Senatning o‘ttiz yettinchi yalpi majlisi doirasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi direktorining O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlari bajarilishi holati haqidagi axboroti eshitildi.
Muhokama jarayonida senatorlar davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlarining sa’y-harakatlari tufayli 2022-yilda O‘zbekiston xalqaro reyting va indekslarda, jumladan, qonun ustuvorligi, hukumat faoliyati samaradorligi, so‘z va axborot erkinligi, jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurash yo‘nalishlarida o‘z o‘rnini yaxshilash borasida salmoqli yutuqlarga erishganini alohida ta’kidladi.
Yangi qabul qilingan Mehnat kodeksida mehnat munosabatlarini inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarga muvofiq huquqiy tartibga solish asoslari takomillashtirildi.
BMT tuzilmalarining tavsiyalarini inobatga olgan holda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi aholisini ijtimoiy himoya qilish strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilindi. Unda mamlakatimiz aholisi turmush darajasini oshirish va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini yanada kuchaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar izchilligi, takomillashtirish yo‘nalishlari belgilab olindi.
2022-yilda paxtadan tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchi va savdosi bilan shug‘ullanuvchi kompaniyalarni birlashtiruvchi “Cotton Campaign” koalitsiyasi O‘zbekistonda majburiy va bolalar mehnatiga to‘liq barham berilganini e’tirof etdi hamda o‘zbek paxtasiga qo‘yilgan taqiqni bekor qildi.
O‘zbekiston Respublikasining milliy qonunchiligi va huquqni qo‘llash amaliyotini inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish chora-tadbirlari doirasida Xalqaro mehnat tashkilotining “Qurilishda xavfsizlik va mehnat gigiyenasi to‘g‘risida”gi 167-sonli konvensiyasi ratifikatsiya qilindi.
Shu bilan birga, senatorlar o‘z o‘rganishlari asosida inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni samarali qo‘llash bilan bog‘liq qator muammolarni belgilab berdi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasining Inson huquqlari sohasidagi Milliy strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”da belgilangan 8 ta qonun loyihasi o‘z muddatida ishlab chiqilmayotgani senatorlarni tashvishga soldi.
BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosini monitoring qilish natijasida senatorlar tomonidan ijtimoiy infratuzilma obyektlari nogironligi bo‘lgan shaxslar foydalanishi uchun yetarli darajada moslashtirilmaganligi aniqlandi.
Har tomonlama muhokama chog‘ida Senatning tegishli qarori qabul qilinib, unda O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarining so‘zsiz bajarilishini ta’minlash maqsadida manfaatdor vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda ish olib borish belgilab olindi.

В рамках тридцать седьмого пленарного заседания Сената заслушана информация директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека о состоянии выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В ходе обсуждения сенаторы подчеркнули, что благодаря усилиям государственных органов и институтов гражданского общества Узбекистан в 2022 году достиг значительного прогресса в улучшении своих позиций в международных рейтингах и индексах.
В том числе таких как верховенство закона, эффективность деятельности правительства, свобода слова и информации, борьба с преступностью и коррупцией.
В принятом новом Трудовом кодексе в соответствии с международными стандартами в области трудовых прав человека совершенствованы основы правового регулирования трудовых отношений.
С учетом рекомендаций структур ООН принят Указ Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии социальной защиты населения Республики Узбекистан», обеспечивающий последовательность мер, направленных на повышение уровня жизни населения в стране и дальнейшее укрепление механизмов поддержки семей, нуждающихся в социальной защите, определены направления улучшения.
В 2022 году коалиция «Cotton Campaign», объединяющая компании, производящие и торгующие готовой продукцией из хлопка, признала, что в Узбекистане полностью ликвидирован принудительный и детский труд, и отменила бойкот на узбекский хлопок.
В рамках мероприятий по приведению национального законодательства и правоприменительной практики Республики Узбекистан в соответствие с международными стандартами в области прав человека ратифицирована Конвенция Международной организации труда №167 «О безопасности и гигиене труда в строительстве».
В то же время сенаторы на основе проведенных изучений обозначили ряд проблем, связанных с эффективным применением международных стандартов в области прав человека.
В частности, сенаторов обеспокоила ситуация с отставанием по разработке 8 законопроектов, определенных «Дорожной картой» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека.
В результате мониторинга выполнения Конвенции ООН о правах инвалидов сенаторами установлено, что объекты социальной инфраструктуры недостаточно приспособлены для использования лицами с инвалидностью.
В ходе всестороннего обсуждения принято соответствующее постановление Сената, в рамках которого намечена совместная работа с сопричастными министерствами и ведомствами с целью обеспечения безусловного выполнения международных обязательств Узбекистана в области прав человека.