Prezidentimiz qishloq xo‘jaligi xodimlari bilan muloqot qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Ko‘ksaroy qarorgohida Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni munosabati bilan soha vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida fidokorona va mashaqqatli mehnati bilan noz-ne’mat yetishtirib, el dasturxoniga qut-baraka olib kirayotgan barcha dehqon, fermer, bog‘bon, chorvador, suvchi, agronom va mexanizatorlarga o‘zining chuqur hurmat-ehtiromini bildirdi.
– Sizlarning nafaqat qishloq xo‘jaligi, balki iqtisodiyotni yuksaltirish, aholi turmushini yaxshilash, oziq-ovqat xavfsizligi borasidagi beqiyos ishlaringiz har qancha tahsinga sazovor, – dedi Prezidentimiz.
Joriy yilda xalqimizning 3,5 milliondan ziyod vakili mehnat qilayotgan qishloq xo‘jaligida katta marralarga erishildi. Paxtachilikda mirishkor dehqon va fermerlarimiz tomonidan 875 ming gektar yerda 4 million tonnaga yaqin xirmon yaratildi. Ilk bor paxtada o‘rtacha hosildorlik 46 sentnerga yetdi.
G‘allakorlarimiz bu yil 8 million 400 ming tonna xirmon yaratdi, o‘rtacha hosildorlik esa 85 sentner bo‘ldi. Sholikorlarimiz joriy yil 268 ming gektarda sholi ekib, 1 million 340 ming tonna hosil oldi, o‘rtacha hosildorlik 50 sentnerga yetdi.
Uch yilda 155 ming gektar bog‘ va uzumzor barpo etildi, intensiv bog‘lar 150 ming gektarga yetkazildi. Joriy yilda 3,4 million tonna meva, 2 million tonna uzum, 19,5 million tonna sabzavot, poliz va kartoshka, 1 million tonna dukkakli va moyli ekinlar yetishtirildi.
Yil boshidan oziq-ovqat eksporti 37 foizga o‘sib, 3 milliard dollarga yetdi, yil yakuni bilan bu ko‘rsatkich ilk bor 3,2 milliard dollardan oshadi. Meva-sabzavotlarimiz kirib borgan davlatlarning soni 18 taga ko‘payib, 83 taga yetdi.
– Albatta, bunday ulkan natijalar ortida dehqon va fermerlarimiz, klasterlar, umuman, qishloq va suv xo‘jaligi sohasidagi har bir insonning mehnati, jasorati, fidoyiligi turibdi, desak to‘g‘ri bo‘ladi. Ularning zahmati, mard va olijanob fazilatlari har qancha e’tirof va e’tiborga munosib, – dedi Prezidentimiz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 9 dekabrdagi farmoniga muvofiq, sohada alohida o‘rnak ko‘rsatgan xodimlardan bir guruhi faxriy unvon, orden va medallar bilan taqdirlangan edi.
Marosimda ana shu mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
Prezidentimiz so‘zining davomida kelgusi yil uchun soha oldida turgan eng muhim vazifalarni belgilab berdi.
Yangi agrotexnologiya yordamida 76-sxema bo‘yicha paxta yetishtirish kelgusi yilda ommalashtirilib, 891 ming gektarda to‘liq shu sxema bo‘yicha paxta yetishtiriladi. Ko‘sak qurti, gerbitsid, sho‘r va suvsizlikka chidamli xorijiy navlar ekiladigan maydonlar 2 karra ko‘paytirilib, 500 ming gektarga olib chiqiladi.
“Shinjon tajribasi” asosida 300 ming gektarga chigit ekiladi. Buning uchun dalalarda tomchilab sug‘orish texnologiyasini joriy etishga 2 trillion 600 milliard so‘m imtiyozli kredit ajratiladi. O‘z mablag‘idan paxta yetishtirgan fermerlarga hosilning 10 foizigacha qismini subsidiyalashga 250 milliard so‘m beriladi.
Bunda paxta yetishtirish uchun kredit limitini yarmidan foydalangan fermerlarga ham hosilning 5 foizigacha subsidiya beriladi.
Mahalliy yangi paxta navlarini yaratish ishlariga ham alohida e’tibor qaratiladi.
Xususan, ilmiy markazlarda 56 ta mahalliy navni xorijiy navlar bilan seleksiya qilish asosida paxta urug‘chiligi rivojlantiriladi. Genomika va Paxtachilik ilmiy institutlariga fitotron va issiqxona qurib beriladi.
Paxta yetishtirish uchun birja orqali mineral o‘g‘it va yoqilg‘ini 10-15 foiz arzon narxda yetkazib berish amaliyoti kelgusi yilda ham davom ettiriladi.
Endilikda paxta va g‘alla yo‘nalishidagi fermerlarning alohida reytingi yuritiladi.
Bunda kamida 10 yildan ortiq ishlayotgan, kredit, lizing va soliqdan muddati o‘tgan qarzi bo‘lmagan fermerlarga reytingiga qarab Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasidan berilayotgan imtiyozli kredit stavkalari yanada pasaytiriladi. Ya’ni reytingning yuqori pog‘onasida turgan fermerlarga kredit stavkasi paxta uchun 8 foiz, g‘alla uchun 10 foiz qilib belgilanadi.
Mirzacho‘lda innovatsion qishloq xo‘jaligi maktabi tashkil qilinmoqda. Butun respublikadagi 1 ming nafar fermer ushbu maktabda cho‘l sharoitida paxta yetishtirish bo‘yicha o‘qitiladi. Ushbu maktabda o‘qib, sertifikat olgan fermerlarga reytingda qo‘shimcha 10 ball beriladi.
Malakali agronomlarni ko‘paytirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu bois, Agrar universitetning 180 nafar talabasi dual ta’lim asosida ilg‘or klaster va fermerlarda ishlab, amaliyot o‘taydi. Agronomlik sirlarini o‘rgatgan fermer va klasterga har bir talaba uchun 5 million so‘mdan pul, talabaga esa 1,5 million so‘m stipendiya to‘lanadi.
Fermerlar faoliyatiga yangiliklarni olib kirib, sifatli urug‘ va nav, zamonaviy agrotexnologiya yordamida hosildorlikni oshirish va xarajatlarni qisqartirishga ko‘maklashgan yosh agronomlarga 2 ming dollardan oylik to‘lanadi.
Paxtachilikda mexanizatsiyalash darajasini 85 foizga yetkazish uchun kelasi yil yana 800 ta terim mashinasi, 450 ta ko‘p funksiyali seyalka va 3 ming dona plyonka yig‘adigan mashina olib kelinishi belgilandi.
Umuman, paxtachilikdagi ishlarni yanada jonlantirish uchun 2026 yil dehqon va fermerlarni qo‘llab-quvvatlashga 35 trillion so‘m beriladi.
G‘allachilikda ham sho‘r, suvsizlik va issiqqa chidamli yangi navlarni yaratish borasidagi izlanishlar yanada kuchaytirilishi ta’kidlandi. O‘z mablag‘i hisobidan g‘alla yetishtirgan fermerlarga paxtadagi kabi hosilining 10 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi.
Shuningdek, yangi bog‘ va tokzorlarni tashkil qilish, eskilarini yangilash bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilinadi.
Endilikda intensiv bog‘ tashkil qilish uchun 7 yilga 3 yillik imtiyozli davr bilan 14 foizli kredit beriladi. Muzlatkichli ombor uchun kredit foizining asosiy stavkadan oshgan 8 foizgacha qismi qoplanadi. Sabzavot eksportchilari va bog‘bonlarga qadoqlash xarajatining 50 foizi kompensatsiya qilinadi.
Meva-sabzavotni ko‘paytirish uchun yaylov, qir va adirlardan samarali foydalanish juda muhimligi ta’kidlandi.
Shu maqsadda sanoatlashgan bog‘, tokzor tashkil qilish, sabzavot, ozuqa ekini yetishtirish uchun adir yerlar qiymatining 1 foizi miqdoridagi narx bilan auksionda sotiladi. Auksion g‘oliblari yerni boshqa odamga qayta ijaraga berishi mumkin bo‘ladi va ijara huquqi bepul ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Hozirgi tez o‘zgaruvchan sharoitda bozorlardagi narx-navo barqarorligi va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash doimiy diqqat markazida bo‘lishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.
Hozirda kuz-qish uchun asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari zaxira qilinmoqda. Endi bu ishni yil davomida amalga oshirib, narxlar barqarorligini ta’minlash uchun doimiy intervensiya tizimi joriy etilishi e’lon qilindi.
Yana bir muhim, e’tibor qaratish zarur bo‘lgan masala – go‘sht va sut mahsulotlarini ko‘paytirish.
Kelgusi yilda chetdan 100 ming bosh qoramol va 200 ming bosh qo‘y-echki olib kelinadi. Paxta va g‘alla yo‘nalishidagi fermerlarga o‘z yerida chorvachilikni yo‘lga qo‘yish uchun 20 sotixgacha joyda yengil konstruksiyali bino qurishga ruxsat beriladi. Import qilingan nasldor qoramol va bir kunlik jo‘ja uchun subsidiya ajratish tartibi yana 5 yilga uzaytiriladi.
Chorvachilik loyihalari uchun keyingi yil Jahon banki va Qishloq xo‘jaligini rivojlantirish xalqaro jamg‘armasidan olib kelingan resurslar hisobidan 157 million dollar yo‘naltiriladi. Ushbu mablag‘lar chorvadorlarga 10 yil muddatga 3 yillik imtiyozli davr bilan 17 foizdan beriladi.
Baliqchilikda naslni yangilash, hosildorlikni oshirish va shaffoflikni ta’minlash bo‘yicha ham bir qator yangiliklar joriy qilinadi.
Jumladan, karp va sovuq suv baliqlari bo‘yicha Vengriya va Norvegiyadagi hamkorlar bilan Yangiyo‘l va Bo‘stonliq tumanlarida 2 ta naslchilik markazi tashkil qilinadi.
Chetdan nasldor ona baliq olib kelish xarajatining yarmi qoplab beriladi. Baliqchilik xo‘jaliklari inkubatsiya, laboratoriya, yopiq suv aylanma tizimlarini import qilishda bojxona bojidan ozod etiladi. Intensiv baliqchilikni yo‘lga qo‘ygan xo‘jaliklarga yer va mol-mulk soliqlari 2 karra kamaytiriladi.
Qishloq xo‘jaligidagi subsidiyalar shu paytgacha 6 ta vazirlik tomonidan ajratilayotgan edi. Shu bois, barcha subsidiyalar bo‘yicha moliyaviy xizmatlarni bir joyda ko‘rsatadigan Agrar sohada to‘lovlar agentligi tashkil etildi.
Agentlik tomonidan kelasi yil dehqon va fermerlarga 2 trillion 200 milliard so‘mlik subsidiya beriladi. Bunda subsidiya ajratish jarayoni hozirgi 4 bosqichdan 2 bosqichga, uni olishga ketadigan vaqt esa 1 oydan 15 kunga qisqaradi.
Keyingi yildan hosilni ixtiyoriy sug‘urtalash paxta, g‘alla va issiqxonada yetishtiriladigan mahsulotlardan boshlanishi belgilandi. Bunda sug‘urta uchun to‘lovni 50 foizi byudjetdan qoplab beriladi.
Shu yilning o‘zida 100 dan ortiq dron yordamida yer maydonlari va ekinlar monitoringi, ilg‘or agrotexnik tadbirlar amalga oshirildi. Keyingi yil Xitoydan yana 50 dan ortiq zamonaviy agrodronlar olib kelinadi. Har bir viloyatda kamida 2 tadan dron mobil kompleksi orqali agroxizmatlar ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Yana bir masala – respublikada ekin maydonlaridan o‘tgan 70 ming kilometr uzunlikdagi ochiq drenaj va kollektorlar bor. Agar ular bosqichma-bosqich yopiq tizimga o‘tkazilsa, ekin ekish uchun qo‘shimcha maydon ochiladi, zovurlarni tozalash xarajatlari karrasiga tejaladi.
Shu bois, ochiq drenaj va kollektorlarni yopiq tizimga o‘tkazish bo‘yicha alohida dastur qabul qilinib, bu maqsadlar uchun 100 million dollar ajratilishi belgilandi.
– Men bir gapni takror aytishdan charchamayman. Ilm va izlanish bo‘lmagan sohada rivojlanish ham, yuksalish ham, taraqqiyot ham bo‘lmaydi, – dedi davlatimiz rahbari.
Bugun agrar sohada 22 ta ilmiy markaz, 260 ta laboratoriya, ularda juda katta salohiyatga ega yuzlab olim va ilmiy xodimlar faoliyat yuritmoqda.
Bu salohiyatdan to‘liq foydalanish uchun “ilm-fan – ta’lim – ishlab chiqarish” integratsiyasini ta’minlaydigan Qishloq xo‘jaligi fanlar akademiyasi tashkil etiladi. Ushbu akademiya qishloq xo‘jaligidagi fundamental va amaliy tadqiqotlarni rivojlantirishga mas’ul bo‘ladi.
Bundan tashqari, 500 nafar ilg‘or fermer, bog‘bon va eksportchilar Xitoy, Turkiya, Gollandiya, Fransiya kabi davlatlarga yuborilib, o‘qitiladi.
Uchrashuvda qishloq xo‘jaligi sohasi xodimlari bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Prezidentimiz ularning qo‘shimcha takliflari va fikrlarini tingladi.

По случаю Дня работников сельского хозяйства Президент Шавкат Мирзиёев провел в резиденции «Куксарой» встречу с представителями сферы.
В начале своего выступления глава нашего государства выразил глубокое уважение всем дехканам и фермерам, садоводам, животноводам, водникам, агрономам и механизаторам, своим самоотверженным и упорным трудом обеспечивающим изобилие и благополучие в домах наших соотечественников.
– Ваш бесценный труд по приумножению показателей не только сельского хозяйства, но и экономики, повышению уровня жизни населения и обеспечению продовольственной безопасности заслуживает всяческой похвалы, – сказал Президент.
Сельскохозяйственная отрасль, где трудятся 3,5 миллионов наших соотечественников, в этом году показала впечатляющие результаты. Наши умелые дехкане и фермеры собрали около 4 миллионов тонн хлопка с 875 тысяч гектаров земли. Впервые средняя урожайность этой культуры достигла 46 центнеров.
Производители зерна собрали 8,4 миллиона тонн урожая, результативность составила в среднем 85 центнеров. Засеяв 268 тысяч гектаров, рисоводы собрали 1,34 миллиона тонн сельхозпродукции со средней урожайностью 50 центнеров.
За три года создано 155 тысяч гектаров садов и виноградников, а площадь интенсивных садов увеличилась до 150 тысяч гектаров. В этом году выращено 3,4 миллиона тонн фруктов, 2 миллиона тонн винограда, 19,5 миллиона тонн овощей, картофеля и пшеничных культур, 1 миллион тонн бобовых и масличных культур.
С начала года экспорт продовольствия вырос на 37 процентов и достиг 3 миллиардов долларов, а к концу 2025-го эта цифра впервые превысит 3,2 миллиарда долларов. Количество стран, в которые экспортируются наши фрукты и овощи, увеличилось на 18 и достигло 83.
– Конечно, справедливо будет сказать, что за такими выдающимися результатами стоит упорный труд, решительность и самоотверженность наших дехкан и фермеров, кластеров и всех, кто работает в сфере сельского и водного хозяйства. Их трудолюбие, упорство и благородные качества достойны самого высокого признания и внимания, – сказал Президент.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 9 декабря текущего года группе особо отличившихся работников сферы были присвоены почетные звания, они награждены орденами и медалями.
На церемонии состоялось торжественное вручение этих наград.
В продолжение своего выступлении Президент обозначил важнейшие задачи, стоящие перед отраслью в следующем году.
В следующем году будет расширено выращивание хлопка по 76-й схеме с применением новых агротехнологий, на 891 тысяче гектарах хлопок будет выращиваться только по этой схеме. Площади, на которых будут высаживаться иностранные сорта, устойчивые к вредителям, гербицидам, засолению и засухе, будут увеличены вдвое и доведены до 500 тысяч гектаров.
300 тысяч гектаров будет засеяно семенами на основе «синьцзянского опыта». На внедрение технологии капельного орошения в рамках этой программы будет выделено 2 триллиона 600 миллиардов сумов льготных кредитов. На субсидирование фермеров, выращивающих хлопок за свой счет, будет направлено 250 миллиардов сумов - объем помощи составит до 10 процентов от урожая.
При этом фермеры, использовавшие половину кредитного лимита на выращивание хлопка, также получат субсидию в размере до 5 процентов от урожая.
Особое внимание будет уделено также созданию новых местных сортов хлопка.
В частности, в научных центрах будет развиваться семеноводство хлопчатника на основе селекции 56 отечественных сортов с иностранными. Для институтов геномики и хлопководства будут построены фитотрон и теплица.
Практика поставок через биржу минеральных удобрений и топлива для выращивания хлопка с 10-15 процентной скидкой продолжится и в следующем году.
Теперь будет вестись отдельный рейтинг фермеров, заготавливающих хлопок и зерно.
При этом для фермеров, работающих не менее 10 лет и не имеющих просроченных задолженностей по кредитам, лизингу и налогам, процентные ставки льготных кредитов, предоставляемых из Фонда сельского хозяйства, будут дополнительно снижены в зависимости от их рейтинга. То есть для фермеров, занимающих верхние позиции рейтинга, ставка по кредитам составит 8 процентов для выращивающих хлопок и 10 процентов для производителей зерна.
В Мирзачуле создается школа инновационного сельского хозяйства. 1 тысяча фермеров со всей республики будут обучены в этой школе навыкам выращивания хлопка в степных условиях. Фермеры, прошедшие обучение и получившие сертификат, получат дополнительно 10 баллов в рейтинге.
Было подчеркнуто, что важно увеличивать число квалифицированных агрономов.
В связи с этим 180 студентов Аграрного университета будут проходить практику в передовых кластерах и фермерских хозяйствах в формате дуального обучения. За обучение агрономическому мастерству каждому фермеру и кластеру будет выплачиваться по 5 миллионов сумов за одного студента, а самому студенту – стипендия в размере 1,5 миллиона сумов.
Молодым агрономам, которые внедрят новшества в деятельность фермеров, помогут повысить урожайность и снизить затраты за счет качественных семян и сортов, а также современных агротехнологий, будет выплачиваться заработная плата в размере 2 тысяч долларов в месяц.
Для доведения уровня механизации в хлопководстве до 85 процентов в следующем году планируется привезти еще 800 хлопкоуборочных машин, 450 многофункциональных сеялок и 3 тысячи машин для сбора плёнки.
В целом, для дальнейшей активизации работ в хлопководстве в 2026 году будет выделено 35 триллионов сумов на поддержку дехкан и фермеров.
Отмечалось, что также будут усилены исследования по созданию новых сортов, устойчивых к засолению, засухе и жаре, будут усилены в сфере производства зерна. Фермерам, выращивающим зерно за счет собственных средств, будет предоставляться субсидия в размере 10 процентов от их урожая, аналогично действующему порядку в хлопководстве.
Также будет принята трехлетняя программа по созданию новых садов и виноградников, а также обновлению существующих.
Отныне для закладки интенсивных садов будет предоставляться кредит на семь лет под 14 процентов с трехлетним льготным периодом. Для строительства холодильных складов будет компенсироваться до 8 процентов процентной ставки сверх базовой. Экспортерам овощной продукции и садоводам будут возмещаться 50 процентов расходов на упаковку.
Подчеркнуто, что для увеличения производства плодоовощной продукции крайне важно эффективно использовать пастбища, холмистые и предгорные территории.
В этой связи такие земли будут выставляться на аукцион для создания индустриальных садов, виноградников, выращивания овощных и кормовых культур по цене в размере 1 процента их кадастровой стоимости. Победители аукциона смогут передавать землю в субаренду, и право субаренды будет регистрироваться бесплатно.
Отмечено, что в нынешних быстро меняющихся условиях обеспечение стабильности цен на рынках и продовольственной безопасности должно оставаться в центре постоянного внимания.
Сейчас ведется формирование запасов основных продовольственных товаров на осенне-зимний период. Отныне этот процесс будет осуществляться круглый год, а для стабилизации цен вводится механизм постоянных государственных интервенций.
Еще одно важное направление — увеличение производства мяса и молока.
В следующем году планируется импортировать 100 тысяч голов крупного рогатого скота и 200 тысяч голов овец и коз. Фермерам, выращивающим хлопок и зерновые, будет разрешено возводить легкие строения на площади до 20 соток для развития животноводства на собственных землях. Порядок предоставления субсидий на импорт племенного скота и суточных цыплят будет продлен еще на пять лет.
На проекты по животноводству в следующем году будет направлено 157 миллионов долларов за счет привлеченных ресурсов Всемирного банка и Международного фонда развития сельского хозяйства. Эти средства будут предоставляться животноводам на 10 лет под 17 процентов с трехлетним льготным периодом.
В рыбоводстве также вводится ряд нововведений, направленных на обновление пород, повышение продуктивности и обеспечение прозрачности.
Совместно с партнерами из Венгрии и Норвегии в Янгиюльском и Бостанлыкском районах создаются два племенных центра по карповым и холодноводным рыбам. Половина затрат на импорт племенной рыбы будет возмещаться. Рыбоводческие хозяйства освобождаются от таможенных пошлин при импорте инкубационного оборудования, лабораторий и систем замкнутого водооборота. Хозяйствам, внедряющим интенсивные технологии выращивания рыбы, земельный и имущественный налоги будут снижены вдвое.
До настоящего времени субсидии в сельском хозяйстве распределялись шестью министерствами. Теперь создано Агентство по платежам в аграрной сфере, которое будет оказывать все финансовые услуги в одном месте. В следующем году через агентство будет выделено 2 триллиона 20 миллиардов сумов субсидий для дехкан и фермеров. Процесс их предоставления сократится с четырех этапов до двух, а сроки получения – с одного месяца до 15 дней.
Со следующего года начнется добровольное страхование урожая хлопчатника, зерновых и тепличной продукции. Половина страховых взносов будет покрываться из бюджета.
Уже в этом году с помощью более 100 дронов проведен мониторинг земель и посевов, внедрены передовые агротехнические мероприятия. В следующем году планируется закупка еще более 50 современных агродронов из Китая. В каждом регионе будет создано не менее двух мобильных дрон-комплексов для предоставления агросервисных услуг.
Еще один вопрос – состояние 70 тысяч километров открытых дренажных и коллекторных каналов по всей стране. Если поэтапно перевести их в закрытую систему, можно освободить дополнительные площади для посевов и значительно сократить расходы на очистку каналов.
В связи с этим будет принята отдельная программа по переходу открытых дренажей и коллекторов на закрытую систему, на что выделяется 100 миллионов долларов.
– Я не устану повторять: там, где нет науки и изысканий, нет развития, роста и прогресса, – сказал Президент.
Сегодня в аграрной сфере работают 22 научных центра и 260 лабораторий, где трудятся сотни ученых и исследователей с высоким потенциалом. Для полного использования этого ресурса будет создана Академия сельскохозяйственных наук, обеспечивающая интеграцию «наука – образование – производство». Академия будет отвечать за развитие фундаментальных и прикладных исследований в сфере сельского хозяйства.
Кроме того, 500 передовых фермеров, садоводов и экспортеров будут направлены на обучение в Китай, Турцию, Нидерланды и Францию.
В ходе встречи состоялся открытый диалог с представителями аграрной отрасли. Президент выслушал их предложения и мнения.