“Irqchilik, irqiy kamsitish, ksenofobiya va ular bilan bog'liq toqatsizliklarga qarshi Harakatlar dasturi hamda Durban deklaratsiyasi” kitob shaklida nashr etildi
2021 yil 22 sentyabr kuni Durban deklaratsiyasi va Harakatlar dasturi qabul qilinganining 20 yilligi keng nishonlandi.
Bundan yiigirma yil oldin butun dunyo mamlakatlarining yetakchilari irqchilik, irqiy kamsitish, ksenofobiya va ular bilan bog'liq toqatsizliklarga qarshi kurashish uchun Janubiy Afrikaning Durban shahrida yig'ilishgan. “Irqchilikka qarshi Butunjahon konferentsiyasi” deb nomlangan ushbu yig'ilishda irqchilikning barcha shakllari va ko'rinishlariga qarshi kurashish bo'yicha dunyo miqyosidagi majburiyatlarni aks ettiruvchi keng qamrovli xalqaro hujjat – Durban deklaratsiyasi va Harakatlar dasturi qabul qilingan.
Shu ma'noda, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi bilan hamkorlikda “Irqchilik, irqiy kamsitish, ksenofobiya va ular bilan bog'liq toqatsizliklarga qarshi Harakatlar dasturi hamda Durban deklaratsiyasi” kitobi nashr etilgani muhim ahamiyatga egadir.
Durban deklaratsiyasi va Harakatlar dasturi O'zbekiston Respublikasining millatlararo munosabatlar sohasidagi davlat siyosatini amalga oshirishda, jamiyatda do'stlik va bag'rikenglik muhitini mustahkamlashda, fuqarolarning huquqlarini irqi yoki millati bo'yicha kamsitishlardan himoya qilishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini yaratishda katta o'rin tutadi. Xalqaro hujjatlar tavsiyaviy xususiyatga ega bo'lib, kim irqchilik qurboniga aylanishi mumkinligi va ushbu salbiy hodisani bartaraf qilish muammosini hal qilish uchun davlatlarning javobgarligi to'g'risida xabardor qiladi.
Ushbu nashr BMTning Irqiy kamsitishlarga barham berish bo'yicha qo'mitasining yakuniy kuzatuvlari va tavsiyalarini amalga oshirish bo'yicha Milliy harakatlar rejasining 13- bandini amalga oshirishning bir qismi sifatida 2020 yil 15 oktyabrda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari tomonidan tasdiqlangan 2020-2022 yillarda irqiy kamsitilishning barcha shakllarini tugatish to'g'risidagi xalqaro konventsiya qoidalarini amalga oshirish borasidagi O'zbekiston Respublikasining O'ninchi – O'n ikkinchi davriy hisobotlari ko'rib chiqilgandan so'ng nashr etildi.
Mazkur nashr qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi va sud hokimiyati organlari, huquqni muhofaza qilish idoralari, ilmiy va ta'lim muassasalari hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari uchun mo'ljallangan.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi ushbu kitobni nashr etishda ko'mak bergani uchun Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisiga minnatdorchilik bildiradi.

Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане издали книгу Дурбанская декларация и Программа действий по борьбе против расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости
22 сентября 2021 года день 20-летия Принятия Дурбанской декларации и Программы действий. Двадцать лет назад лидеры стран всего мира собрались в Дурбане (ЮАР), чтобы противостоять пагубным последствиям расизма, расовой дискриминации, ксенофобии и связанной с ними нетерпимости. На этой встрече, которая получила название Всемирная конференция по борьбе против расизма, была принята Дурбанская декларация и Программа действий (ДДПД) – всеобъемлющий концептуальный документ, который отражает приверженность всего мира борьбе с таким злом, как расизм, во всех его формах и проявлениях.
20-летие ДДПД, а также соответствующих процессов и механизмов по ее выполнению, Международное десятилетие лиц африканского происхождения, Программа преобразований в целях достижения расовой справедливости и равенства и Повестка дня в области устойчивого развития на период до 2030 года вновь дают нам возможность поставить расовое равенство и справедливость в центр повестки дня на международном, региональном и национальном уровнях.
Дурбанская декларация и Программа действий имеют большое значение в сфере реализации государственной политики Республики Узбекистан в области межнациональных отношений, укрепления в обществе атмосферы дружбы и толерантности, создания организационно-правовых механизмов защиты прав граждан от дискриминации на основании расы или национальности.
Международные документы носят рекомендательный характер и информируют о том, кто может стать жертвой расизма и ответственности государств за решение проблемы искоренения данного негативного явления.
Данное издание опубликовано в рамках выполнения пункта 13 Национального плана действий по выполнению Заключительных замечаний и рекомендаций Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации по итогам рассмотрения Десятого - Двенадцатого периодических докладов Республики Узбекистан по выполнению положений Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации на 2020-2022 годы, утвержденных палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан 15 октября 2020 года.
Издание рассчитано на представителей органов законодательной,
исполнительной и судебной власти, правоохранительных органов,
научно-образовательных учреждений и институтов гражданского общества.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека выражает благодарность Координатору проектов ОБСЕ в Узбекистане за содействие в издании данной книги.