Mazkur tanlov Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi tomonidan Raqamli texnologiyalar vazirligi koʻmagida 2023-yildan boshlab oʻtkazib kelinmoqda. Uning umumiy mukofot jamgʻarmasi 1 million dollarni tashkil etadi.
Tanlovda sunʼiy intellekt, ijtimoiy texnologiyalar, MicroSaaS va AdTech, moliyaviy texnologiyalar va tadbirkorlik, oʻyin dasturlari hamda maxsus yoʻnalish – xakaton boʻyicha eng namunali loyihalar tanlab olinadi.
Ilk tashkil etilgan tanlovda toʻrt mingdan ziyod ishtirokchi qatnashgan boʻlsa, 2025-yilga kelib, ishtirokchilarning soni olti mingga yaqinlashdi. Jamoalarning soni esa 444 tadan 862 taga yetdi.
Davlatimiz rahbariga tanlov gʻoliblari oʻzlarining startap loyihalari, ularning afzalliklari va amaliy samarasi xususida soʻzlab berdi.
– Biz kichik startaplar katta-katta loyihalarga, daromadli biznesga aylanishi uchun zarur sharoitlarni yaratib berishga tayyormiz. Buning uchun har bir startapchi bilan muloqot qilish, unga kerakli yordamni koʻrsatish lozim, – dedi Prezident.
Yoshlarning qiziqishlarini qoʻllab-quvvatlash orqali kelajak kasblariga zamin yaratilayotgani, dunyo davlatlari ham yoshlarning startap loyihalariga alohida qiziqish bildirayotgani taʼkidlandi.
Prezidentimiz startap loyihalarni qoʻllab-quvvatlashga mablagʻlar yanada koʻpaytirilishini aytib, yoshlar oʻzlarining yangicha qarashlari va gʻoyalari bilan yana qaysi soha va yoʻnalishlarda izlanishi kerakligi yuzasidan tavsiyalarini berdi.

Конкурс «Лучший стартап в области цифровых технологий» проводится дирекцией Технологического парка программных продуктов и информационных технологий при поддержке Министерства цифровых технологий с 2023 года. Общий призовой фонд составляет 1 миллион долларов.
В конкурсе отбираются наиболее выдающиеся проекты в области искусственного интеллекта, социальных технологий, MicroSaaS и AdTech, финансовых технологий и предпринимательства, игровых программ, а также по специальному направлению – хакатон.
Если в первом соревновании приняли участие более четырех тысяч человек, то к 2025 году их число достигло шести тысяч. Количество команд увеличилось с 444 до 862.
Победители конкурса рассказали главе нашего государства о своих стартап-проектах, их преимуществах и практическом применении.
– Мы готовы создать необходимые условия для того, чтобы небольшие стартапы выросли в крупные проекты и прибыльный бизнес. Для этого необходимо наладить диалог с каждым стартапером и оказать ему необходимую помощь, – сказал Президент.
Подчеркивалось, что за счет поддержки интересов молодежи закладывается фундамент для профессий будущего, особый интерес к стартап-проектам наших юношей и девушек проявляют и зарубежные страны.
Отметив, что финансирование поддержки стартапов будет увеличено, Президент дал свои рекомендации относительно того, в каких еще сферах и направлениях востребованы свежий взгляд и новые идеи молодежи.