Inson huquqlari hamda inson qadri yuksalishi yo‘lidagi harakatlar
Mamlakatimizda inson huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini yanada takomillashtirishga ko‘maklashish, pirovardida inson qadri tamoyillarining himoyasini ta’minlaydi. Buning uchun, albatta, aholining inson huquqlari madaniyati va savodxonligini oshirish muhim o‘rin tutadi.
Ayni yo‘nalishdagi faoliyatni amalga oshirish uchun esa 1996 yil 31 oktyabrda “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazini tuzish to‘g‘risida” farmonga asosan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tashkil etildi.
Natijada O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarish bo‘yicha davlat organlari va boshqa tashkilotlarning o‘zaro hamkorligi ta’minlab kelinmoqda.
Markaz shuningdek, milliy ma’ruzalar tayyorlanishi, inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirishni ta’minlovchi davlat organi hisoblanadi.
Shu bilan birga, o‘z vakolatlarini barcha davlat organlari va tashkilotlar, ularning mansabdor shaxslaridan mustaqil ravishda amalga oshiradi.
Markaz vazifasi doirasida har yili O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga inson huquqlari sohasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi holati to‘g‘risida axborot taqdim etib boradi. Davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari, ta’lim, ilmiy-tadqiqot va boshqa tashkilotlarning faoliyatiga inson huquqlari sohasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish masalalari bo‘yicha ko‘maklashadi.
Bundan tashqari, jazoni ijro etish muassasalariga, qamoqda saqlash joylariga va maxsus qabulxonalarga qiynoqqa solish holatlarini aniqlash maqsadida Milliy preventiv mexanizm ishtirokchisi sifatida monitoring tashriflarini amalga oshiradi.
Markaz noshirlik faoliyatini ham olib borib, «Demokratlashtirish va inson huquqlari» ilmiy-davriy nashrini hamda inson huquqlari bo‘yicha boshqa bosma mahsulotlarni chop etib bormoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 40-moddasida “Har kim bevosita o‘zi va boshqalar bilan birgalikda davlat organlariga hamda tashkilotlariga, fuqarolarning o‘zini o‘zi  boshqarish organlariga, mansabdor shaxslarga yoki xalq vakillariga arizalar, takliflar va shikoyatlar bilan murojaat qilish huquqiga ega. Arizalar,  takliflar va shikoyatlar qonunda belgilangan tartibda va muddatlarda ko‘rib chiqilishi shart”, deya mustahkamlab qo‘yilgan.
Milliy markazning qo‘shimcha vazifalari…
Bugungi kungacha Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi ana shu konstitutsiyaviy talablar doirasida jismoniy shaxslar va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash tizimida izchil faoliyat ko‘rsatmoqda.
– Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tashkil topganiga roppa-rosa 27 yil to‘ldi, – dedi Milliy markaz direktorining matbuot kotibi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist G‘ulom Mirzo. – O‘tgan davrda Hukumatning bir necha qarori bilan Milliy markaz faoliyatining muayyan sohalari izchil rivojlantirib borildi. Albatta, Milliy markazning tashkil etilishi va shakllantirilishida BMTning Inson huquqlari va boshqaruv tizimini demokratlashtirishni qo‘llab-quvvatlash dasturi muhim ahamiyat kasb etgan.
O‘z navbatida, 2018 yil 10 dekabrda – Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 70 yilligi nishonlangan kunda davlatimiz rahbari “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi faoliyatini takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi. Ushbu qaror inson huquqlariga doir ma’ruzalarni tayyorlash bo‘yicha milliy mexanizmlarni mustahkamlash hamda kelgusida ularning faoliyatini amalga oshirish borasida BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissarining chaqirig‘iga munosib javob bo‘ldi.
Eng muhimi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 10 dekabrdagi qaroriga muvofiq, Milliy markazning maqomi tubdan oshirildi, vakolat va faoliyat ko‘lami yanada kengaytirildi. Milliy markaz Nizomi va shtatlar jadvali qayta tasdiqlandi.
Shuni ham ta’kidlash kerakki, 2022 yil 25 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi faoliyatining moddiy-texnika ta’minotini yanada yaxshilash to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Qarorga ko‘ra, Milliy markaz tarkibida Inson huquqlari bo‘yicha axborot-kutubxona markazi – “Inson huquqlari uyi” tashkil etildi.
Milliy markazga qo‘shimcha asosiy vazifalar ham yuklatildi. Bu o‘rinda, jumladan, inson huquqlari sohasida ilmiy-huquqiy bazani tizimlashtirish, inson huquqlarini ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning xronologiyasini yuritish, fuqarolar va ilmiy tadqiqotchilarga inson huquqlari bo‘yicha tizimlashgan ilmiy-huquqiy manbalardan foydalanish uchun keng imkoniyatlar yaratish haqida so‘z bormoqda.
Bugungi kunda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi inson huquqlari sohasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish bo‘yicha davlat organlari va boshqa tashkilotlarning o‘zaro hamkorligini, milliy ma’ruzalar tayyorlanishini, inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirishni ta’minlovchi davlat organidir. Milliy markaz o‘z vakolatlarini barcha davlat organlari va tashkilotlar, ularning mansabdor shaxslaridan mustaqil ravishda amalga oshiradi.

31 октября – день создания Национального центра Республики Узбекистан по правам человека
Содействие дальнейшему совершенствованию механизмов защиты прав человека служит надежному обеспечению защиты принципов уважения чести и достоинства человека. Для этого, безусловно, важно повышать культуру и правовую грамотность населения.
В целях осуществления деятельности в этом направлении 31 октября 1996 года на основе Указа Президента «О создании Национального центра Республики Узбекистан по правам человека» был создан данный центр.
В результате эффективной деятельности центра обеспечивается взаимное сотрудничество государственных органов и других организаций в выполнении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
Центр также является государственным органом, обеспечивающим подготовку национальных докладов и расширение сотрудничества с международными организациями по защите прав человека.
Вместе с тем он осуществляет свои полномочия независимо от всех государственных органов и организаций, а также их должностных лиц.
В рамках своих обязательств центр ежегодно предоставляет информацию Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса, Кабинету Министров о состоянии соблюдения нашей страной международных обязательств в области прав человека. Центр также содействует деятельности государственных органов, институтов гражданского общества, образования, научно-исследовательских центров и других организаций по вопросам выполнения Республикой Узбекистан международных обязательств в области прав человека.
Кроме того, как участник Национальных превентивных механизмов центр осуществляет мониторинговые посещения в учреждения исполнения наказания, места содержания под стражей и специальные приемники с целью выявления и предупреждения применения пыток.
Центр также занимается издательской деятельностью, в частности, публикует периодическое научное издание «Демократизация и права человека» и другую печатную продукцию по правам человека.
Как закреплено в статье 40 Конституции Республики Узбекистан, каждый имеет право как отдельно, так и совместно с другими лицами обращаться с заявлениями, предложениями и жалобами в государственные органы и организации, органы самоуправления граждан, к должностным лицам или народным представителям. Заявления, предложения и жалобы должны быть рассмотрены в порядке и сроки, установленные законом.
Дополнительные задачи центра…
На сегодняшний день в рамках данных конституционных требований Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека ведет последовательную деятельность в системе работы с обращениями физических и юридических лиц.
– Прошло ровно 27 лет со дня создания Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, – сказал пресс-секретарь директора Национального центра, заслуженный журналист Республики Узбекистан Гулом Мирзо. – За истекший период времени благодаря ряду решений Правительства последовательно развивались отдельные направления деятельности центра. Несомненно, важную роль в создании и формировании данного центра сыграла Программа ООН по поддержке демократизации системы прав человека и управления.
В свою очередь, 10 декабря 2018 года, в день празднования 70-летия Всеобщей декларации прав человека, глава нашего государства подписал постановление «О совершенствовании деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека». Данный документ стал достойным ответом на призыв Верховного комиссара ООН по правам человека усилить национальные механизмы подготовки докладов по правам человека и осуществлять их деятельность в будущем.
Самое главное, согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 10 декабря 2018 года статус центра был повышен, расширен круг его полномочий и деятельности. Были заново утверждены его Устав и штатный график.
Также следует отметить, что 25 марта 2022 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дальнейшем улучшении материально-технического обеспечения деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека». Согласно постановлению, в составе центра был создан информационно-библиотечный центр по правам человека – «Дом прав человека».
Также на центр были возложены дополнительные ключевые задачи. Речь идет, в том числе, о систематизации научно-правовой базы в сфере прав человека, ведении хронологии реформ, реализуемых в сфере защиты прав человека, создании широких возможностей для граждан и научных исследователей для использования систематизированных научно-правовых источников по правам человека.
На сегодняшний день Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека является государственным органом, обеспечивающим сотрудничество государственных органов и других организаций в выполнении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, подготовку национальных докладов, а также расширение сотрудничества с международными организациями по защите прав человека.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека осуществляет свои полномочия самостоятельно и независимо от всех государственных органов и организаций, а также их должностных лиц.