Korrupsiyaga qarshi kurashish va ochiqlik bo‘yicha Toshkent forumi o‘tkazildi
2021 yil 3 dekabr kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish va ochiqlik bo‘yicha Toshkent forumi bo‘lib o‘tdi.
Unda Xitoy, Malayziya, Sloveniya, Ukraina, Gruziya, Ozarbayjon va Qozog‘iston korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha idora rahbarlari, shuningdek, diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari, xorijiy ekspertlar, vazirlik hamda idoralar, fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok eti.
“Aksilkorrupsiya haftaligi” doirasida o‘tkazilayotgan ushbu tadbirda Oliy Majlisi Senati Raisi T.Narbaeva kirish so‘zi bilan ishtirok etdi.
Davlat rahbari tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida ta’kidlaganidek O‘zbekistonda ushbu illatga murosasiz kurash yangi bosqichga ko‘tarilgan, bu borada muhim qonun hujjatlari qabul qilinib, mustaqil tuzilma tashkil etilgan.
Mamlakatimizda byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish, davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, “yashirin iqtisodiyot”ni qisqartirish choralari ko‘rilmoqda hamda “Korrupsiyasiz soha” loyihalari amalga oshirilmoqda.
Parlamentning har ikki palatasida maxsus korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitalari tashkil etilib, parlament nazorati instituti mustahkamlandi.
Shuningdek, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi tashkil etildi.
Davlatimizda qonunchilik va ma’muriy sohalarda amalga oshirilgan tizimli islohotlarning natijasida, O‘zbekiston 2020 yil yakunlariga ko‘ra “Ochiq ma’lumotlarni kuzatish” xalqaro indeksida 125 pog‘onaga ko‘tarilib, 44-o‘rinni egalladi. Bunda davlat va jamiyat boshqaruvi sohasidagi 20 ta yo‘nalish bo‘yicha ko‘rsatkichlarni oshkor qilib borish amaliyoti joriy etilgani ham muhim ahamiyat kasb etgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston dunyoda birinchilardan bo‘lib “Ochiqlik prezumpsiyasi” tamoyilini Prezidentning “Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni bilan mustahkamladi.
Tadbirda korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish, davlat xizmatining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash, korrupsiyaga qarshi kurashishning ilg‘or mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha milliy va xalqaro tajribani taqdim etish, qolaversa, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy va institutsional bazani yanada takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Forum doirasida xorijiy mamlakatlar misolida korrupsiyaga qarshi bo‘yicha ko‘rilayotgan choralarning mohiyati va xususiyatlarini ochib berildi. Tadbirda yurtimizda korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijalarini xalqaro hamjamiyat e’tiboriga havola etildi.
Bundan tashqari, davlat boshqaruvida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ta’sirchan chora-tadbirlarni ko‘rish, shu jumladan, korrupsiyaga qarshi kurashish “komplaens-nazorat” tizimini joriy etish, manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish, mansabdor shaxslarning mol-mulklarini deklaratsiyalash va tartibga solishning usullari, normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalarini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazishda fuqarolik jamiyati institutlari va ommaviy axborot vositalarini jalb etish yuzasidan ishtirokchilar o‘rtasida fikr almashildi.
Shuningdek, tadbir doirasida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan aksilkorrupsiyaviy islohotlarni xalqaro hamjamiyat vakillariga yetkazishga qaratilgan “Uzbekistan Anti-corruption digest” jurnalining ilk soni taqdimoti bo‘lib o‘tdi.

3 декабря 2021 года состоялся Ташкентский форум по противодействию коррупции и открытости.
В нем приняли участие руководители антикоррупционных агентств Китая, Малайзии, Словении, Украины, Грузии, Азербайджана и Казахстана, а также представители дипломатического корпуса и международных организаций, зарубежные эксперты, представители министерств и ведомств, институтов гражданского общества и средств массовой информации.
В мероприятии, которое проведено в рамках Недели борьбы с коррупцией, приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса
Т. Нарбаева.
На 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН глава государства подчеркнул, что в Узбекистане бескомпромиссная борьба с этим злом поднята на новый уровень, приняты важные законодательные акты и создана независимая структура.
В нашей стране принимаются меры по устранению бюрократических барьеров, обеспечению открытости и прозрачности во всех сферах жизни государства и общества, сокращению «теневой экономики» и реализации проектов «Сфера без коррупции».
В обеих палатах парламента созданы специальные комитеты по противодействию коррупции, усилен институт парламентского контроля.
Кроме того, созданы Агентство по противодействию коррупции и Национальный совет по противодействию коррупции.
В результате системных реформ в законодательной и административной сферах в 2020 году Узбекистан поднялся на 125 позиций и занял 44 место в международном индексе «Мониторинг открытых данных». Отмечалось, что при этом в сфере государственного управления также важное значение имеет внедрение практики раскрытия показателей по 20 направлениям.
Узбекистан одним из первых в мире усилил принцип «презумпции открытости» в соответствии с Указом Президента « О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля».
В ходе мероприятия обсуждались вопросы противодействия и предупреждения коррупции, обеспечения открытости и прозрачности государственной службы, представления национального и международного опыта по внедрению передовых механизмов противодействия коррупции, а также дальнейшего совершенствования правовой и институциональной базы в борьбе с коррупцией.
В рамках Форума раскрыты сущность и особенности антикоррупционных мер на примере зарубежных стран. В ходе мероприятия международному сообществу были представлены результаты проводимых реформ по противодействию коррупции в нашей стране.
Кроме того, состоялся обмен мнениями участниками относительно принятия эффективных мер по противодействию коррупции в сфере государственного управления, в том числе внедрения системы «комплаенс-контроля» для борьбы с коррупцией, предупреждения конфликта интересов, методов декларирования и регулирования имущества должностных лиц, по привлечению институтов гражданского общества и средств массовой информации к антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов.
В рамках мероприятия также была представлена презентация первого номера журнала «Антикоррупционный дайджест Узбекистана», цель которого – информирование международного сообщества о текущих антикоррупционных реформах в Узбекистане.