O‘zbekistonning inson huquqlarini himoya qilish borasidagi tashabbuslari dunyo hamjamiyati tomonidan o‘z e’tirofini topmoqda
So‘nggi yillarda O‘zbekiston rahbariyati va hukumati tomonidan inson huquqlarini har tomonlama himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar dunyo hamjamiyati tomonidan e’tirof etilib, yuqori bahoga sazovor bo‘lmoqda.
Ma’lumki, inson huquqlarini ta’minlamay turib davlatning ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy, madaniy-insonparvarlik muammolarini hal etish g‘ayri imkon.
Mamlakatimizda demokratiya va inson huquqlarining hozirgi davr mezonlariga javob beradigan barqaror siyosiy tizimi tashkil etilgan bo‘lib, bu yo‘nalishda barcha darajada, ya’ni qonunchilik, ijro va sud hokimiyati organlari faol ish olib bormoqda. Eng asosiysi, O‘zbekiston jamiyatida qonun ustuvorligi tamoyiliga hurmat bilan munosabatda bo‘lish qaror topmoqda, inson huquqlari madaniyati shakllanmoqda.
O‘zbekiston Markaziy Osiyo davlatlari orasida birinchi bo‘lib inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning ta’sirchan tizimini tashkil etdi. Tizim parlament Ombudsmani, bolalar Ombudsmani, biznes-Ombudsman va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazini qamrab olgan.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi (IHK) va shartnoma qo‘mitalari tavsiyalari hisobga olingan holda 2020 yilning iyunida birinchi marta Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining milliy strategiyasi qabul qilingani holda bu dasturilamal hujjat izchil hayotga tadbiq etilmoqda.
Umuman, O‘zbekistonning IHKga saylanishi xalqaro hamjamiyat tomonidan respublikada erishilgan muvaffaqiyatlar hamda jamiyatni liberallashtirish sohasidagi islohotlarni amalga oshirishda kuzatilayotgan taraqqiyot, insonning asosiy huquq va erkinliklari mustahkamlanayotgani, shuningdek, davlatimiz rahbarining inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi xalqaro hamda mintaqaviy tashabbuslari e’tirof etilishining yaqqol tasdig‘i hisoblanadi.
“O‘zbekiston Prezidenti mamlakatda demokratik o‘zgarishlarning asosiy ustuvor yo‘nalishlarini aniq va ravshan tarzda belgilab berdi, deydi Ispaniyaning Yevroosiyo tadqiqotlari assotsiatsiyasi rahbari Fernando Moragon. - Xususan, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarda markaziy o‘rin inson huquqlari va erkinligi asoslarini ta’minlash, jamiyatda ayollar o‘rnini oshirishga qaratilgan”.
O‘zbekiston Prezidentining BMT Bosh Assambleyasi 75-yubiley sessiyasi, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasidagi nutqlari, shuningdek, mamlakat parlamentiga Murojaatnomasida yangi O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi hal qiluvchi ustuvorliklarini belgilab berdi. Ular, xususan, sog‘lom bo‘lish huquqini ta’minlash, gender tenglik, nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini himoya qilish, yoshlar huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari sohasida ta’lim, sudlar mustaqilligini mustahkamlash, qiynoqlarga qarshi kurash, inson huquqlari sohasida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish kabi sohalarni qamrab olgan.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Prezidenti global, mintaqaviy va milliy ko‘lamdagi qator muhim tashabbuslarni ilgari surmoqda. Ular amalda har bir insonning huquqlari va qonuniy manfaatlarini ta’minlashning barcha mexanizmlarini, mavjud muammolarni hamda ularni hal etish yo‘llarini o‘z ichiga oladi.
“O‘zbekiston Prezidenti tashabbuslarida mantiqiylik mavjud, ular chuqur o‘ylangan, amaliy va xalqaro andozalarga moslashtirilgan, - deydi Tailand Milliy assambleyasi yuqori palatasining senatori Abdulhalim Minsar. - Aynan shuning uchun, mening fikrimcha, tashabbuslar xalqaro hamjamiyat tomonidan iliq kutib olinmoqda”.
O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi global tashabbuslari sirasiga quyidagilarni kiritish mumkin.
BMTning “Inson huquqlari yo‘lida harakatga da’vat” tashabbusini ilgari surish. BMTning mazkur tashabbusi O‘zbekistonda ushbu sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarga hamohangdir.
Bugungi kunda intellektual va ma’naviy rivojlangan, tashabbuskor yoshlar barqaror rivojlanishning yetakchilari bo‘lmoqda. Jahonda ikki milliard nafarga yaqin yoshlar bor. Bu yil O‘zbekistonda “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” deb e’lon qilingan. Insoniyat tinchlik va xavfsizlikka tahdidlar, terrorizm va ekstremizm, irqiy toqatsizlik, iqlim o‘zgarishi, shuningdek, Covid-19 pandemiyasi kabi duch kelayotgan ko‘pgina muammolarni hal etish yoshlarning faol ishtirokisiz bo‘lmaydi.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi halqaro konvensiyaning qabul qilish bo‘yicha ilgari surilgan tashabbus jahon hamjamiyati tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Yana bir global tashabbus bu - BMTning Inson huquqlari sohasida ta’lim va tarbiya bo‘yicha deklaratsiyasi doirasidagi majburiyatlarni bajarishdir.
Ushbu sohada O‘zbekistonning BMT bilan hamkorligining rivojlantirish istiqbollarini hisobga olgan holda davlatimiz rahbari o‘zaro munosabatlarni sifat jihatidan yangi amaliy darajaga ko‘taradigan yangi tashabbuslarni belgilab berdi.
Sud kengashlarining maqomi va faoliyatiga bag‘ishlangan xalqaro prinsiplarni ishlab chiqish borasidagi O‘zbekiston tashabbusi ham alohida ahamiyatga ega. Hozirgi paytga qadar sud kengashlari faoliyati masalalarini tartibga soladigan hech qanday xalqaro hujjat mavjud emas.
O‘zbekiston sud-huquq sohasidagi islohotlarni chuqurlashtirishga ustuvor e’tibor bermoqda, natijada sudlarning mustaqilligi va adolatli sud ishi huquqini himoya qilish sohasida xalqaro standartlarni implementatsiya qilish bo‘yicha aniq choralar qabul qilindi.
Mamlakatimizning mintaqaviy darajadagi inson huquqlari sohasidagi yangi tashabbuslari ham dunyo hamjamiyati va mintaqa mamlakatlari tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Xalqaro ekspertlarning baholashlaricha, O‘zbekiston Prezidenti tomonidan ushbu yo‘nalishda ilgari surilgan uch muhim tashabbus alohida e’tiborga molik.
Birinchisi - joriy yilda 2020 yil tashkil etilgan Markaziy Osiyo mamlakatlari Yetakchi ayollarining muloqotidagi raislik O‘zbekistonga o‘tdi. Shuni ta’kidlash kerakki, BMT ma’lumotlariga ko‘ra, yalpi ichki mahsulotning o‘sishi bevosita ayollar tadbirkorligining rivojlanish darajasiga bog‘liqdir. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari Markaziy Osiyo mamlakatlari Yetakchi ayollari muloqotining majlisini, shuningdek, biznes-anjumanini tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Mazkur tadbirlar xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish sohasidagi eng yaxshi tajriba va amaliyotni o‘rtoqlashish, ularning ish bilan munosib ravishda band bo‘lishini ta’minlash hamda biznesini rivojlantirish, ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning har qanday ko‘rinishlarining oldini olishga, shuningdek, bu sohada xalqaro va mintaqaviy darajalardagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashga ko‘maklashadi.
Ikkinchisi - imkoniyati cheklangan odamlarning o‘z imkoniyatlaridan foydalanish masalalari bo‘yicha Mintaqaviy kengashni tashkil etish.
O‘zbekiston aholini ijtimoiy himoya qilishni kuchaytirishni, shu jumladan, nogironlikni belgilashning “ijtimoiy modeli” jahon standartlariga muvofiq bo‘lishiga bosqichma-bosqich o‘tish muhimligini alohida ta’kidlaydi. Mintaqaviy kengash muntazam ravishda imkoniyati cheklangan odamlar huquqlarini ta’minlash, ularni jamiyatga integratsiyalash, o‘z imkoniyatlaridan foydalanishi uchun qulay sharoitlarni yaratish masalalarini muhokama qilish va qarorlar ishlab chiqish imkonini beradi.
Uchinchisi, O‘zbekiston izchil ravishda Osiyo mintaqasida inson huquqlari bo‘yicha mintaqaviy mexanizmni yaratish tashabbusini ilgari surayotganidir. Mamlakatimiz tashabbusi bilan muntazam amal qiladigan minbar – Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand anjumani tashkil etildi.
Taklif etilgan mintaqaviy mexanizmning tashkil etilishi Osiyo qit’asida inson huquqlarini va erkinliklarini ta’minlashni yaxshilashga, tegishli mintaqaviy va xalqaro mexanizmlarni mustahkamlashga ko‘maklashadi.
O‘zbekistonning milliy darajada inson huquqlari sohasidagi yangi tashabbuslari ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Xususan, BMTning “Hech kimni e’tibordan chetda qoldirmaslik” tamoyiliga muvofiq, 2030 yilgacha Kun tartibi doirasida milliy barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish tashabbusidir.
O‘zbekiston BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishiga qat’iy sodiq. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan 2017–2021 yillardagi Harakatlar strategiyasining ustuvorliklari Barqaror rivojlanish maqsadlariga to‘la mutanosibdir. Kambag‘allik bilan kurashish, fuqarolarning ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy huquqlarini ta’minlash yangi O‘zbekistonning ustuvorliklari hisoblanadi.
Yana bir tashabbus BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasini ratifikatsiya qilishdir. Ushbu hujjat hozircha XXI asrda qabul qilingan yagona konvensiya hisoblanadi. O‘zbekiston uni 2009 yilda imzolagan. Bu mamlakatimizning alohida ehtiyojlarga ega shaxslar, nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarini himoya qilishga sodiq ekanidan dalolat beradi.
Bu yil “Nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari to‘g‘risida”gi yangi qonun kuchga kirdi. Konvensiyani ratifikatsiya qilish O‘zbekistonda ushbu sohada amalga oshirilayotgan ishlarni sifat jihatdan yangi darajaga olib chiqishga xizmat qiladi.
Navbatdagi tashabbus Bolalar Ombudsmani to‘g‘risidagi qonunning qabul qilinishidir. Ushbu hujjat qonunchilik darajasida asosiy g‘oyalar, maqsadlar, ustuvorliklar, qonunning amal qilishiga taalluqli bo‘lgan shaxslar doirasini, ularning asosiy huquq va majburiyatlarini o‘rnatadi.
Uning joriy yilda – Bola mehnatini bartaraf etish xalqaro yilida qabul qilinishi O‘zbekistonning bolalar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga sodiqligini anglatadi.
Yana bir tashabbus BMT Bosh kotibi Antonio Guterrishning fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar sonini qisqartirish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rish to‘g‘risidagi da’vatini qo‘llab-quvvatlash bilan izohlanadi.
2020 yilda 50 ming nafar vatandoshimizga O‘zbekiston fuqaroligi taqdim etildi. 2021 yilda yana 20 ming odamga fuqarolik taqdim etilishi rejalashtirilmoqda.
O‘zbekistonning fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar sonini kamaytirish bo‘yicha siyosati BMTning Qochoqlar ishlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi tomonidan ijobiy baholanmoqda.
Qiynoqlarga qarshi kurash bo‘yicha tashabbus ham yuqori e’tirofga sazovor bo‘lmoqda. Bu O‘zbekistonda sud-huquq islohotlarining ustuvor yo‘nalishi hisoblanadi. Qiynoqlarning oldini olish milliy preventiv mexanizmini joriy etish bo‘yicha ish boshlandi. Jasliq qo‘rg‘onida joylashgan ixtisoslashtirilgan jazoni ijro etish koloniyasining yopilishi muhim insonparvarlik voqeasi bo‘ldi. Ko‘rilayotgan choralar natijasida ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan mahkumlarning soni deyarli uch barobarga kamaydi.
O‘zbekiston tashabbuslarining amalga oshirilishi global va mintaqaviy darajalarda o‘zaro hamkorlikning noyob modelini yaratish imkonini berib, har bir insonning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash hamda amalga oshirish yo‘lida xalqaro ko‘lamda namuna bo‘lib xizmat qiladi.

Инициативы Узбекистана по защите прав человека признаются международным сообществом
В последние годы усилия Узбекистана по всесторонней защите прав человека получают признание и высокую оценку мирового сообщества. Руководство страны при этом исходит из того, что без обеспечения прав человека невозможно решить социально-экономические, политические, правовые, культурные и гуманитарные проблемы государства.
Узбекистан первым из государств Центральной Азии создал действенную систему национальных институтов по правам человека, который включает парламентского Омбудсмана, детского Омбудсмана, Бизнес-омбудсмана и Национальный центр по правам человека.
С учетом рекомендаций Совета по правам человека и договорных комитетов ООН в июне 2020 года впервые принята и последовательно реализуется Национальная стратегия Узбекистана по правам человека.
«Президент Узбекистана четко обозначил главные приоритеты демократических преобразований в стране, - говорит глава Испанской ассоциации евразийских исследований Фернандо Морагон. - В частности, центральная часть проводимых в Узбекистане реформ направлена ​​на обеспечение основ прав и свобод человека, повышение роли женщин в обществе».
Президент Узбекистана в своих выступлениях на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Сегменте высокого уровня 46-й сессии Совета ООН по правам человека, а также в Послании Парламенту страны определил ключевые приоритеты Нового Узбекистана в области прав человека, которые охватывают такие сферы, как обеспечение права на здоровье, гендерное равенство, защита прав лиц с инвалидностью, защита прав молодежи, образование в области прав человека, укрепление независимости судов, борьба с пытками и развитие регионального сотрудничества в области прав человека.
Следует отметить, что Президент Узбекистана выдвинул ряд важных инициатив глобального, регионального и национального масштаба, которые практически охватывают все механизмы обеспечения прав и законных интересов каждого человека, имеющиеся проблемы и пути их решения.
«Инициативы Президента Узбекистана логичны, продуманы, практичны и соответствуют международным стандартам, - отмечает сенатор верхней палаты Национального собрания Таиланда Абдулхалим Минсар. - Вот почему, на мой взгляд, эти инициативы тепло приветствуются международным сообществом».
Узбекистан также активно продвигает инициативу ООН «Призыв к действиям в интересах прав человека». Она созвучна с осуществляемыми в Узбекистане реформами в этих сферах.
Предложение о принятии Международной конвенции о правах молодежи, выдвинутое Президентом Узбекистана, поддерживается мировым сообществом. Сегодня интеллектуально и духовно развитая, инициативная молодежь становится драйвером устойчивого прогресса. В мире около 2 миллиардов молодых людей. Нынешний год в Узбекистане объявлен Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Решение большинства проблем, с которыми сталкивается человечество, таких как угрозы миру и безопасности, терроризм и экстремизм, расизм, изменение климата, а также пандемия COVID-19 не должно происходить без активного участия молодых людей.
Еще одна из глобальных инициатив – это выполнение обязательств в рамках Декларации ООН по образованию и воспитанию в области прав человека.
С учетом состояния и перспектив развития сотрудничества Узбекистана с ООН в этой сфере глава государства обозначил новые инициативы, переводящие наши взаимоотношения на качественно новый практический уровень. В частности, предложение Узбекистана о разработке международных принципов, посвященных статусу и деятельности судейских советов, также имеет особое значение. К настоящему времени отсутствует какой-либо международный документ, регламентирующий вопросы деятельности судейских советов.
Узбекистан уделяет приоритетное внимание углублению реформ в судебно-правовой сфере, в результате которых были приняты конкретные меры по имплементации международных стандартов в сфере независимости судов и защиты права на справедливое судопроизводство.
Инициативы Узбекистана в сфере прав человека регионального масштаба поддерживается мировым сообществом и странами региона. По оценкам международных экспертов, отдельного внимания заслуживают обозначенные Президентом Узбекистана три важные инициативы на данном направлении.
Первая инициатива связана с переходом к Узбекистану в 2021 году председательства в рамках созданного в прошлом году Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии.
Их проведение позволит обменяться лучшим опытом и практикой в сфере расширения прав и возможностей женщин, создания условий для обеспечения их достойной занятости и развития бизнеса, предотвращения любых форм насилия в отношении женщин, а также будет способствовать укреплению взаимодействия в этой сфере на международном и региональном уровнях.
Еще одно предложение - создание Регионального совета по вопросам самореализации людей с ограниченными возможностями. Президент Узбекистана особо подчеркивает важность усиления социальной защиты населения, в том числе путем поэтапного перехода к соответствующей мировым стандартам «социальной модели» определения инвалидности. Региональный совет позволит на регулярной основе обсуждать и вырабатывать решения по обеспечению прав людей с ограниченными возможностями, их интеграции в общество, созданию благоприятных условий для их самоорганизации.
Третья инициатива - Узбекистан последовательно выступает за создание регионального механизма по правам человека в Азиатском регионе. В частности, по его инициативе создана постоянно действующая площадка - Самаркандский форум по правам человека.
Следует отметить, что новые инициативы Узбекистана в сфере прав человека национального масштаба обретают особую важность. В частности, это реализация национальных целей устойчивого развития в рамках Повестки дня до 2030 года в соответствии с принципом ООН «Никого не оставлять позади».
Узбекистан твердо привержен достижению Целей устойчивого развития (ЦУР) ООН. Приоритеты реализуемой в Узбекистане Стратегии действий в 2017-2021 годах всецело согласуются с ЦУР. Борьба с бедностью, обеспечение социальных, экономических и культурных прав граждан являются приоритетами Нового Узбекистана.
Еще одна инициатива - это ратификация Конвенции ООН о правах инвалидов. Данная конвенция является пока единственной конвенцией, принятой в XXI веке. Узбекистан подписал ее в 2009 году и ратифицировал в мае текущего года, что свидетельствует о его приверженности защите прав лиц с особыми потребностями, лиц с инвалидностью.
В этом году в нашей стране вступил в силу новый закон «О правах лиц с инвалидностью», который наряду с ратификацией Конвенции ООН способствует поднятию на качественно новый уровень осуществляемых в Узбекистане мер в этой сфере.
Третья инициатива - принятие закона о детском Омбудсмане. Данный закон на законодательном уровне установит основные идеи, цели, примат, круг лиц, на которых распространяется действие закона, их основные права и обязанности.
Его принятие в нынешнем гоуд, который провозглашен как Международный год ликвидации детского труда, позволит закрепить и подчеркнуть незыблемость и безвозвратность принципа приверженности Узбекистана защите прав, свобод и законных интересов детей.
Следующая инициатива - поддержка призыва Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о принятии решительных мер по сокращению числа лиц без гражданства.
Инициатива Узбекистана по борьбе с пытками – приоритетное направление судебно-правовых реформ в Узбекистане. Начата работа по внедрению национального превентивного механизма предупреждения пыток. Закрытие специализированной колонии по исполнению наказаний, расположенной в поселке Жаслык, стало важным гуманным событием. В результате принимаемых мер число осужденных, содержащихся в местах лишения свободы, уменьшилось почти в 3 раза.
В целом, реализация инициатив Узбекистана в области защиты прав человека, как отмечается авторитетными международными организациями и экспертами, способствует созданию уникальной модели взаимодействия на глобальном и региональном уровнях и станет примером для всего международного сообщества на пути обеспечения и реализации прав, свобод и законных интересов людей.