Rossiyaning Novosibirsk klinikalari va xususiy tibbiyot tashkilotlari vakillaridan iborat biznes-missiyasi Toshkentda bo'ldi
NOVOSIBIRSK, 10-noyabr. /"Dunyo" AA/. Mamlakatimizning Bosh konsulxonasi O'zbekiston Sog'liqni saqlash vazirligi ko'magida Toshkentga Novosibirsk shahridagi xususiy tibbiyot tashkilotlari va klinikalari vakillarining biznes-missiyasi tashkil etildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tashrif doirasida biznes-missiya a'zolari Tibbiyot tashkilotlarini litsenziyalash va akkreditatsiyalash markazi, O'zbekiston Tibbiyot turizmi assotsiatsiyasi, Toshkent tibbiyot akademiyasining uchinchi klinikasi, Hamshiralar akademiyasi, shuningdek, shahardagi "AKFA Medline" va "Ezgu Niyat" kabi bir qator xususiy klinikalarda uchrashuvlar o'tkazdi.
Uchrashuv davomida delegatsiya vakillari O'zbekistonning xirurgiya, reproduktologiya, ginekologiya, EKO, onkologiya va kardiojarrohlik sohasidagi ilg'or texnologiyalarini o'rgandi.
Bundan tashqari, tomonlar yurtimizda Novosibirsk klinikalari vakolatxonalarini ochish, shuningdek, Novosibirskdan kelgan bemorlarni O'zbekiston tibbiyot muassasalarida davolanish uchun yuborish istiqbollarini muhokama qildilar.
Tashrif yakunida biznes missiya vakillari Toshkentda bo'lib o'tgan 17-Xalqaro "UzMedExpo-2025" ko'rgazmasida ishtirok etib, "Chirchiq" texnoparkida bir martalik tibbiy buyumlar ishlab chiqaruvchi Rossiyaning "Zdravedmettex-Aziya" kompaniyasiga tashrif buyurdi.

НОВОСИБИРСК, 10 ноября. /ИА «Дунё»/. Генеральное консульство нашей страны при активном содействии Министерства здравоохранения Узбекистана организовало бизнес-миссию представителей частных медицинских организаций и клиник Новосибирска в Ташкент, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В рамках визита члены бизнес-миссии провели встречи в Центре лицензирования и аккредитации, Ассоциации медицинского туризма Узбекистана, третьей клинике Ташкентской медицинской академии, Академии медицинских сестёр, а также в нескольких частных клиниках города, включая «AKFA Medline» и «Эзгу Ният».
Делегация из Новосибирска изучила передовые технологии Узбекистана в хирургии, репродуктологии, гинекологии, ЭКО, онкологии и кардиохирургии, а также обсудила перспективы открытия представительств новосибирских клиник в стране.
Российская сторона предложила направлять пациентов из Новосибирска на лечение в клиники Узбекистана, учитывая высокий уровень медицинских технологий и опыт местных специалистов. Этому вопросу уделили особое внимание в ходе встречи в Ассоциации медицинского туризма, в котором также приняли участие представители частных медицинских клиник Узбекистана.
Наряду с этим, в Академии медицинских сестёр были обсуждены другие насущные вопросы взаимодействия, а именно - привлечение младшего медицинского персонала из Узбекистана для работы в частных медицинских клиниках Новосибирска.
В рамках визита российская бизнес-миссия приняла участие в 17-й Международной выставке «UzMedExpo-2025» в Ташкенте, а также посетила российскую компанию «Здравмедтех-Азия» в технопарке «Чирчик», производящую медицинские изделия однократного применения.