Shu kunlarda Yevropa parlamentining Markaziy Osiyo mamlakatlari va Mo‘g‘uliston bilan aloqalar bo‘yicha delegatsiyasi raisi Fulvio Martushello rahbarligidagi delegatsiya mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Mehmonlar dastlab O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga tashrif buyurishdi.
Quyi palatada bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi” parlament hamkorlik qo‘mitasining navbatdagi majlisida so‘nggi yillarda hamkorlik sezilarli darajada faollashgani ta’kidlandi. Shu bilan birga ijtimoiy-iqtisodiy, investitsiya, moliya va huquq sohalariga doir, shuningdek, inson huquqini himoya qilish bilan bog‘liq dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Spikerning birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov Qonunchilik palatasining tarkibiy tuzilishi, qonun ijodkorligi yo‘nalishidagi faoliyati, qo‘mitalar, komissiyalar va deputatlarning asosiy vazifasi, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston va YeI o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (KSHHB) ishlab chiqish bo‘yicha muzokara muvaffaqiyatli yakunlangan. 2019 yil fevralda boshlangan faol muloqot natijasida KSHHB loyihasi 2022 yil 6 iyulda parafirlanishi o‘zaro munosabat tarixida muhim voqeadir. Hamkorlikning barcha sohalarini qamrab olgan ushbu muhim hujjatning imzolanishi va kuchga kirishi O‘zbekiston — YeI aloqalarini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqadi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohot, joriy yil 30 aprel kuni bo‘lib o‘tadigan muhim siyosiy tadbir – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgarish va qo‘shimcha kiritish bo‘yicha umumxalq referendumiga tayyorgarlik haqida ham so‘zlab berildi.
Darhaqiqat, yangilanayotgan Konstitutsiya taraqqiy etgan davlat – Yangi O‘zbekistonni qurish g‘oyasi atrofida butun jamiyatni jipslashtiradi. Barcha qatlam manfaati inobatga olingan loyihani ishlab chiqishda keng jamoatchilik, siyosiy partiyalar, jamoat tashkilotlari, ekspertlar, ilmiy doira vakillari, ziyolilar faol ishtirok etdi. Yangi Konstitutsiyada Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatiga kiradigan masalalar 5 tadan 12 taga, Senatning mutlaq vakolatidagi masalalar esa 14 tadan 18 taga oshishi kutilyapti.
Yevropa parlamenti vakillari yurtimizda olib borilayotgan islohotlarni, jumladan, Asosiy qonunda inson huquqi va erkinligiga oid normalar soni 3.5 barobar oshayotganini yuqori baholadi. Ayniqsa, insonning shaxsiy huquqi va erkinligi kafolati eng ilg‘or xalqaro standartga muvofiq kuchaytirilayotgani e’tirof etildi.
Muloqot davomida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi parlamentlararo hamkorligining joriy holati va istiqboli borasida ham fikr almashildi.
Tashrif doirasida mehmonlar qator vazirlik, idoralarda, ta’lim muassasalarida ham uchrashuv, muzokara o‘tkazishadi.

Европарламент признает: в Конституции основное внимание уделено обеспечению прав и свобод человека
В эти дни в нашей стране находится делегация под руководством председателя Европейского парламента по связям со странами Центральной Азии и Монголии Фульвио Мартушелло.
Сначала гости посетили Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На состоявшемся в нижней палате парламента очередном заседании комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан – Европейский союз» отмечалось, что в последние годы взаимодействие заметно активизировалось. Обсуждались актуальные вопросы, касающиеся социально-экономической, инвестиционной, финансовой, правовой сфер, а также вопросы защиты прав человека.
Первый заместитель Спикера Акмаль Саидов представил подробную информацию о структуре Законодательной палаты, деятельности в направлении законотворчества, основных задачах комитетов, комиссий и депутатов, о проводимой работе в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Отмечалось успешное завершение переговоров по вопросу разработки Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС). Парафирование 6 июля 2022 года проекта СРПС, ставшего результатом начатого в феврале 2019 года диалога, стало важным событием в истории взаимных отношений. Подписание и вступление в силу этого важного документа выведет связи между Узбекистаном и Европейским союзом на качественно новый уровень.
В ходе встречи до европейской стороны доведена подробная информация об осуществляемых в Узбекистане конституционных реформах, подготовке к предстоящему 30 апреля текущего года важному политическому мероприятию – всенародному референдуму по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
Обновляемая Конституция сплотила общество вокруг идеи строительства развитого государства – Нового Узбекистана. В разработке проекта, в котором учтены интересы всех слоев населения, активное участие приняли широкая общественность, политические партии, общественные организации, эксперты, представители деловых кругов и интеллигенции. В новой Конституции ожидается увеличение абсолютных полномочий Законодательной палаты с 5 до 12, Сената – с 14 до 18.
Представители Европарламента высоко оценили проводимые в нашей стране реформы, увеличение в Основном законе норм по правам и свободам человека в 3,5 раза. Особое признание получило усиление гарантий личных прав и свобод человека в соответствии с передовыми международными стандартами.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Европейским союзом.
В рамках визита гости проведут встречи и переговоры в ряде министерств, ведомств, образовательных учреждений.