Z.M.Bobur nomli Andijon viloyati axborot-kutubxona markazida “Konstitutsiyada inson qadri va yangi O‘zbekistonni barpo etishdagi mas’uliyat” mavzusida “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyaviy qonuni loyihasi targ‘ibotiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Keng jamoatchilik vakillari ishtirokida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi qoshidagi Davlat va huquq instituti, Nodavlat notijorat tashkilotlari Milliy assotsiatsiyasi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda yangilanayotgan Konstitutsiyaning mazmun-mohiyati, yurt, jamiyat ravnaqi, fuqarolar huquq va manfaatlari himoyasini mustahkamlashdagi ahamiyati xususida so‘z yuritildi.
Tadbirda mutaxassislar, deputatlar tomonidan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyaviy qonuni loyihasi mazmun-mohiyati, yangilanayotgan konstitutsiyaga kiritilgan o‘zgarishlar, yangi modda va normalar haqida ishtirokchilarga keng ma’lumotlar berildi.
Targ‘ibot tadbiri doirasida kutubxonada “Inson huquqlari burchagi” tashkil etilib, bu yerga Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan inson huquqlari himoyasiga oid 200 ga yaqin adabiyotlar sovg‘a qilindi.

В информационно-библиотечном центре Андижанской области имени Бабура состоялось мероприятие «Достоинство человека в Конституции и ответственность за создание Нового Узбекистана», посвященное пропаганде проекта Конституционного закона Республики Узбекистан.
На мероприятии, организованном при сотрудничестве Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Института государства и права Академии наук Республики Узбекистан и Национальной ассоциации негосударственных некоммерческих организаций с участием представителей широкой общественности, речь шла о сути и содержании обновляемой Конституции, ее роли в развитии страны и общества, укреплении прав и интересов граждан.
Специалисты и депутаты предоставили участникам подробную информацию о значении проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан», вносимых в Конституцию изменениях.
В рамках пропагандистского мероприятия в библиотеке был организован «Уголок прав человека». Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека подарил почти 200 наименований книг по защите прав человека.