O‘zbekiston – Tojikiston: ko‘p asrlik do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro hurmat rishtalarini mustahkamlashda yana bir muhim qadam
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon 26-mart kuni davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Tojikiston yetakchisini “Toshkent-Humo” xalqaro aeroportida davlatimiz rahbari kutib oldi. Oliy martabali mehmon sharafiga ikki mamlakatning davlat bayroqlari ko‘tarildi va faxriy qorovul saf tortdi.
O‘zbekiston va Tojikiston xalqlari nafaqat qo‘shni, balki asrlar davomida qondoshu qardosh bo‘lib, bir buloqdan suv ichib, bir havodan nafas olib, yagona osmon ostida bunyodkorlik ishlari bilan shug‘ullanib kelgan, birgalikda yelkama-yelka turib, qiyinchiliklarni yengib o‘tgan. Yagona din, o‘xshash madaniyat, urf-odat va an’analar bir-biriga mustahkam bog‘lab turadi.
Prezidentlarning siyosiy irodasi va uzoqni ko‘zlab yuritayotgan oqilona siyosati tufayli so‘nggi yillarda mamlakatlarimizning ko‘p qirrali hamkorligi yangi bosqichga ko‘tarildi, xalqlarimiz do‘stligi mustahkamlandi.
Oliy martabali mehmon “Yangi O‘zbekiston” bog‘iga tashrif buyurib, Mustaqillik monumenti poyiga gulchambar qo‘ydi.
Ilm-ma’rifati, munosib amallari bilan millatlararo munosabatlarni yuksak darajada qadrlagan ajdodlarimiz merosi hamisha dunyo hamjamiyati e’tiborida.
“Yangi O‘zbekiston” bog‘ining Mustaqillik monumentida aks etgan ulug‘lar timsoli bugun barchamizga iftixor bag‘ishlaydi. Mamlakatimiz o‘tmishi va kelajagini aks ettiradi.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Mustaqillik monumenti poyiga gulchambar qo‘yar ekan, Vatan ozodligi, el farovonligining yorqin ifodasi sifatida mag‘rur qad rostlagan majmua qoshida ramziy bosh egdi.
Dunyo tamadduniga hamjihatlik bilan hissa qo‘shishni tarannum etgan bobolarimiz ma’rifatini e’tirof etib, ehtirom ko‘rsatdi.
Ko‘ksaroy qarorgohida mamlakatimizga davlat tashrifi bilan kelgan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonni tantanali kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni samimiy qutlab, shohsupaga taklif etdi.
Ikki mamlakatning davlat bayroqlari ko‘tarildi va faxriy qorovul saf tortdi. Harbiy orkestr ijrosida O‘zbekiston va Tojikiston madhiyalari yangradi.
Yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon tor doirada muzokara va Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar.
Davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentining ushbu davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro hurmat rishtalarini mustahkamlashda yana bir muhim qadam ekanini alohida ta’kidladi.
– Biz Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishini boshlab bermoqdamiz. Ushbu format, shubhasiz, ikki tomonlama hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘taradi, O‘zbekiston – Tojikiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini amaliy mazmun va ilg‘or tashabbuslar bilan boyitishga xizmat qiladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Hukumatlar, parlamentlar va idoralar darajasidagi faol va yaqin aloqalar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, sanoat ko‘rgazmasi va hududlar, rektorlar, olimlar, yoshlar va tahlil markazlarining forumlari muvaffaqiyatli tashkil qilindi. Ayni paytda mamlakatimizda Tojikiston madaniyati va kinosi kunlari o‘tkazilmoqda.
Yig‘ilishda tomonlar hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini batafsil muhokama qilib, ishga solinmagan imkoniyatlardan foydalanish yo‘llarini tahlil qildilar hamda o‘zaro manfaatli O‘zbekiston – Tojikiston hamkorligini mustahkamlashga katta sur’at bag‘ishlaydigan bir qator muhim qarorlarni qabul qildilar.
O‘zaro savdo hajmini oshirish, sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish, transport sohasida o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash, suv va energetika xavfsizligini kuchaytirish choralariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘tgan yili tovar ayirboshlash hajmi, eng avvalo, tayyor mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berish hisobiga qariyb 1 milliard dollarga yetdi.
Sanoat, qurilish, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, elektrotexnika, farmatsevtika va boshqa ko‘plab sohalarda qator kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunda ikki mamlakat poytaxtlari o‘rtasida aviareyslar, avtobus va poyezd qatnovlari yo‘lga qo‘yilgan. Yuk tashish hajmi jadal o‘sib bormoqda.
2028-yilga kelib, o‘zaro savdoni 2 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
“Oybek – Fotihobod” chegaraoldi savdo zonasini barpo etishni tezlashtirish, mahsulotlarni sertifikatlash va “E-Permit” ruxsatnomalarni almashish raqamli tizimlarini yo‘lga qo‘yish, chegara nazorat punktlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha erishilgan kelishuvlar bu marraga yetishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, tog‘-kon, energetika, qishloq xo‘jaligi, elektrotexnika, yengil sanoat, qurilish va boshqa sohalardagi loyihalarni o‘z ichiga olgan alohida Sanoat kooperatsiyasi dasturi qabul qilinmoqda.
Istiqbolli loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma Investitsiya kompaniyasining kapitalini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Energetika, suv resurslarini boshqarish, transport va boshqa ko‘plab sohalardagi sheriklik atroflicha ko‘rib chiqilib, hamkorlik istiqbollari belgilab olindi.
Yetakchilar hududlararo aloqalarni yanada rivojlantirish, gumanitar, ta’lim va ilmiy almashinuvlarni rag‘batlantirishga kelishib oldilar.
Yirik diasporalar mavjudligini hisobga olib, madaniy va gumanitar aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha besh yillik chora-tadbirlar rejasini qabul qilish taklif qilindi.
Davlat rahbarlari mintaqaviy kun tartibi va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Markaziy Osiyoda ko‘p tomonlama tuzilmalar va mintaqaviy formatlar doirasida yaqin muloqot va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi. Xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Yig‘ilishda Hukumatlararo komissiya hamraislari – ikki mamlakat Bosh vazirlarining hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari yuzasidan hisobotlari tinglandi.
Yakunda erishilgan kelishuvlarning to‘liq amalga oshirilishini ta’minlash uchun keng qamrovli “yo‘l xaritasi” qabul qilinishi belgilandi.
Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishidan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon yirik kooperatsiya loyihalarini ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar.
Davlat rahbarlari 10 ta qo‘shma loyihani boshlab berdilar.
Ular doirasida Tojikistonda mebel va charm mahsulotlari korxonalarini tashkil etish, maishiy texnika ishlab chiqarishni kengaytirish, to‘qimachilik quvvatlarini barpo qilish, Toshkentda turar joy majmuasi va savdo ob’ektlarini qurish hamda Farg‘ona viloyatida konserva mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, Andijon viloyatida sut mahsulotlari, Surxondaryo viloyatida esa meva sharbatlari va metall briketlar ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirildi.
Shuningdek, Yangi Toshkentdagi ko‘chalardan biriga Dushanbe shahri nomini berishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlari taqdimot qilingan loyihalarning amalga oshirilishi ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirishga kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdilar.
O‘zbekiston – Tojikiston Oliy davlatlararo kengashining birinchi yig‘ilishidan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash va almashish marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini kengaytirish to‘g‘risida qo‘shma bayonotni imzoladilar.
Bundan tashqari, hukumatlar, vazirliklar va idoralar darajasida ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan hujjatlar to‘plami, jumladan:
– Tovar ayirboshlashni oshirish dasturi;
– Sanoat kooperatsiyasi dasturi;
– Tovarlarning kelib chiqishini sertifikatlashtirish elektron tizimlarini o‘zaro qo‘llash to‘g‘risida bitim;
– Sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Chegaraoldi hududlarda radiochastotalarni o‘zlashtirishni muvofiqlashtirish to‘g‘risida bitim;
– “O‘zbekiston – Tojikiston investitsiya kompaniyasi”ni tashkil etish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida bayonnoma;
– “Ye-Permit” axborot tizimidan foydalanish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Fanlar akademiyalari o‘rtasidagi ilmiy hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– 2026-2028-yillarda sanoat va innovatsiyalar sohasidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish rejasi;
– 2026-2028-yillarda tog‘-kon sanoati va yangi texnologiyalar sohasidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish rejasi;
– 2026-2027-yillarda madaniyat sohasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi;
– 2026-2028-yillarda turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”;
– 2026-2028-yillarda agrosanoat majmuida hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”;
– innovatsiya, davlat xizmati, moliya, ta’lim va sud qarorlarini majburiy ijro etish sohalarida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlar imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Ko‘ksaroy qarorgohida ommaviy axborot vositalari vakillari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishi yakunlari yuzasidan fikrlari bilan bo‘lishdilar.
Mamlakatimiz yetakchisi O‘zbekiston birodar Tojikistonning barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, investitsiyalarni jalb qilish, inflyatsiyani jilovlash va aholining real daromadlarini oshirish borasida erishayotgan yuksak natijalaridan chin dildan mamnun ekanini ta’kidladi.
Tojikiston O‘zbekiston uchun ishonchli strategik sherik va ittifoqchidir. Mamlakatlarimiz maqsadlari, qarash va intilishlari mushtarak ekani, ikki tomonlama munosabatlar siyosiy, iqtisodiy va gumanitar sohalarda jadal rivojlanayotgani ta’kidlandi.
Parlamentlar va hukumatlar, hududlar rahbarlari va ziyolilar darajasida muntazam uchrashuvlar o‘tkazilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘tgan yili ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi qariyb bir milliard dollarga yetdi. Sanoat kooperatsiyasi jadal rivojlanmoqda. Hozirda mamlakatimizda 500 dan ortiq qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda.
Transport sohasidagi hamkorlik kengayib bormoqda. Poytaxtlar o‘rtasida haftasiga o‘nta aviareys amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti bugungi sammitga jiddiy tayyorgarlik ko‘rilganini ma’lum qildi.
Hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari, hududlar, rektorlar, olimlar, yoshlar, tahlil markazlarining forumlari, Tojikiston madaniyati va kinosi kunlari, boshqa bir qator muhim tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Bo‘lib o‘tgan samarali muzokaralar hamda Davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishi davomida masalalarning keng doirasi muhokama qilindi, ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari va maqsadlari belgilab olindi.
Barcha darajalarda faol aloqalarni davom ettirish, xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar, jumladan, Maslahat uchrashuvlari va “Markaziy Osiyo plyus” formatlari doirasida muloqotni mustahkamlash muhimligi qayd etildi.
Iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi. Ikki mamlakat hukumatlariga alohida dastur asosida tovar ayirboshlashni ikki milliard dollarga yetkazish bo‘yicha amaliy choralar ko‘rish topshirildi.
Shu maqsadda “Oybek – Fotihobod” savdo zonasini tashkil etish tezlashtiriladi, energetika, geologiya, metallurgiya, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika va boshqa sohalarda ikki milliard dollarlik tashabbuslarni o‘z ichiga olgan Kooperatsiya dasturi amalga oshiriladi.
Tomonlar ushbu loyihalarni ilgari surish uchun Qo‘shma investitsiya kompaniyasining salohiyatidan faol foydalanishga kelishib oldilar.
Transport va tranzit sohasiga alohida e’tibor qaratildi. Yuk tashishda elektron ruxsatnoma berish tizimini joriy etish to‘g‘risida bitim imzolandi, shuningdek, havo va temir yo‘l transporti qatnovlarini kengaytirish hamda chegara o‘tkazish punktlarining quvvatini oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Ushbu o‘zaro muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarning asosiy maqsadi – biznes va fuqarolar uchun qulay sharoitlar yaratish hamda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish drayveri sifatida hududlar salohiyatini ishga solish.
Suv va energetika sohalaridagi hamkorlik ikki mamlakat aloqalarining muhim yo‘nalishi hisoblanadi.
“Yashil” energetika sohasida yirik loyihalarni birgalikda ilgari surish hamda suv taqsimoti, suv inshootlarini avtomatlashtirish va raqamlashtirish masalalarini muvofiqlashtirishga tayyorlik tasdiqlandi.
Madaniy-gumanitar aloqalar xalqlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik ko‘prigi bo‘lib qolmoqda. Hamkorlik doirasida Abdurahmon Jomiy va Alisher Navoiy do‘stligi haqida film tayyorlandi, Yangi Toshkentdagi ko‘chalardan biriga esa Dushanbe shahri nomi berildi.
Yillik taqvim asosida ta’lim, turizm va yoshlar yo‘nalishlarida faol almashinuvlarni davom ettirish niyati bildirildi.
Ikki mamlakatdagi yirik o‘zbek va tojik diasporalarini qo‘llab-quvvatlash, madaniy markazlarni keng rivojlantirish, ona tili, an’ana va urf-odatlarni asrab-avaylash maqsadida Madaniy-gumanitar sohada hamkorlik bo‘yicha kompleks dastur tayyorlanadi.
Yakunda ushbu tarixiy tashrif natijalari ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlab, birodar mamlakatlarimiz barqaror rivojlanishi va ravnaqiga har tomonlama xizmat qilishi qayd etildi.
Tojikiston Respublikasi Prezidentining davlat tashrifi doirasida ushbu mamlakatning Toshkent shahridagi elchixonasining yangi binosi ochilishiga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Emomali Rahmon ramziy tasmani kesib, diplomatik vakolatxonaning yangi binosini tantanali ravishda ochdilar.
Yetakchilar elchixona va konsullik bo‘limining ma’muriy binolari, elchi qarorgohi, diplomatlar va ularning oila a’zolari uchun turar joylarni o‘z ichiga olgan majmuani ko‘zdan kechirdilar.
Marosim yakunida Prezidentlar Faxriy mehmonlar kitobida qayd yozib, diplomatik vakolatxona hududiga daraxt ekdilar.
Ushbu tadbir O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga bo‘lgan o‘zaro intilish qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon “O‘zbekiston” xalqaro forumlar saroyida ikki mamlakat san’atkorlari ishtirokidagi an’anaviy konsertni birgalikda tomosha qildilar.
O‘zbekiston va Tojikiston xalqlarini uzoq o‘tmishga borib taqaladigan munosabatlar, mushtarak ma’naviy va diniy qadriyatlar, an’analar hamda boy madaniy meros bog‘lab turadi.
Har ikki mamlakatda ham asrlar davomida shakllanib kelgan do‘stlik, o‘zaro hurmat va yaxshi qo‘shnichilik an’analari asrab-avaylanib, boyib bormoqda.
Ushbu madaniy tadbir buning yaqqol tasdig‘i bo‘ldi. Konsert dasturida birodar xalqlarimizning betakror va boy madaniyatini aks ettiruvchi milliy musiqa va sahna san’atining eng sara asarlari ijro etildi.
O‘zbekiston va Tojikiston san’atkorlari hamda ansambllarining birgalikdagi chiqishlari o‘zaro anglashuv, ma’naviy yaqinlik va faol madaniy muloqot ramzi bo‘ldi.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 26 марта Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон прибыл в нашу страну с государственным визитом.
В международном аэропорту «Ташкент-Хумо» лидера Таджикистана встретил глава нашего государства. В честь высокого гостя были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
Узбекский и таджикский народы на протяжении веков были близкими соседями, их связывали дружеские и родственные узы, переплетение духовности, литературы, музыки и образа жизни. В наиболее сложные исторические периоды они поддерживали друг друга, стояли плечом к плечу.
Благодаря твердой политической воле и дальновидной мудрой политике президентов многоплановое сотрудничество и дружеские связи наших стран поднялись на новый уровень.
Высокий гость посетил парк «Янги Узбекистон» и возложил цветы к подножию монумента Независимости.
Наследие наших великих предков, высоко ценивших межнациональные отношения, всегда находится в центре внимания мирового сообщества.
Изображенные на монументе Независимости образы великих личностей дарят всем нам особое чувство гордости. Здесь нашли воплощение прошлое и будущее нашей страны.
Возлагая цветы, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон символически склонил голову перед гордо возвышающимся комплексом, выступающим ярким выражением независимости нашей Родины и благополучия нашего народа.
Подчеркнута значимость просветительского наследия наших великих предков, внесших достойный вклад в мировую цивилизацию.
В резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония официальной встречи Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона.
Президент Шавкат Мирзиёев, тепло встретив высокого гостя, пригласил его на трибуну.
Были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул. В исполнении военного оркестра прозвучали гимны Узбекистана и Таджикистана.
Лидеры обошли строй Почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
После этого Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон провели переговоры в узком составе и первое заседание Высшего межгосударственного совета.
Глава нашего государства особо отметил, что нынешний государственный визит Президента Таджикистана является знаковым событием и еще одним важным шагом в укреплении многовековых уз дружбы, добрососедства и взаимного уважения между двумя странами.
– Мы провели первое заседание Высшего межгосударственного совета. Безусловно, данный формат выведет двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень и послужит наполнению узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества практическим содержанием и прорывными инициативами, – заявил Шавкат Мирзиёев.
С удовлетворением отмечены активные и тесные контакты на уровнях правительств, парламентов и ведомств.
В рамках подготовки к визиту плодотворно проведены заседание Межправительственной комиссии, промышленная выставка, форумы регионов, ректоров, ученых, молодежи, аналитических центров. В эти дни в нашей стране проходят Дни таджикской культуры и кино.
В ходе заседания стороны подробно обсудили новые направления взаимодействия, провели анализ использования потенциальных возможностей, приняли ряд важных решений, призванных придать значительный импульс укреплению взаимовыгодного узбекско-таджикского сотрудничества.
Особое внимание уделено мерам по наращиванию объемов взаимной торговли, стимулированию роста промышленной кооперации, усилению транспортной взаимосвязанности и укреплению водно-энергетической безопасности.
По итогам прошлого года товарооборот достиг почти 1 миллиарда долларов, прежде всего за счет взаимных поставок готовой продукции.
Успешно реализуется множество проектов кооперации в промышленности, строительстве, аграрной, текстильной, электротехнической, фармацевтической и многих других сферах.
В настоящее время столицы двух стран связывают воздушное, автобусное и железнодорожное сообщение. Динамично растут объемы грузоперевозок.
Рассмотрены возможности доведения взаимной торговли до 2 миллиардов долларов к 2028 году.
Этому будут способствовать договоренности об ускорении создания торговой зоны «Ойбек – Фотехобод», внедрении цифровых систем сертификации товаров и обмена разрешениями Е-Permit, модернизации приграничных пунктов пропуска.
Кроме того, принимается отдельная программа промышленной кооперации, включающая проекты в горнодобывающей, энергетической, сельскохозяйственной, электротехнической, легкой промышленности, стройиндустрии и других отраслях.
Отмечена важность расширения капитала совместной инвестиционной компании для поддержки перспективных проектов.
Предметно рассмотрены и обозначены перспективы сотрудничества в области энергетики, водного хозяйства, транспорта и многих других сферах.
Лидеры условились придать дополнительный импульс межрегиональным связям, поощрять гуманитарные, образовательные и научные обмены.
С учетом наличия крупных диаспор предложено принять пятилетний план мероприятий по укреплению культурно-гуманитарных связей.
Главы государств обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и международной политики.
Отмечена важность продолжения тесного диалога и взаимной поддержки в рамках многосторонних структур и региональных форматов в Центральной Азии. Достигнута договоренность об активизации взаимодействия в сфере безопасности.
На заседании были заслушаны доклады сопредседателей Межправительственной комиссии – премьер-министров двух стран по ключевым направлениям сотрудничества.
По итогам решено принять комплексную «дорожную карту» по обеспечению полноценной реализации достигнутых договоренностей.
По завершении первого заседания Высшего межгосударственного совета Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон приняли участие в церемонии запуска крупных проектов кооперации.
Главы государств дали старт реализации 10 совместных проектов.
Речь идет о создании предприятий по выпуску мебели и изделий из кожи, расширении производства бытовой техники, строительстве текстильных мощностей в Таджикистане, возведении жилого комплекса и торговых объектов в городе Ташкенте и организации выпуска консервированной продукции в Ферганской области.
Кроме того, запущены объекты по производству молочной продукции в Андижанской области, фруктовых соков и металлических брикетов в Сурхандарьинской области.
Также состоялась торжественная церемония присвоения одной из улиц Нового Ташкента имени города Душанбе.
Президенты Узбекистана и Таджикистана выразили уверенность, что реализация представленных проектов придаст мощный импульс дальнейшему расширению торгово-экономического сотрудничества двух стран.
По итогам первого заседания узбекско-таджикского Высшего межгосударственного совета состоялась церемония подписания и обмена двусторонними документами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон подписали Совместное заявление об углублении стратегического партнерства и союзнических отношений.
Кроме того, на уровне правительств, министерств и ведомств подписан пакет документов, предусматривающих дальнейшее наращивание многопланового сотрудничества. Среди них:
– Программа по увеличению товарооборота;
– Программа промышленной кооперации;
– Соглашение о взаимном применении электронных систем сертификации происхождения товаров;
– Соглашение о сотрудничестве в области здравоохранения;
– Соглашение о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений;
– Протокол о внесении изменений в межправительственное Соглашение о создании Узбекско-Таджикской инвестиционной компании;
– Соглашение о сотрудничестве по использованию информационной системы Е-Permit;
– Соглашение о научном сотрудничестве между академиями наук;
– План по реализации мероприятий в области промышленности и инноваций на 2026–2028 годы;
– План по реализации мероприятий в области горнодобывающей промышленности и новых технологий на 2026–2028 годы;
– План мероприятий по сотрудничеству в области культуры на 2026–2027 годы;
– «Дорожная карта» по развитию сотрудничества в сфере туризма на 2026–2028 годы;
– «Дорожная карта» по дальнейшему развитию сотрудничества в области агропромышленного комплекса на 2026–2028 годы;
– меморандумы о сотрудничестве в сферах инноваций, государственной службы, финансов, образования и принудительного исполнения судебных актов.
На встрече с представителями средств массовой информации, состоявшейся в резиденции «Куксарой», Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон поделились оценками итогов первого заседания Высшего межгосударственного совета.
В начале встречи лидер нашей страны подчеркнул, что в Узбекистане искренне радуются высоким достижениям братского Таджикистана в обеспечении устойчивого роста экономики, привлечении инвестиций, сдерживании инфляции и повышении реальных доходов населения.
Таджикистан является надежным стратегическим партнером и союзником Узбекистана. Подчеркнуто, что наши страны разделяют единые цели, взгляды и устремления, а двусторонние отношения демонстрируют динамичное развитие в политической, экономической и гуманитарной сферах.
С удовлетворением отмечено регулярное проведение встреч на уровне парламентов и правительств, глав регионов и представителей интеллигенции.
По итогам прошлого года товарооборот между странами достиг почти одного миллиарда долларов. Активно развивается промышленная кооперация – в настоящее время в нашей стране функционирует более 500 совместных предприятий.
Расширяется транспортное взаимодействие. Между столицами осуществляются десять авиарейсов в неделю.
Президент Узбекистана сообщил о проделанной серьезной подготовительной работе к нынешнему саммиту.
Успешно прошли заседания Межправительственной комиссии, форумы регионов, ректоров, ученых, молодежи, аналитических центров, Дни таджикской культуры и кино, а также ряд других важных мероприятий.
В ходе состоявшихся плодотворных переговоров и первого заседания Межгосударственного совета обсуждался широкий круг вопросов, были определены приоритеты и целевые задачи развития многопланового партнерства.
Подчеркнута важность продолжения активных контактов на всех уровнях, углубления диалога в рамках международных и региональных структур, включая форматы консультативных встреч и «Центральная Азия плюс».
Особое внимание было уделено развитию экономического трека сотрудничества. Правительствам двух стран поручено принять практические меры по доведению товарооборота до двух миллиардов долларов на основе отдельной программы.
Для этого будет ускорено создание торговой зоны «Ойбек – Фотехобод» и реализована программа кооперации с инициативами на два миллиарда долларов в сферах энергетики, геологии, металлургии, текстиля, сельского хозяйства, фармацевтики и других отраслей.
Стороны договорились активно использовать потенциал совместной инвестиционной компании для продвижения этих проектов.
Отдельное внимание уделено транспортно-транзитной сфере. Подписано соглашение о внедрении электронной системы разрешений при грузоперевозках, достигнуты договоренности о расширении авиационного и железнодорожного сообщения, увеличении пропускной способности на пограничных пунктах.
Главная цель всех этих скоординированных мер – создание благоприятных условий для бизнеса и граждан, а также задействование потенциала регионов как драйверов расширения торгово-экономического партнерства.
Одним из важных направлений взаимодействия является сотрудничество в водно-энергетической сфере.
Подтверждена готовность совместно продвигать крупные проекты зеленой энергетики, а также координировать вопросы водораспределения, автоматизации и цифровизации водных объектов.
Культурно-гуманитарные связи остаются надежным мостом дружбы между народами. В рамках сотрудничества подготовлен фильм о дружбе Абдурахмана Джами и Алишера Навои, а одной из улиц Нового Ташкента присвоено имя города Душанбе.
Объявлено о намерении продолжать активные обмены в области образования, туризма, молодежи на основе годового календаря.
В целях поддержки крупных узбекской и таджикской диаспор в двух странах, повсеместного развития культурных центров, сохранения родных языков, традиций и обычаев будет подготовлена комплексная программа сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере.
В завершение подчеркнуто, что итоги нынешнего исторического визита будут всемерно способствовать дальнейшему укреплению союзнических отношений, а также целям устойчивого развития и процветания двух братских стран.
В рамках государственного визита Президента Республики Таджикистан состоялась торжественная церемония открытия нового здания посольства этой страны в городе Ташкенте.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон разрезали символическую ленту и торжественно открыли новое здание дипломатического представительства.
Лидеры ознакомились с масштабным комплексом, который включает в себя административные здания посольства и консульского отдела, резиденцию посла, жилой корпус для дипломатов и членов их семей.
В завершение церемонии Президенты оставили памятные записи в Книге почетных гостей и посадили деревья на территории дипломатического представительства.
Данное событие стало очередным подтверждением обоюдной приверженности дальнейшему укреплению узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон вместе посмотрели традиционный концерт мастеров искусств двух стран во Дворце международных форумов «Узбекистан».
Народы Узбекистана и Таджикистана объединяют глубокие исторические корни, общность духовных ценностей, религии и традиций, богатое культурное наследие.
В обеих странах бережно сохраняются и приумножаются многовековые традиции дружбы, взаимного уважения и добрососедства.
Ярким подтверждением этого стало и нынешнее культурное событие. В концертной программе были представлены лучшие образцы национального музыкального и сценического искусства, отражающие самобытность и богатство культур двух братских народов.
Совместные выступления артистов и ансамблей Узбекистана и Таджикистана стали символом взаимопонимания, духовной близости и активного культурного диалога.