18 iyul kuni Toshkent viloyatida “Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashga qarshi konvensiyaning bajarilishi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Oltinchi davriy hisobotini tayyorlash yuzasidan davlat organlari xodimlarining kasbiy mahoratini oshirish” mavzusiga bag‘ishlangan trening boshlandi.
To‘rt kun davom etadigan o‘quv mashg‘ulotlari Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi hamkorligida tashkil etildi. Mazkur trening huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari va akademik hamjamiyat vakillari uchun o‘tkazilmoqda.
Tadbirning asosiy maqsadi – Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashga qarshi konvensiyaning bajarilishi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Oltinchi davriy hisobotini tayyorlash doirasida xorijiy mamlakatlarning eng yaxshi amaliyotlari bilan tanishtirish orqali huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari va akademik hamjamiyat vakillarining bu boradagi bilim va ko‘nikmalarini oshirishdan iborat.
Trening davomida milliy ekspertlar Qiynoqlarga qarshi qo‘mitaning O‘zbekistonga taqdim etgan yakuniy tavsiyalari ijrosi bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ham ma’lumot beradi.
Ishtirokchilar BMTning Qiynoqlarga qarshi qo‘shmitasi faoliyati, Qiynoqlarga qarshi konvensiya ijrosi bo‘yicha hisobot berish jarayoni, mazkur jarayondagi xalqaro standartlarni ko‘rib chiqmoqda. Shuningdek, Qiynoqlarga qarshi qo‘mita yakuniy tavsiyalarini amalga oshirish va monitoring qilish mexanizmini takomillashtirish bo‘yicha milliy salohiyatni kuchaytirish, Qo‘mitaga davriy hisobotlarni taqdim etish shartlari muhokama qilinmoqda.
Mashg‘ulotlar avvalida alohida ta’kidlanganidek, mamlakatimizda inson huquq va erkinliklari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni bajarish, jumladan, qiynoqlarning oldini olish va bartaraf etish uchun zarur tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlarni yaratish borasida tizimli chora-tadbirlar izchil va bosqichma-bosqich asosda amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ta’kidlaganidek, “Shafqatsiz muomala va qiynoqlarning taqiqlanishi – inson huquqlari sohasidagi xalqaro shartnomalarda ham, butun dunyo mamlakatlarining milliy qonunchiligida ham e’tirof etilgan asosiy huquqdir. Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga muvofiq, hech kim qiynoqqa solinishi, zo‘ravonlikka, boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki inson qadr-qimmatini kamsituvchi muomalaga yoxud jazoga duchor etilishi mumkin emas”.
Mazkur trening O‘zbekistonda YeXHTning loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” doirasida tashkil etildi.

Сотрудники госорганов проходят тренинги по положениям Конвенции ООН против пыток
18 июля в Ташкентской области начался тренинг на тему «Повышение профессиональных навыков работников государственных органов в связи с подготовкой Шестого периодического доклада Республики Узбекистан о выполнении Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания».
Тренинг организован в рамках реализации Программы мероприятий, посвященных 75-летию принятия Всеобщей декларации прав человека, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 12.05.2023 г., а также празднования дня Нельсона Манделы.
Четырехдневный тренинг организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека в сотрудничестве с Офисом Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и Региональным офисом Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии. Он организован для парламентариев, сотрудников судов, правоохранительных органов и других государственных структур, а также для представителей академического сообщества, задействованных в процесс подготовки Шестого периодического доклада.
Основной целью мероприятия стало ознакомление с передовым опытом зарубежных стран, совершенствование знаний и навыков в рамках подготовки Шестого периодического доклада Республики Узбекистан о выполнении Конвенции против пыток.
В ходе тренинга национальные эксперты представили информацию о мерах, принятых Узбекистаном для реализации итоговых рекомендаций Комитета ООН против пыток.
Участники были ознакомлены с деятельностью Комитета ООН против пыток, процессом отчетности о выполнении Конвенции против пыток и международными стандартами в этой сфере.
Как было отмечено в начале тренинга, в Узбекистане реализуются системные меры по выполнению международных обязательств в области прав и свобод человека, в том числе создание необходимых организационно-правовых условий для предотвращения и искоренения пыток.
«Запрет на жестокое обращение и пытки является основным правом, признаваемым как в международных договорах в области прав человека, так и в национальном законодательстве стран мира. Согласно новой редакции Конституции Республики Узбекистан, никто не может быть подвергнут пыткам, насилию, другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению или наказанию», - сказал Акмаль Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека.
Данный тренинг организован в рамках «Дорожной карты» по реализации проектов ОБСЕ в Узбекистане на 2023-2024 годы.