Inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlar bajarilishi holati ko‘rib chiqildi
Oliy Majlis Senati yigirma birinchi yalpi majlisi avvalida senatorlar inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi direktorining O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlari bajarilishi holati haqidagi axborotini tingladilar.
Majlisda o‘tgan ikki yil mobaynida O‘zbekiston inson huquq va manfaatlari himoyasini taʼminlash borasida salmoqli yutuqlarga erishgani taʼkidlandi. Jumladan, milliy qonunchilik va huquqiy amaliyotni inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarga moslashtirish maqsadida xalqaro mehnat tashkilotining “Mehnat xavfsizligi va gigiyenasiga ko‘maklashuvchi asoslar to‘g‘risida”gi konvensiyasi va BMTning “Nogironlar huquqlari to‘g‘risida”gi konvensiya ratifikatsiya qilindi.
Bundan tashqari, senatorlar inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni bajarishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinganini taʼkidladilar.
Ushbu hujjatda qiynoqlarni aniqlash va oldini olish yuzasidan jamoat guruhlarini tashkil etish bo‘yicha bir qator normalar belgilangan. Ularning javobgarligi, qiynoqdan jabr ko‘rganlarga ijtimoiy, huquqiy, psixologik yordam ko‘rsatish kabilar shular jumlasidandir.
Bolalar huquqlarini himoya qilish tizimini yana-da takomillashtirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Bola huquqlarining kafolatlarini taʼminlash tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi. Zo‘ravonlikdan jabr ko‘rgan xotin-qizlarning huquqlarini tiklash, barcha sohalarda xotin-qizlar va erkaklar tengligi tamoyilini tatbiq etishga alohida eʼtibor qaratildi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Zo‘rlik ishlatishdan jabr ko‘rgan xotin-qizlarni reabilitatsiya qilishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi qarori qabul qilindi.
O‘z navbatida, Oliy Majlis Senati tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida 2030 yilgacha gender tenglikka erishish strategiyasi” ishlab chiqildi va tasdiqlandi.
O‘zbekistonning inson huquqlarini targ‘ib qilish borasidagi saʼy-harakatlari eʼtirofi sifatida mamlakatimiz birinchi marta BMTning inson huquqlari bo‘yicha Kengashiga uch yillik muddatga (2021-2023) saylandi.
Shu bilan birga, senatorlar inson huquqlari sohasida xalqaro standartlarni qo‘llash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishni taʼminlash borasida hali hal etilmagan masalalar mavjudligini taʼkidladilar. Xususan, aholini ijtimoiy muhofaza qilish tizimini tubdan isloh qilish, ijtimoiy himoya vositalari va mexanizmlarini xalqaro standartlar asosida qayta ko‘rib chiqish zarurligi qayd etildi.
Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining inson huquqlari sohasidagi bilim va ko‘nikmalari hali yetarli darajada shakllanmagan, bu esa amaliyotga salbiy taʼsir ko‘rsatmoqda.
Inson huquqlari sohasidagi O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni kechiktirib bajarish yoki noto‘g‘ri ijro etish holatlari alohida tilga olindi. Misol uchun, 46 ta bandning 11 ta band bo‘yicha tadbirlar amalga oshirilmagan.
Bundan tashqari, senatorlar Oliy Majlis palatalari Kengashlari Qo‘shma qarori bilan maʼqullangan BMTning inson huquqlari sohasida taʼlim va o‘qitish to‘g‘risidagi deklaratsiyasi qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” lozim darajada bajarilmayotganiga eʼtibor qaratdilar.
Senatning yalpi majlisida har tomonlama va ochiq muhokama yakunlari bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga zarur ko‘rsatma va tavsiyalar berildi.

Рассмотрено состояние исполнения международных обязательств в области прав человека
В ходе двадцать первого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса заслушана информация директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека о состоянии исполнения международных обязательств Узбекистана в области прав человека.
В ходе заседания отмечалось, что за последние два года Узбекистан достиг существенного прогресса в сфере обеспечения защиты прав и интересов человека. Так, в целях приведения национального законодательства и правовой практики Республики Узбекистан в соответствие с международными стандартами в области прав человека были ратифицированы Конвенция МОТ «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда» и Конвенция ООН «О правах инвалидов».
Кроме того, сенаторы отметили, что во исполнение международных обязательств в области прав человека Президент Республики Узбекистан принял постановление «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток».
Этим постановлением закреплен ряд норм относительно создания общественных групп по выявлению и предотвращению пыток, четкого определения их ответственности, оказания социальной, правовой, психологической помощи жертвам пыток и др.
В целях дальнейшего совершенствования системы защиты прав детей принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы гарантий прав ребенка».
Особое внимание было уделено восстановлению прав женщин, пострадавших от насилия, реализации принципа равноправия женщин и мужчин во всех сферах. В этой связи Президент Республики Узбекистан принял постановление «О дополнительных мерах по реабилитации женщин, пострадавших от насилия».
В свою очередь, Сенат Олий Мажлиса разработал и одобрил Стратегию достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года.
В качестве признания усилий Узбекистана в сфере продвижения прав человека наша страна впервые избрана в Совет ООН по правам человека на трехлетний срок (2021-2023 гг.).
Вместе с тем, сенаторы подчеркнули, что до настоящего времени сохраняется ряд проблем по эффективному применению международных стандартов в области прав человека, обеспечению надежной защиты прав и свобод граждан. В частности, отмечалась необходимость коренным образом реформировать систему социальной защиты населения, пересмотреть на основе международных стандартов средства и механизмы социальной защиты.
До сих пор отмечается недостаточное формирование знаний и навыков в сфере прав человека у сотрудников правоохранительных органов, что негативно сказывается на практике.
Особую озабоченность сенаторов вызвали факты отставания или недолжного исполнения «Дорожной карты» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека. К примеру, не выполнены мероприятия по 11 из предусмотренных 46 пунктов.
Кроме того, сенаторы обратили внимание на то, что не на должном уровне исполняется «Дорожная карта» по реализации положений Декларации ООН об образовании и обучении в области прав человека, одобренной совместным постановлением Кенгашей палат Олий Мажлиса.
По итогам всестороннего и открытого обсуждения на пленарном заседании Сената соответствующим министерствам и ведомствам даны необходимые поручения и рекомендации.