Toshkentda Yoshlar huquqlari bo'yicha xalqaro forum o'z ishini boshladi
TOSHKENT, 23-oktyabr. /«Dunyo» AA/. Bugun poytaxtimizda «Yoshlar huquqlari: imkoniyatlar va himoya qilish mexanizmlari» mavzusida  xalqaro forum boshlandi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Ushbu yirik anjuman Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75 yilligi va Inson huquqlari bo'yicha Vena butunjahon konferensiyasining 30 yilligiga bag'ishlanadi.
Xalqaro forumning asosiy milliy tashkilotchisi Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Milliy markazi hisoblanadi.
Onlayn va oflayn formatlarda bo'lib o'tayotgan forumda BMTning Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari boshqarmasi, Oliy komissar boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy bo'limi, BMTning O'zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchi ofisi, BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatimizdagi vakolatxonasi, YeXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo'yicha byurosi, YeXHTning Loyihalar muvofiqlashtiruvchisi, Fridrix Ebert fondi va boshqa xalqaro hamkorlar, shuningdek, mahalliy va xorijiy ekspertlar, Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi yoshlar tashkilotlari yetakchilari, yoshlar parlamentlari, huquqni himoya qilish bo'yicha milliy institutlar, fuqarolik jamiyati institutlari, OAV, yoshlar huquqlari bo'yicha xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari ishtirok etmoqda.
Tadbirda Yoshlar huquqlari sohasida yangi sa’y-harakatlar va ilg'or tashabbuslar uchun muhim asos bo'lib xizmat qiladigan Yoshlar huquqlari bo'yicha Markaziy Osiyo deklaratsiyasini muhokama qilish rejalashtirilgan.

ТАШКЕНТ, 23 октября. /ИА «Дунё»/. Сегодня утром в Ташкенте начал свою работу международный форум «Права молодежи: возможности и механизмы защиты», сообщает с места события корреспондент ИА Дунё.
Конференция посвящена 75-летию Всеобщей декларации прав человека и 30-летию Венской всемирной конференции по правам человека.
Главным национальным организатором международного форума является Национальный центр Узбекистана по правам человека.
В мероприятии в онлайн- и офлайн-форматах принимают участие представители Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и его Регионального отделения для Центральной Азии, Офиса Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Программы развития ООН в нашей стране, Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонда Фридриха Эберта и другие международные партнеры, а также отечественные и зарубежные эксперты, лидеры молодежных организаций со всех стран Центральной Азии, молодежных парламентов, национальных правозащитных институтов, институтов гражданского общества, СМИ, а также представители международных и региональных организаций по правам молодежи.
На международном форуме планируется обсудить Центрально-азиатскую декларацию по правам молодежи, которая послужит прочной основой для новых усилий и передовых инициатив в будущем в сфере прав молодежи.