorijiy mehnat bozorida malakali mutaxassislarga katta talab borligi qayd etildi. Hozirda 140 ming nafar mutaxassisga buyurtma mavjud, ammo til va kasbiy malaka bo‘yicha talablarga javob bera oladigan mutaxassislarni tayyorlash borasida qilinadigan ishlar hali ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Bundan tashqari, mehnat migratsiyasi xizmatlari tarqoq bo‘lgani uchun odamlar ovoragarchilikka duch kelmoqda.
Shu maqsadda sohadagi xizmatlarni tartibga solish, barcha jarayonlarni “yagona darcha” tamoyili asosida birlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Toshkent shahri Uchtepa tumanida “Xorijga ishga tayyorlash markazi”, Termiz shahrida “Yagona migratsiya xizmatlari” markazi tashkil etiladi. Poytaxtning Yashnobod tumanida esa xalqaro kompaniyalar bilan hamkorlikda nemis va yapon tillariga o‘qitish maktablari ochiladi.
So‘nggi yillarda Yevropa mamlakatlariga migratsiya oqimi 4 barobar ko‘paygani ta’kidlandi. U yerda ishlayotgan fuqarolarning huquqiy himoyasini kuchaytirish muhimligi qayd etildi. Ayni paytda qator Yevropa davlatlari bilan mehnat migratsiyasi bo‘yicha kelishuvlar mavjud emas. Prezident tomonidan tegishli hukumatlararo hujjatlarning imzolash ishlarini jadallashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Shuningdek, xorijiy davlatlarda migratsiya bo‘yicha attashe va Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mehnat migratsiyasi agentligi vakolatxonalarini ko‘paytirish, mamlakatimiz hududlarida esa viza markazlarining ko‘chma ofislarini ochish rejalashtirilgan.
Taqdimotda migratsiya xizmatlarini raqamlashtirish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
“Xorijda ish” platformasida 25 turdagi xizmat taqdim etilmoqda, joriy yil boshidan buyon 524 ming fuqaro onlayn xizmatlardan foydalangan. Lekin xizmatlarning barchasi ham raqamlashmagan.
Prezidentimiz tizimga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish orqali xizmat ko‘rsatish jarayonlarini yanada takomillashtirish zarurligini qayd etdi. Platformada biometrik identifikatsiya, xorijdagi ish o‘rinlarini real vaqt rejimida kuzatish, fuqarolarga masofaviy maslahat berishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha rejalar haqida axborot berildi. Migratsiya agentligida fuqarolarga tun-u kun tezkor yordam beradigan situatsion markaz tashkil etish taklif qilindi.
Taqdimotda noqonuniy migratsiya va konsalting xizmatlari ko‘rsatishda firibgarlik holatlari ko‘payib borayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Shu munosabat bilan mehnat migrantlarining huquqiy savodxonligini oshirish maqsadida xalqaro aeroportlarda interaktiv migratsiya infokiosklarini o‘rnatish, litsenziyasiz faoliyatni amalga oshirgan konsalting tashkilotlari uchun jarima miqdorini oshirish taklif qilindi. Jinoyat kodeksiga noqonuniy migratsiyani tashkil etish va ko‘maklashish uchun javobgarlik kiritish masalasini o‘rganish topshirildi.
Davlatimiz rahbari taqdim etilgan takliflarni ma’qullab, mehnat migratsiyasi jarayonlarini yanada qulay, xavfsiz va shaffof qilish bo‘yicha mutasaddilarga qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Представлены задачи и планы в сфере трудовой миграции
18 ноября Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о совершенствовании системы внешней трудовой миграции и организации миграционных процессов на основе международных стандартов.
Благодаря проводимой в нашей стране в последние годы системной работе по обеспечению организованного трудоустройства граждан за рубежом рынок труда диверсифицируется, граждане выезжают за границу преимущественно на высокооплачиваемые рабочие места. В результате, несмотря на сокращение числа граждан, работающих за рубежом, по сравнению с 2016 годом, объем направленных ими денежных средств вырос с 3,8 миллиарда долларов до 15,8 миллиарда долларов по итогам десяти месяцев 2025 года.
На презентации было отмечено, что на международном рынке труда наблюдается высокий спрос на квалифицированных специалистов. На данный момент сформированы заказы на 140 тысяч специалистов, однако для подготовки работников, соответствующих требованиям по языку и профессиональным навыкам, еще предстоит проделать значительную работу. Кроме того, из-за рассредоточенности услуг трудовой миграции гражданам приходится сталкиваться с различными неудобствами.
С этой целью поставлена ​​задача упорядочить услуги в сфере и ​​унифицировать все процессы по принципу “одного окна”.
В Учтепинском районе Ташкента будет создан “Центр подготовки к трудовой деятельности за рубежом”, а в Термезе – единый центр миграционных услуг. В Яшнабадском районе столицы вместе с международными компаниями будут открыты школы немецкого и японского языков.
Отмечено, что за последние годы миграционный поток в европейские страны увеличился в 4 раза. Подчеркнута важность усиления правовой защиты работающих там граждан. В настоящее время с рядом европейских стран отсутствуют соглашения о трудовой миграции. Президент поручил ускорить проработку соответствующих межправительственных документов.
Также планируется увеличить количество атташе по вопросам трудовой миграции и представительств Агентства миграции при Кабинете Министров за рубежом, открыть мобильные офисы визовых центров в регионах нашей страны.
В ходе презентации также рассмотрен вопрос цифровизации миграционных услуг.
На платформе «Хорижда иш» предоставляются 25 видов услуг, с начала текущего года онлайн услугами воспользовались 524 тысячи граждан. Однако не все сервисы цифровизированы.
Президент отметил необходимость дальнейшего совершенствования процессов предоставления услуг путем внедрения в систему технологий искусственного интеллекта. Представлена информация о планах внедрения на платформе биометрической идентификации, услуг по мониторингу вакансий за рубежом в режиме реального времени и дистанционного консультирования граждан. Предложено создать в Агентстве миграции ситуационный центр, который будет круглосуточно оказывать оперативную помощь гражданам.
Были отмечены участившиеся случаи незаконной миграции и мошенничества при оказании консалтинговых услуг. В этой связи в целях повышения правовой грамотности трудовых мигрантов предложено установить в международных аэропортах интерактивные информационные киоски по вопросам миграции, а также увеличить размер штрафов для консалтинговых организаций, осуществляющих деятельность без лицензии. Поручено изучить вопрос о введении в Уголовный кодекс ответственности за организацию и содействие незаконной миграции.
Глава государства одобрил представленные предложения и дал дополнительные поручения должностным лицам по повышению удобства, безопасности и прозрачности процессов трудовой миграции.