PEKIN, 16-iyun. /“Dunyo” AA/. Xitoyda tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov Butunxitoy xalq vakillari kengashi spikerining o‘rinbosari Chjan Sinvey bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Uchrashuvda barqaror taraqqiyot, kambag‘allikni qisqartirish, korrupsiyaga qarshi kurashish va inson huquqlari sohasida o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekiston – Xitoy parlamentlari aloqalarini yana-da rivojlantirish muhimligi haqida so‘z yuritildi.
Suhbat davomida O‘zbekiston-Xitoy aloqalari yuksak darajasi  taʼkidlandi. Buning zamirida ikki davlat rahbarlarining o‘zaro samimiy, do‘stona va ishonchli munosabatlari yotgani alohida qayd etildi.

ПЕКИН, 16 июня. /ИА «Дунё»/. Находящийся с визитом в Китае первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, встретился с заместителем председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей 14-го созыва Чжан Цинвэем, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече обсуждены вопросы устойчивого развития, сокращения бедности, борьбы с коррупцией и расширения сотрудничества в области прав человека. Также была отмечена важность дальнейшего развития узбекско–китайских межпарламентских отношений.
В ходе беседы было особо отмечено, что узбекско-китайские отношения находятся на высоком уровне, в основе которого лежат искренние, дружественные и надежные взаимные отношения между главами двух государств.