Samarqand shahrida MDHga a’zo davlatlar xavfsizlik organlari va maxsus xizmatlari rahbarlari Kengashining 57-majlisi bo‘lib o‘tmoqda
2025 yilning 16-17 oktyabr kunlari Samarqand shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlar xavfsizlik organlari va maxsus xizmatlari rahbarlari Kengashining 57-majlisi o‘z ishini boshladi. Bu yilgi tadbir O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati tomonidan tashkil etildi.
Anjuman avvalida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning majlis ishtirokchilariga tabrik so‘zi o‘qib eshittirildi.
Unda ta’kidlanganidek, mazkur Kengashning har yilgi majlislari terrorizm, ekstremizm, narkotrafik, uyushgan jinoyatchilik va boshqa zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashishda hamkorlik qilish va tajriba almashish uchun mustahkam asos yaratdi.
Davlatimiz rahbari Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlikka tahdid solayotgan bir qator omillarga alohida e’tibor qaratdi. Afg‘onistondagi beqaror vaziyat, xalqaro terrorchi guruhlar faoliyati, giyohvandlik vositalarining noqonuniy aylanmasi va transchegaraviy uyushgan jinoyatchilik shular jumlasidan ekanligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bilan birga, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish va sun’iy intellektdan g‘arazli maqsadlarda foydalanishning oldini olish bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash muhimligi qayd etildi.
Prezident global xavfsizlik masalasiga alohida to‘xtalar ekan, mintaqa atrofi va Yaqin Sharqda yuz berayotgan nizolar barchani chuqur tashvishga solayotgani, ular iqtisodiy va oziq-ovqat xavfsizligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Ushbu omillar jahon bozorida nosog‘lom raqobatning kuchayishi, energiya manbalari narxining oshishiga olib kelmoqda. Shuningdek, energetika va transport sohalarida milliy va xalqaro loyihalarni amalga oshirishga to‘sqinlik qilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti shunday murakkab sharoitda MDHga a’zo davlatlar maxsus xizmatlari o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish, iqtisodiy, energetika va kommunikatsiya tizimlarini barqaror rivojlantirish hamda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda ularning sa’y-harakatlarini birlashtirish muhimligini alohida ta’kidladi.

16 октября 2025 года в Самарканде начало работу 57-е заседание Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств – участников Содружества независимых государств. В этом году организатором мероприятия является Служба государственной безопасности Республики Узбекистан.
На открытии мероприятия было озвучено приветственное обращение Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева к участникам заседания.
В нем, в частности, было указано, что ежегодные заседания Совета сформировали прочную основу для взаимодействия и обмена опытом в борьбе с терроризмом, экстремизмом, наркотрафиком, организованной преступностью и другими вызовами современности.
Лидер нашей страны акцентировал внимание на ряде угрозонесущих факторов, оказывающих влияние на состояние безопасности в регионе Центральной Азии, в числе которых нестабильность в Афганистане, активность международных террористических группировок, незаконный оборот наркотиков и трансграничная организованная преступность.
Наряду с этим отмечена важность укрепления партнерства в противодействии киберпреступности и использованию искусственного интеллекта в деструктивных целях.
В контексте мировой безопасности глава Государства выразил обеспокоенность конфликтами в региональном окружении и на Ближнем Востоке, которые негативно влияют на экономическую и продовольственную безопасность.
Изложенные факторы провоцируют недобросовестную конкуренцию на мировом рынке, рост цен на энергоносители, препятствуют реализации национальных и межгосударственных энергетических и транспортных проектов.
В сегодняшних сложных условиях Президент Узбекистана акцентировал внимание участников на важности дальнейшего конструктивного взаимодействия и объединения усилий спецслужб стран СНГ в обеспечении устойчивого развития совместных экономических, энергетических, коммуникационных систем и продовольственной безопасности.