Oliy Majlis Senatida “Fuqarolik jamiyati haftaligi” doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Uchrashuvda O‘zbekistonda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish bo‘yicha qonunchilikdagi o‘zgarishlar hamda fuqarolik jamiyati institutlarining millatlararo totuvlik, bag‘rikenglik va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashdagi o‘rni yuzasidan fikr almashildi.
Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi Abdulxakim Eshmuratov chiqishida ta’kidlaganidek, bugungi kunda davlat boshqaruviga jamoatchilikni keng jalb etish, fuqarolar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va nodavlat sektori faoliyati uchun qulay sharoit yaratish demokratik qadriyatlarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Fuqarolik jamiyati institutlari esa aholining ehtiyojlarini aks ettiruvchi va davlat bilan jamiyat o‘rtasida ko‘prik vazifasini bajaruvchi muhim mexanizmga aylanib bormoqda.
Yangi O‘zbekiston davrida bu yo‘nalishdagi eng katta yangiliklar Konstitutsiyaviy islohotlar bilan boshlangan. Yangilangan  Konstitutsiyada ilk bor fuqarolik jamiyati institutlariga alohida bob ajratildi. Unda nodavlat notijorat tashkilotlari, mahalla institutlari va ommaviy axborot vositalarining jamiyatdagi konstitutsiyaviy maqomi mustahkamlandi.
Shuningdek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida ham davlat boshqaruvini xalqqa xizmat qilishni ta’minlashga yo‘naltirish, jamoatchilik boshqaruvini takomillashtirish ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida belgilab qo‘yilgan. Mamlakat tarixida ilk marta 2021–2025 yillarga mo‘ljallangan Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasining qabul qilinishi ham bu boradagi islohotlarning izchil davom etayotganidan dalolat berib turibdi.
Tadbirda fuqarolik jamiyati institutlarining millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni mustahkamlashdagi o‘rni alohida qayd etildi. Savol-javoblar jarayonida NNT faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, jamiyatda fuqarolik faolligini oshirish va jamoaviy hamkorlikni kuchaytirishga oid takliflar bildirildi.

В Сенате Олий Мажлиса состоялась очередная встреча в рамках «Недели гражданского общества».
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно изменений в законодательстве по развитию гражданского общества в Узбекистане и роли институтов гражданского общества в укреплении межнационального согласия, толерантности и международного сотрудничества.
Как отметил в своем выступлении председатель Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Абдулхаким Эшмуратов, сегодня широкое вовлечение общественности в государственное управление, поддержка инициатив граждан и создание благоприятных условий для деятельности неправительственного сектора служат укреплению демократических ценностей. Институты гражданского общества становятся важным механизмом, отражающим потребности населения и связующим звеном между государством и обществом.
Самые большие новшества в этом направлении в Новом Узбекистане начались с конституционных реформ. Впервые в обновлённой Конституции институтам гражданского общества посвящена отдельная глава. Она закрепляет конституционный статус в обществе негосударственных некоммерческих организаций, общественных институтов и средств массовой информации.
Кроме того, Стратегия «Узбекистан-2030» также определяет ориентированность государственного управления на служение народу и как одно из приоритетных направлений совершенствования общественного управления. Принятая впервые в истории страны Концепция развития гражданского общества на 2021–2025 годы также свидетельствует о последовательном продолжении реформ в этом направлении.
В ходе мероприятия отмечена роль институтов гражданского общества в укреплении межнационального согласия и толерантности. В формате вопросов и ответов высказаны предложения по поддержке деятельности ННО, повышению гражданской активности в обществе и укреплению взаимодействия с общественностью.