Xalqaro forum: Pandemiyadan keyin samarali tiklanish yo'llari muhokama etildi
21 iyul kuuni “Barqaror rivojlanish maqsadlari va barqaror ijtimoiy taraqqiyot: COVID-19 asoratlaridan keyin samarali tiklanish” mavzuida videokonferentsaloqa shaklida xalqaro forum bo'lib o'tdi. Unda parlament palatalari, tegishli vazirlik va idoralar, BMT va uning ixtisoslashtirilgan tuzilmalari, mamlakatimizda akkreditatsiyadan o'tkazilgan diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Tadbir O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, Tashqi ishlar vazirligi, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi va BMTning O'zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari Akmal Saidov va BMTning O'zbekistondagi doimiy vakili Helena Freyzer tadbirga moderatorlik qildi.
Forumda Oliy Majlis Senati Raisi T.Narbaeva, Qonunchilik palatasi Spikeri N. Ismoilov tabrik so'zi bilan chiqish qildi. JSST Bosh direktori T. Gebreysus, YUNESKO Bosh direktori O. Azule, JSSTning mintaqaviy direktori doktor Xans Klyuge, XMT Bosh direktori o'rinbosari hamda Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy direktori Xaynts Kyoller va boshqalar tomonidan anjuman ishtirokchilariga videomurojaat yo'llandi.
JSST Bosh direktori T. Gebreysus madaniyat, sog'liqni saqlash, mehnat kabi ijtimoiy taraqqiyot sohalarini tahlil etish bo'yicha Ikkinchi global muhokamalarni tashkil etgani uchun O'zbekiston hukumatiga minnatdorchilik bildirdi.
T. Gebreysus o'z videomurojaatida: “Pandemiya bizga sog'liq hashamat belgisi emasligini eslatib qo'ydi. Bu iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy barqarorlik asosidir. U favqulodda vaziyatlarga tayyorlik va unga javob berishni ta'minlashga investitsiya umumiy kelajagimiz uchun sarmoya ekanligini anglatib qo'ydi. Sog'liqni saqlashning asosiy xizmatlaridan foydalanish uchun imkoniyat yaratishni qo'llab-quvvatlash COVID-19dan keyin mamlakatlarning qayta oyoqqa turishida hal qiluvchi ahamiyatga ega”, deya ta'kidladi.
YUNESKO Bosh direktori Odre Azule ham tadbir qatnashchilarini qutlab, ta'lim maqsadlari uchun ko'mak berish yana kuchaytirilayotgan bo'lsa-da, bugungi kunda COVID-19 pandemiyasi bizni bir necha yil ortga qaytarib yuborish tahdidini yuzaga keltirayotganini qayd etdi.
Binobarin, O.Azule ta'biri bilan aytganda, “Pandemiyaning buzg'unchi oqibatlariga duch kelgan ekanmiz, ta'lim ehtiyojlari uchun yordam, shubhasiz, har qachongidan ham ko'ra muhimdir. Mamlakatlarga pandemiyaga qarshi kurashish uchun qo'shimcha mablag'lar kerak bo'ladi va ta'lim ham ko'mak berish, ham milliy miqyosda mablag' ajratish hajmlari nuqtai nazaridan ustuvor yo'nalishga aylanishi shart. Bu ta'lim sohasidagi Global maqsadlarimiz — BRM-4ga erishishdan ortda qolishdan qochishimiz uchun kerak”.
XMT Bosh direktori o'rinbosari Xaynts Kyoller esa videomurojaatida shunday dedi: “Pandemiya — bu nafaqat sog'liqni saqlash sohasidagi inqiroz, balki butun dunyoda iqtisodiyot va jamiyatning chuqur larzaga kelishidir. Mazkur krizis bizni munosib mehnat va BRMning shu bilan bog'liq 8-maqsadiga erishishdan uzoqlashtirish xavfini paydo qiladi”.
X. Kyollerning so'zlariga qaraganda, XMT butun mintaqa, shu jumladan, O'zbekistonda ham koronavirusning mehnat bozoriga ta'sirini baholash bo'yicha ishlar olib boryapti. Ekspert O'zbekistonda bolalar va majburiy mehnatni bartaraf etish bo'yicha kuzatilayotgan o'sishga yuksak baho berdi. U munosib mehnat bo'yicha yangi dastur ishlab chiqish yo'li bilan O'zbekiston hukumatining BRM maqsadlariga erishishini qo'llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirdi. Ushbu dastur Barqaror rivojlanishning 1- va 8-maqsadlarini ro'yobga chiqarishga yo'naltiriladi.
BMT Bosh kotibining o'rinbosari, BMTRD Ma'murining maxsus maslahatchisi Abdulla Mar D`eye o'z vidomurojaatida qayd etganidek, “Pandemiya Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishga qaratilgan e'tibordan chalg'itmasligi va oxirgi o'n yillikda qo'lga kiritilgan natijalarga daxl qilmasligi kerak. Shuningdek, ushbu inqiroz yuzaga chiqargan dolzarb masalalar, xususan, notenglik va beqaror o'sish, boshqarishdagi o'zaro bog'liq muammolar, iqlim o'zgarishi, to'rtinchi sanoat inqilobi taraqqiyoti va imkoniyatlari uchun oqibatlarni ham e'tibordan chetda qoldirmaslik zarur”.
Eslatib o'tamiz, forum ishi 4-ishchi sessiya doirasida tashkil etildi. Unda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo'lida ijtimoiy rivojlanish, madaniyat, sog'liqni saqlash va mehnat
muhofazasiga oid keng ko'lamdagi masalalar ko'rib chiqildi.
YUNESKO vakili, ushbu tashkilot Bosh direktorining madaniyat bo'yicha o'rinbosari Ernesto Otton Ramires, JSSTning yuqumli bo'lmagan kasalliklar profilaktikasi va ularga qarshi kurashishni Global muvofiqlashtiruvchi mexanizm bo'yicha departamenti direktori S. Dalil, XMTning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo'yicha Byurosi direktori o'rinbosari Xolud al-Xaldi ham onlayn anjumanda qatnashdi.
Ushbu xalqaro mutaxassislar BMT va uning ixtisoslashtirilgan muassasalari, shuningdek BMTga a'zo ilg'or davlatlarning barqaror ijtimoiy taraqqiyotni ta'minlash, jumladan, global pandemiya sharoitida ham bu maqsadga erishish bo'yicha tajribalari haqida ishtirokchilarga batafsil ma'lumot berdi.
Forumda O'zbekiston tomonidan sog'liqni saqlash, madaniyat, iqtisodiy rivojlanish va kambag'allikni qisqartirish, bandlik va mehnat munosabatlari vazirliklari, shuningdek, Inson huquqlari bo'yicha milliy markaz vakillari ma'ruzachilar sifatida qatnashdi.
O'zbekistonda 2030 yilgacha bo'lgan davrda barqaror rivojlanish maqsadlari Kun tartibi ijrosi, O'zbekistonning pandemiyadan keyin BRMni amalga oshirish, madaniy merosni BRMga erishishdagi roli va hissasi, barqaror ijtimoiy rivojlanishni ta'minlash maqsadida barcha uchun munosib mehnat sharoitlarini yaratib berish zarurligi to'g'risidagi nuqtai nazari forum ishtirokchilari tomonidan yuqori baholandi.
Anjumanda BMTning yuqori darajadagi Siyosiy forumi doirasida taqdimoti bo'lib o'tgan mamlakatimizning birinchi Milliy ixtiyoriy ma'lumotlari asosiy mazmuni, shuningdek, 2021-2023 yillarda BMTning Inson huquqlari kengashiga O'zbekiston nomzodini ilgari surish yo'lida olib borilayotgan sa'y-harakatlarga oid axborot ham taqdim etildi.
O'z navbatida, muhokamalar ishtirokchilari respublikada inson huquqlarini himoya qilish va ilgari surish, sog'liqni saqlash va aholini ijtimoiy muhofaza qilish tizimidagi islohotlar, shuningdek COVID-19 pandemiyasining ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarini yumshatish bo'yicha amalga oshirilayotgan kompleks chora-tadbirlar haqida batafsil boxabar qilindi.
Koronavirus tufayli kelib chiqqan global inqiroz va aholi salomatligining yomonlashishi, sog'liqni saqlash tizimidagi uzilishlar, ish o'rinlari, ayniqsa, iqtisodiyotning norasmiy sektorida qisqarib ketishi kabi o'sib borayotgan fundamental tahdidlarga ham alohida e'tibor qaratildi.
Tadbirda so'zga chiqqanlar O'zbekistonda ijtimoiy taraqqiyotni ta'minlash bo'yicha tashlanayotgan qadamlarni e'tirof etgan holda, amalga oshirilayotgan Harakatlar strategiyasining ustuvor yo'nalishlari BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga to'la uyg'un kelishiga urg'u berdilar.
Ma'lumot uchun: Ushbu xalqaro forum BMT Nizomi imzolangan kunning 75 yilligiga bag'ishlangan ikkinchi xalqaro anjumandir. U O'zbekiston rahbariyati tashabbusi bilan “BMTning 75 yilligi: kelajakka nazar” global muhokamalari doirasida o'tkazildi.

Что необходимо предпринять для возвращения общества к нормальной жизни после пандемии – об этом шла речь в ходе состоявшегося 21 июля т.г. онлайн форума на тему «Цели устойчивого развития и устойчивое социальное развитие: эффективное восстановление после COVID-19».
В ходе 4-х рабочих сессий форума был рассмотрен широкий круг вопросов социального развития, культуры, здравоохранения и защиты труда в контексте достижения Целей устойчивого развития (ЦУР).
Организаторами мероприятия выступили палаты Олий Мажлиса, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ), Министерство иностранных дел страны и Представительство ООН в Узбекистане.
Данный Международный форум стал вторым мероприятием Цикла глобальных дискуссий «75-летие ООН: взгляд в будущее», которые организуются Узбекистаном в рамках международной инициативы «ООН-75», провозглашенной Организацией Объединенных Наций в год своей юбилейной даты.
Модераторами мероприятия выступили первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор НЦПЧ Акмал Саидов и постоянный координатор ООН в Узбекистане Хелена Фрейзер.
С приветственными словами на форуме выступили председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, спикер Законодательной палаты Нурдинжон Исмаилов.
В своем видеообращении к участникам форума Генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейсус подчеркнул: «Пандемия напомнила нам, что здоровье не является предметом роскоши. Это основа экономической, социальной и политической стабильности. Это означает, что инвестиции в обеспечение готовности и реагирования на чрезвычайные ситуации являются инвестициями в наше общее будущее. Поддержание доступа к основным услугам здравоохранения имеет решающее значение для восстановления стран после COVID-19».
«Хотя доля помощи на цели образования, вновь набрала силу, пандемия COVID-19 в настоящее время угрожает вернуть нас на несколько лет назад», - подчеркнула в видеообращении Генеральный директор ЮНЕСКО Одрэ Азуле. В этом контексте она подчеркнула, что «столкнувший с разрушительными последствиями пандемии, помощь на нужды образования, несомненно, будет важнее, чем когда-либо. Странам понадобятся дополнительные средства для борьбы с пандемией и образование должно стать приоритетом как с точки зрения объемов помощи, так и национальных ассигнований, чтобы избежать отставания в достижении нашей Глобальной цели в области образования, ЦУР-4».
Международная организация труда (МОТ) активно работает по всему региону, включая Узбекистан, по оценке последствий COVID-19 для рынка труда. Об этом в своём видеообращении сказал заместитель Генерального директора МОТ Хайнс Кёллер. Приветствуя участников форума от имени Генерального директора МОТ Гая Райдера, он отметил, что «пандемия – это не только кризис в области здравоохранения, но и глубокие потрясения экономики и общества во всем мире. Этот кризис представляет собой серьезный риск отдалить от нас достижение ЦУР-8 по достойному труду и других связанных ЦУР».
Хайнс Кёллер высоко оценил прогресс Узбекистана в искоренении детского и принудительного труда и выразил готовность поддержать Правительство Узбекистана в ускорении прогресса в достижении ЦУР путем разработки новой страновой программы достойного труда, которая будет направлена на достижение на национальном уровне ЦУР-1 и 8.
«Пандемия не должна отвлечь полностью внимание от реализации Целей в области устойчивого развития и не подорвать те достижения, которые были реализованы за последние десятилетия».
На этом внимание участников акцентировал в своем видеообращении заместитель Генерального секретаря ООН, специальный советник администратора ПРООН Абдулайе Мар Дьейе. Он также подчеркнул, что «необходимо учитывать те насущные проблемы, которые поднял этот кризис, а именно неравенство и неустойчивый рост, взаимосвязанные проблемы в управлении, изменение климата, а также последствия для развития и возможности четвертой промышленной революции».
В ходе форума узбекской стороной была дана актуальная информация о выполнении страной Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, планах о выполнении ЦУР в республике после пандемии, роли и вкладе культурного наследия в достижении ЦУР, необходимости создания достойных условий труда для всех в целях обеспечения устойчивого социального развития. Прозвучавшие выводы и предложения были высоко оценены международными участниками встречи.
Кроме того, были представлены основные положения первого Национального добровольного обзора Узбекистана, презентация которого состоялась 15 июля т.г. в рамках Политического форума ООН высокого уровня, а также информация о предпринимаемых усилиях по выдвижению кандидатуры Узбекистана в Совет ООН по правам человека на 2021-2023 годы.
Участники дискуссий были проинформированы об осуществляемых в республике глубоких преобразованиях в сфере защиты и продвижения прав человека, реформах в системе здравоохранения и социальной защиты населения, а также реализации комплекса мер по смягчению социально-экономических последствий пандемии СОVID-19.
Отдельное внимание обращено на глобальный кризис, вызванный COVID-19, и возросшие фундаментальные вызовы – ухудшение состояния здоровья населения, сбои в системе здравоохранения, сокращение рабочих мест, особенно в неформальных секторах экономики.
Выступавшие на мероприятии высоко оценили предпринимаемые шаги по обеспечению социального развития в Узбекистане и констатировали, что приоритеты реализуемой в нашей стране Стратегии действий на 2017-2021 годы всецело согласуются с Целями устойчивого развития ООН.