Soʻnggi yillarda sud hokimiyati mustaqilligini mustahkamlash, inson huquqlarini sud orqali himoya qilish va odil sudlovga erishish imkoniyatlarini kengaytirish boʻyicha izchil islohotlar amalga oshirildi. Shu bilan birga, aholi murojaatlari va sud amaliyoti tahlili tizimda yechimini kutayotgan masalalar mavjudligini koʻrsatdi.
Shu munosabat bilan islohotlar natijasi, avvalo, fuqaroning sudga ortiqcha ovoragarchiliksiz murojaat qilishi, buzilgan huquqi oʻz vaqtida tiklanishi va qabul qilingan qarorning adolatli ekaniga ishonch hosil qilishida namoyon boʻlishi kerakligi koʻrsatib oʻtildi.
“Odil sudlov – 2030” strategiyasi aholining takliflari, olimlar, amaliyotchi yuristlar va advokatlar bilan muloqotlar, shuningdek, ilgʻor xorijiy tajriba asosida ishlab chiqilgan. Strategiyada 57 ta vazifa, uni amalga oshirish boʻyicha 2026-2028-yillarga moʻljallangan Harakatlar dasturida 160 ta aniq chora-tadbir hamda 2030-yilga qadar erishilishi lozim boʻlgan 33 ta maqsad belgilangan.
Jumladan, quyi sudlar qarorlarini qayta koʻrib chiqish xolisligini oshirish maqsadida 2027-yil 1-iyuldan 5 ta hududlararo sud tashkil etiladi. Viloyat sudlarida apellyatsiya va kassatsiya instansiyalari saqlanib, taftish instansiyasining vakolatlari hududlararo sudlarga beriladi. Bu bir sudning oʻz qarorini oʻzi qayta koʻrib chiqishi amaliyotiga chek qoʻyadi va fuqarolarning adolat izlab poytaxtga borish zaruratini kamaytiradi.
Kundalik hayotiy muammolarni hal etuvchi, odamlarning ishi koʻproq tushadigan sudlar fuqarolik ishlari boʻyicha sudlar ekanligini inobatga olib, ularni xalqqa yaqinlashtirish maqsadida 2030-yilga qadar zaruratga qarab qariyb barcha tuman va shaharlarda fuqarolik sudlarining faoliyati bosqichma-bosqich yoʻlga qoʻyiladi. Barcha sudlarda axborot olish, murojaat topshirish va raqamli xizmatlardan foydalanish “yagona darcha” tamoyili asosida taʼminlanadi.
Sudga berilgan ariza boshqa sudga tegishli boʻlsa, u fuqaroga qaytarilmaydi, sudning oʻzi uni tegishli sudga yuboradi. Arizada juzʼiy kamchilik aniqlangan taqdirda sud uni bartaraf etishda fuqaroga faol koʻmaklashadi.
Iqtisodiy nizolarni tezkor hal etish uchun “iqtisodiy ishlarni proaktiv boshqarish” standarti joriy etiladi. Bu tadbirkorlarning idorama-idora sarson boʻlishi va hujjatlarni qayta-qayta topshirishiga chek qoʻyadi.
Inson erki – oliy qadriyat ekanligidan kelib chiqib, tergov, surishtiruv bosqichida inson huquqlari kafolatlarini kuchaytirish uchun “asosli gumon” (prima facie) standarti joriy etiladi. Tergov sudyasi sanksiya berish masalasini koʻrib chiqishda shaxsni ushlab turishning qonuniyligi, gumon yoki ayblov uchun asoslar yetarliligini tekshirish va zarur qoʻshimcha hujjatlarni talab qilish imkoniga ega boʻladi. Bu esa shaxsning erkinligi asossiz cheklanishining oldini oladi.
Yagona sud amaliyotini taʼminlash maqsadida Oliy sud Rayosati qarorlarini qamrab oladigan ochiq “Pretsedentlar reyestri” yuritiladi.
Sudyalarni odil sudlovga daxldor boʻlmagan tashkiliy vazifalardan ozod etish uchun 2028-yildan “sud maʼmurchiligi” instituti joriy etiladi.
“Raqamli sud” konsepsiyasi barcha sudlarda toʻlaqonli ishga tushirilib, my.sud.uz portali va uning mobil ilovasi takomillashtiriladi. Sudlarga murojaatlarning kamida 50 foizini elektron shaklda berish, sud majlislarining 100 foizini audioyozuv orqali qayd etish va Oliy sud axborot tizimlari foydalanuvchilarining sonini kamida 5 baravar oshirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, mediatsiya va yarashuv mexanizmlarini kengaytirish, noqonuniy deb topilgan maʼmuriy hujjatlarning ochiq reyestri yuritishni qamrab olish, “xalq vakillari hayʼati” ishtirokida koʻriladigan jinoyat turlari sonini kamida 3 taga yetkazish maqsad qilingan.
Taqdimotda sud apparati xodimlari uchun maxsus xizmat kiyimi namunasi ham koʻrib chiqildi. Bu fuqarolarga sud xodimlarini oson tanib olish, ularning kasbiy masʼuliyatini oshirishga xizmat qiladi.
Uchrashuvda konstitutsiyaviy sud ishlarini yuritishni yanada takomillashtirish, sudyalar hamjamiyati organlari faoliyati samaradorligini oshirish, sud mustaqilligini mustahkamlash hamda tizimdagi kadrlarning xorijda malakasini oshirish boʻyicha takliflar ham koʻrib chiqildi.

На встрече был представлен проект Стратегии «Правосудие – 2030», направленной на развитие деятельности судов до 2030 года.
В последние годы последовательно реализуются реформы по укреплению независимости судебной власти, защите прав человека посредством суда и расширению доступа к правосудию. Вместе с тем анализ обращений населения и судебной практики показал, что в системе сохраняются вопросы, требующие решения.
В этой связи было отмечено, что результат реформ должен проявляться прежде всего в том, чтобы гражданин мог обратиться в суд без лишних затруднений, своевременно восстановить нарушенное право и быть уверенным в справедливости принятого решения.
Стратегия «Правосудие – 2030» разработана на основе предложений населения, диалога с учеными, практикующими юристами и адвокатами, а также передового зарубежного опыта. В ней определены 57 задач, а в Программе действий по ее реализации на 2026–2028 годы – 160 конкретных мероприятий. Также установлены 33 цели, которые необходимо достичь до 2030 года.
В частности, для повышения объективности пересмотра решений нижестоящих судов с 1 июля 2027 года будут созданы пять межрегиональных судов. В областных судах сохранятся апелляционная и кассационная инстанции, а полномочия ревизионной инстанции будут переданы межрегиональным судам. Это исключит практику пересмотра судом собственных решений и сократит необходимость обращения граждан в столичные судебные инстанции.
Учитывая, что суды по гражданским делам рассматривают вопросы, непосредственно связанные с повседневной жизнью людей, и граждане обращаются в них чаще всего, в целях приближения таких судов к населению до 2030 года их деятельность будет по мере необходимости поэтапно организована практически во всех районах и городах. Во всех судах создадут возможность получения информации, подачи обращений и использования цифровых услуг по принципу «одного окна».
Если поданное заявление относится к компетенции другого суда, оно не будет возвращаться гражданину – суд самостоятельно направит его по подсудности. При выявлении незначительных недостатков суд окажет заявителю активное содействие в их устранении.
Для оперативного разрешения экономических споров будет внедрен стандарт «проактивного управления экономическими делами». Это избавит предпринимателей от хождения по инстанциям и повторной подачи документов.
Исходя из того, что свобода человека является высшей ценностью, для усиления гарантий прав человека на стадии следствия и дознания будет внедрен стандарт «обоснованного подозрения» (Prima Facie). При рассмотрении вопроса о санкции следственный судья сможет проверять законность задержания, достаточность оснований для подозрения или предъявления обвинения, а также запрашивать необходимые дополнительные материалы. Это позволит предотвратить необоснованное ограничение свободы человека.
Для обеспечения единообразия судебной практики будет вестись открытый «Реестр прецедентов», включающий постановления Президиума Верховного суда.
В целях освобождения судей от организационных функций, не связанных с отправлением правосудия, с 2028 года будет внедрен институт судебного администрирования.
Концепция «Цифровой суд» будет полноценно внедрена во всех судах, портал my.sud.uz и его мобильное приложение будут усовершенствованы. Планируется довести долю обращений, подаваемых в электронной форме, как минимум до 50 процентов, обеспечить аудиофиксацию 100 процентов судебных заседаний и не менее чем в пять раз увеличить число пользователей информационных систем Верховного суда.
Кроме того, намечено расширить применение медиации и примирительных процедур, вести открытый реестр административных актов, признанных незаконными, а также довести как минимум до трех число категорий преступлений, дела по которым рассматриваются с участием «суда присяжных».
На встрече также рассмотрен образец специальной форменной одежды для работников аппарата судов. Это позволит гражданам легко узнавать сотрудников судов, будет способствовать повышению их профессиональной ответственности.
Кроме того, рассмотрены предложения по дальнейшему совершенствованию конституционного судопроизводства, повышению эффективности деятельности органов судейского сообщества, укреплению независимости судебной власти, а также повышению квалификации кадров судебной системы за рубежом.
Глава нашего государства одобрил проект Стратегии и подписал соответствующий Указ, направленный на реализацию предусмотренных в ней реформ.