Jenevada «Markaziy Osiyo – o‘lim jazosidan xoli mintaqa» tashabbusini birgalikda ilgari surish bo‘yicha kelishuvga erishildi
JENEVA, 6-mart. /“Dunyo” AA /. Jenevada BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi 52-sessiyasining Yuqori darajadagi segmenti majlisi doirasida Markaziy Osiyo davlatlari va Mo‘g‘uliston delegatsiyalari rahbarlari  hamda «O‘lim jazosiga qarshi xalqaro komissiya (O‘JQXK) NNT mutasaddilari ishtirokida  alohida tadbir bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda O‘JQXK prezidenti Navanetxem Pillay, O‘JQXK vitse-prezidenti Rut Dreyfus, O‘JQXK komissari Saxiagiyn Elbegdorj, tashkilotning boshqa vakillari, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari va Mo‘g‘uliston delegatsiyalari vakillari so‘zga chiqdilar.
Tadbir davomida Markaziy Osiyo davlatlari va Mo‘g‘ulistonni o‘lim jazosidan xoli mintaqaga aylantirish masalasi yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov mamlakatimizda amalga oshirilayotgan Konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati va ahamiyatini xalqaro hamjamiyat eʼtiboriga havola qildi. Insonning yashash huquqini so‘zsiz kafolatlash maqsadida Asosiy qonunda o‘lim jazosini taʼqiqlash meʼyorlarini yana-da mustahkamlashga  alohida eʼtibor qaratilayotgani taʼkidlandi.
Akmal Saidov o‘z nutqida  «Yashash huquqi — har bir insonning tabiiy huquqi bo‘lib, unga bu huquqni davlat emas, balki Yaratganning o‘zi ato etgan», deya O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning so‘zlaridan iqtibos keltirdi.
Taʼkidlanganidek, O‘zbekiston butun dunyo qonunchiligidan o‘lim jazosining evolyutsion tarzda bekor qilinishini doimo qo‘llab-quvvatlab kelgan.
Tadbir ishtirokchilari Markaziy Osiyoni o‘lim jazosidan xoli mintaqaga aylantirish tashabbusini birgalikda ilgari surish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.
Eslatib o‘tamiz, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi 27 fevral – 4 mart kunlari Jeneva shahrida (Shveysariya) BMT Inson huquqlari kengashining (IHK) 52-sessiyasi Yuqori darajadagi segmenti ishida ishtirok etdi.

В Женеве достигнута договоренность о совместном продвижении инициативы «Центральная Азия - регион, свободный от смертной казни»
ЖЕНЕВА, 6 марта. /ИА «Дунё»/. В Женеве в рамках заседания Сегмента высокого уровня 52-й сессии Совета ООН по правам человека состоялось параллельное мероприятие с участием глав делегаций государств Центральной Азии и Монголии, а также НПО «Международная комиссия против смертной казни (МКСК)», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече выступили президент МКСК Наванетхем Пиллэй, вице-президент МКСК Рут Дрейфус, комиссар МКСК Цахиагийн Элбэгдорж, другие представители МКСК из числа видных общественных деятелей, а также делегации государств Центральной Азии и Монголии.
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями по вопросу превращения стран Центральной Азии и Монголии в регион, свободный от смертной казни.
Глава делегации Узбекистана, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов в ходе встречи довел до международной общественности суть и значение конституционной реформы. Особое внимание обращено на планируемое закрепление запрета смертной казни в основном законе, чтобы обеспечить безусловную гарантию права человека на жизнь.
В данном контексте, приведена цитата из речи Президента Узбекистан Шавката Мирзиёева: «Право на жизнь - это естественное право каждого человека, и оно дано ему Богом, а не государством».
Заявлено, что Узбекистан всегда поддерживал эволюционную отмену смертной казни из законодательства по всему миру.
Участниками мероприятия достигнута договоренность совместно продвигать инициативу по превращению Центральной Азии в регион, свободный от смертной казни.
Напомним, что делегация Узбекистана во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директором Национального центра Узбекистана по правам человека Акмалом Саидовым 27 февраля - 4 марта приняла участие в Сегменте высокого уровня 52-й сессии Совета ООН по правам человека (СПЧ) в городе Женеве (Швейцария)