O‘zbekiston delegatsiyasi Pekin xalqaro forumida ishtirok etdi
PEKIN, 16 iyun. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha  Milliy markaz direktori Akmal Saidov Inson huquqlari boshqaruvi bo‘yicha Pekin xalqaro forumida ishtirok etdi va uning ochilish marosimida asosiy mehmon sifatida nutq so‘zladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirda xorijiy mamlakatlar delegatsiyalari, Pekindagi diplomatik korpus rahbarlari, Xitoydagi yetakchi tahliliy markazlar hamda tadqiqot institutlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Forum «Tenglik, hamkorlik va taraqqiyot: Inson huquqlari bo‘yicha Vena deklaratsiyasi va Harakatlar dasturining 30 yilligi» mavzusi ostida bo‘lib o‘tdi.
Anjumanning tantanali ochilish marosimida Xitoy raisi Si Szinpinning forum ishtirokchilariga tabrik maktubi o‘qib eshittirildi.
Tadbirda inson huquqlari bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish muhimligi taʼkidlandi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Akmal Saidov o‘z maʼruzasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarning mazmun-mohiyati, inson huquqlari va manfaatlarini taʼminlash hamda  bu borada erishilayotgan natijalar haqida batafsil so‘zlab  berdi.

ПЕКИН, 16 июня. /ИА «Дунё»/. Первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов принял участие в Пекинском международном форуме по управлению правами человека и выступил в качестве главного гостя на церемонии его открытия, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии также приняли участие делегации зарубежных стран, руководители дипломатического корпуса в Пекине, представители ведущих аналитических центров и научно-исследовательских институтов Китая, СМИ.
Форум прошел под девизом «Равенство, сотрудничество и развитие: 30 лет Венской декларации прав человека и Программы действий».
На официальной церемонии открытия Форума зачитано поздравительное послание Председателя КНР Си Цзиньпина участникам мероприятия.
Мероприятие подчеркнуло важность взаимного обмена опытом в области прав человека.
Глава делегации Узбекистана Акмал Саидов в своем выступлении дал подробную информацию о сути осуществляемых в нашей стране комплексных реформ, обеспечивающих права и интересы человека, и достигнутых в этом отношении результатах.