Aholini va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish ishlarining borishi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga aholini va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirlarini tashkil etish hamda o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Ushbu tadbir mamlakatimizda demografik jarayonlar, mehnat resurslari, ijtimoiy infratuzilma va hududiy rivojlanishni ilmiy asosda rejalashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Ro‘yxatga olish jarayonlari xalqaro standartlar asosida, zamonaviy raqamli yechimlardan foydalangan holda amalga oshirilmoqda.
Ro‘yxatga olish joriy yilning 15 yanvaridan 28 fevraligacha ikki bosqichda o‘tkazilmoqda. 15-31 yanvar kunlari davom etadigan birinchi bosqichda fuqarolar maxsus axborot tizimi orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin. Ikkinchi bosqichda esa 4-28 fevral kunlari “mahalla yettiligi” xodimlari tomonidan uyma-uy yurib, savolnomalar planshet qurilmalari orqali to‘ldiriladi.
Aholini ro‘yxatga olish jarayonlari census.stat.uz portalida amalga oshirilib, OneID tizimi orqali identifikatsiya qilinishi belgilangan. Barcha ma’lumotlar geoaxborot tizimi asosida monitoring qilinmoqda. Shu maqsadda respublika bo‘yicha 7,6 milliondan ortiq xonadon va turar joylarning geomanzillari shakllantirildi, jarayonlarni real vaqt rejimida kuzatib borish imkonini beruvchi maxsus monitoring dashbordlari ishlab chiqildi.
Fuqarolar tomonidan taqdim etiladigan barcha ma’lumotlar qonunchilik talablariga muvofiq himoya qilinadi, shaxsiy ma’lumotlar maxfiy saqlanadi va faqat statistik maqsadlarda qo‘llaniladi.
Ro‘yxatga olish tadbirlarini yuqori saviyada o‘tkazish uchun 14 ta hududiy va 208 ta tuman va shahar shtablari tashkil etildi. 60 ming nafarga yaqin ro‘yxatga oluvchi xodimlar tayyorlandi. Jumladan, 54 ming nafar “mahalla yettiligi” vakillari, 2,6 ming zaxira xodimlar hamda 4 ming nafar hududiy shtab a’zolari jarayonga jalb etildi. Shuningdek, vazirlik va idoralardan 480 nafar trener, oliy ta’lim muassasalaridan 3200 nafar volontyor o‘quvdan o‘tkazildi.
Aholini xabardor qilish va targ‘ibot ishlariga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Jumladan, 110 ta targ‘ibot videoroligi, 600 ta televizion lavha tayyorlandi, ijtimoiy tarmoqda 6,3 mingta, aholi gavjum joylar va jamoat transportlarida 23 mingdan ziyod axborot materiallari joylashtirildi.
Qayd etilganidek, bugungi kunga qadar maxsus portal orqali 2,48 million xonadon hamda 31 mingta fermer xo‘jaliklari va qishloq xo‘jaligi korxonalari ro‘yxatga olindi.
Davlatimiz rahbari aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirlarini sifatli o‘tkazish, ma’lumotlarning ishonchliligini ta’minlash va ulardan qaror qabul qilish jarayonlarida keng foydalanish muhimligini ta’kidladi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о ходе работ по организации и проведению переписи населения и сельского хозяйства.
Данное мероприятие имеет ключевое значение для научно обоснованного планирования демографических процессов, развития регионов, трудовых ресурсов и социальной инфраструктуры страны. Процесс переписи осуществляется в соответствии с международными стандартами с применением современных цифровых решений.
Перепись проводится с 15 января по 28 февраля этого года в два этапа. В рамках первого этапа, который продлится с 15 по 31 января, граждане могут принять участие в переписи через специальную информационную систему. Во втором этапе, с 4 по 28 февраля, сотрудники “махаллинской семерки” начнут подомовой обход и заполнят анкеты с использованием планшетов.
Онлайн-перепись осуществляется на портале census.stat.uz с идентификацией через систему OneID. Мониторинг всех данных осуществляется на основе геоинформационной системы. В этих целях по республике сформированы геолокации более чем 7,6 миллиона домохозяйств и жилых объектов, разработаны специальные мониторинговые дашборды, позволяющие отслеживать ход процессов в режиме реального времени.
Все сведения, предоставляемые гражданами, защищены в соответствии с требованиями законодательства, персональные данные конфиденциальны и используются исключительно в статистических целях.
Для проведения мероприятий на высоком организационном уровне созданы 14 региональных и 208 районных и городских штабов. Проведена подготовка около 60 тысяч переписчиков. В частности, к процессу привлечены 54 тысячи представителей “махаллинской семерки”, 2,6 тысячи резервных сотрудников и 4 тысячи членов территориальных штабов. Кроме того, обучение прошли 480 тренеров из министерств и ведомств, а также 3 200 волонтеров из высших образовательных учреждений.
Особое внимание было уделено информированию населения. В частности, подготовлено 110 разъяснительных видеороликов и 600 телевизионных сюжетов. В социальных сетях опубликовано 6,3 тысячи, в местах массового скопления людей и общественном транспорте размещено свыше 23 тысяч информационных материалов.
Как отмечено, на данный момент через специальный портал осуществлена перепись 2,48 миллиона домохозяйств, а также 31 тысячи фермерских хозяйств и сельскохозяйственных предприятий.
Глава нашего государства отметил необходимость качественного проведения мероприятий по переписи населения и сельского хозяйства, обеспечения надежности данных и широкого использования полученной информации при выработке и принятии решений.