Prezidentimiz Urganch xalqaro aeroportidagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Xorazm viloyatiga tashrifi ana shu loyihalar bilan tanishishdan boshlandi.
Aeroport 1960-yilda ishga tushgan. Unga 1992-yilda xalqaro maqom berilgan. Umumiy maydoni 285 gektardan ortiqni tashkil etadigan bu majmua o‘tgan yillar davomida minglab yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatib keldi. Bugungi kunda aeroport orqali o‘nga yaqin nufuzli aviakompaniya tomonidan muntazam qatnovlar yo‘lga qo‘yilgan. Joriy yilning o‘zida aeroport tomonidan jami 126 milliard so‘mlik xizmatlar ko‘rsatilib, mazkur ko‘rsatkich 2025-yilning mos davriga nisbatan 31 foizga o‘sdi.
Jadal rivojlanayotgan zamon, ortib borayotgan sayyohlar oqimi va xalqaro hamkorlik ko‘lami mavjud quvvatlarni tubdan kengaytirishni kun tartibiga qo‘ymoqda.
Urganch xalqaro aeroportini kengaytirish va modernizatsiya qilish uchun jami 264 million dollar miqdorida investitsiya mablag‘lari yo‘naltirilgan. Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilmoqda.
Loyihaning xususiy sherigi sifatida dunyoning eng ilg‘or, yuqori texnologik va nufuzli aviatsiya xablaridan birini boshqaradigan Janubiy Koreyaning “Incheon International Airport Corporation” kompaniyasi jalb etildi.
Prezidentimiz Xiva va Urganch shaharlari yirik xalqaro sammitlar, oliy darajadagi diplomatik uchrashuvlar, nufuzli iqtisodiy va madaniy anjumanlar o‘tkaziladigan global maydonga aylanayotganini ta’kidladi. Bunday tadbirlarga kelayotgan xorijiy delegatsiyalar uchun yuqori darajadagi qulaylik va xavfsizlikni ta’minlash mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘-e’tiboriga bevosita xizmat qilishi qayd etildi.
Rekonstruksiya doirasida aeroportda “Boeing 747” va “Airbus A350” kabi keng fyuzelyajli havo kemalarini bemalol qabul qilish imkoniyati yaratilmoqda. Bu endilikda dunyoning turli qit’alaridan Xorazmga to‘g‘ridan-to‘g‘ri, tranzitsiz uzoq masofali parvozlarni amalga oshirish imkonini beradi.
Shuningdek, rekonstruksiya ishlarining birinchi bosqichida 18 ta havo kemasi turargohi hamda yangi burilish yo‘lagi qurib bitkaziladi. Bundan tashqari, aeroportda zamonaviy chegara nazorati va viza bo‘limlari, shinam biznes-zal, turli savdo va ovqatlanish shoxobchalari, kechayu kunduz ishlaydigan tibbiyot punkti hamda dunyo brendlarini mujassam etgan “Duty free” zonasi tashkil etilmoqda.
Loyiha yakunlangach, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish quvvati soatiga 300 nafardan 1 ming 300 nafargacha ortadi.

Президент ознакомился с созидательной работой в международном аэропорту Ургенча
В последние годы поток гостей, прибывающих в Хорезмскую область, увеличился в несколько раз. В рамках инициатив, направленных на задействование туристического потенциала региона, создается транспортно-логистическая инфраструктура, соответствующая международным стандартам.
В частности, в международном аэропорту Ургенча построен терминал для обслуживания официальных делегаций, продолжается ускоренными темпами первый этап реконструкции нового аэродромного комплекса.
Поездка Президента Шавката Мирзиёева в Хорезмскую область началась с ознакомления с этими проектами.
Аэропорт введен в эксплуатацию в 1960 году. В 1992 году ему присвоен статус международного. Этот комплекс общей площадью более 285 гектаров на протяжении многих лет обслуживал тысячи пассажиров. В настоящее время через аэропорт регулярные рейсы выполняют около десяти ведущих авиакомпаний. Только в этом году аэропортом оказано услуг на 126 миллиардов сумов, что на 31 процент больше показателя за аналогичный период 2025 года.
Динамика современного мира, растущий поток туристов и масштабы международного сотрудничества ставят на повестку дня необходимость коренного увеличения имеющихся мощностей.
На расширение и модернизацию международного аэропорта Ургенча направлено суммарно 264 миллиона долларов инвестиций. Проект реализуется на основе государственно-частного партнерства.
В качестве частного партнера проекта привлечена южнокорейская компания «Incheon International Airport Corporation», управляющая одним из наиболее передовых, высокотехнологичных и авторитетных авиационных хабов мира.
Президент нашей страны отметил, что города Хива и Ургенч становятся глобальной площадкой для проведения крупных международных саммитов, дипломатических встреч на высшем уровне, а также престижных экономических и культурных форумов. Подчеркнуто, что обеспечение высокого уровня комфорта и безопасности для иностранных делегаций, прибывающих на такие мероприятия, напрямую способствует укреплению международного авторитета страны.
В рамках реконструкции в аэропорту создаются условия для приема таких широкофюзеляжных лайнеров, как Boeing 747 и Airbus A350. Это позволит организовать прямые беспересадочные дальнемагистральные рейсы в Хорезм из различных континентов.
На первом этапе будет завершено строительство стоянки на 18 воздушных судов и новой рулёжной дорожки. Кроме того, в аэропорту создаются современные пункты пограничного и визового контроля, комфортабельный бизнес-зал, различные торговые объекты и точки общественного питания, круглосуточный медицинский пункт, а также зона «duty free» с продукцией мировых брендов.
После завершения проекта пропускная способность аэропорта увеличится с 300 до 1 300 пассажиров в час.