Joriy yilning 5-aprel kuni Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha Milliy komissiya, Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) hamda fuqarolik jamiyati vakillari hamkorligida “O‘zbekistonda 2023-yilgi paxta yig‘im-terimi davrida nodavlat notijorat tashkilotlar va fuqarolik jamiyati vakillarining mehnat sharoitlari, jumladan bolalar va majburiy mehnat monitoringi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda milliy va xalqaro hamkorlar bilan birgalikda ijtimoiy-mehnat munosabatlarini rivojlantirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, fuqarolik jamiyati institutlari va Xalqaro mehnat tashkiloti bilan samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Eng avvalo sohaning qonunchilik va tashkiliy-huquqiy asoslari mustahkamlandi, xalqaro standartlar joriy etildi, qishloq xo‘jaligi isloh qilindi. Keyingi yillarda mazkur yo‘nalishda 40 ga yaqin normativ-huquqiy hujjat qabul qilindi, XMTning qator xalqaro konvensiya va bayonnomalari ratifikatsiya qilindi.
Davra suhbati ishtirokchilari ushbu jarayonlarda institutsional asoslarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilganini qayd etib, Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya faoliyatiga to‘xtaldilar. Yana bir muhim jihat – bu ishda fuqarolik jamiyati vakillari faol ishtirok etmoqda. Shuningdek, tegishli Milliy ma’ruzachi instituti ta’sis etilgan bo‘lib, bu milliy va mahalliy darajada har tomonlama va samarali ishlash imkonini beradi.
Ma’lumki, 2015-yildan boshlab Xalqaro mehnat tashkiloti paxta sektorida bolalar va majburiy mehnatning oldini olish bo‘yicha “Uchinchi tomon monitoringi”ni o‘tkazib keldi. Uning natijalariga ko‘ra, so‘nggi yillarda tizimli majburiy mehnatning yo‘qligi qayd etilgandi.
Xalqaro mehnat tashkiloti monitoring ishlari bo‘yicha asosiy funksiyani O‘zbekiston tomoniga o‘tkazgandan keyin Xalqaro mehnat tashkiloti metodologiyasi asosida fuqarolik jamiyati vakillari ishtirokida paxtachilik sohasida monitoring o‘tkazilyapti.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, Xalqaro mehnat tashkiloti uchinchi tomon monitoringidan tashqari O‘zbekiston kasaba uyushmalari milliy monitoringi, Mehnat inspeksiyasi monitoringi hamda parlament nazorati ham yo‘lga qo‘yilgan.
2023-yil yakunlari bo‘yicha paxtachilikda o‘tkazilgan milliy monitoring va parlament nazorati davomida bolalar va majburiy mehnat holatlari aniqlanmagan.
Tadbirda 2023-yilgi paxta yig‘im-terimi mavsumida majburiy mehnatning oldini olish bo‘yicha o‘tkazilgan mustaqil monitoring natijalari e’lon qilindi.
Ushbu monitoring Xalqaro mehnat tashkiloti metodologiyasi asosida fuqarolik jamiyati faollari tomonidan o‘tkazildi. Monitoring natijalari yig‘im-terim ishlarida majburiy mehnat va bolalar mehnati holatlari aniqlanmaganligini, shuningdek, unda ishtirok etganlar umuman majburiy mehnatga jalb qilinmaganligi e’lon qilindi. 2022-yilda ushbu ko‘rsatkich  0,24 foizni, 2021-yilda 1 foizni, monitoring ishlari boshlangan 2015-yilda esa 14 foizni tashkil qilgan.
Tadbir yakunida ishtirokchilar tomonidan O‘zbekistonda munosib mehnat tamoyillarini ilgari surishni davom ettirish yuzasidan yangi qo‘shma choralar ishlab chiqishga kelishib olindi.

Представителями гражданского общества объявлены результаты мониторинга, проведенного в период хлопкового сезона 2023 года
5 апреля текущего года Национальная комиссия по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда совместно с Международной организацией труда (МОТ) и представителями гражданского общества провела «круглый стол» на тему «Мониторинг условий труда ННО и представителей гражданского общества, в том числе детского и принудительного труда, в период сбора хлопка в Узбекистане в 2023 году».
Отмечалось, что в последние годы совместно с национальными и международными партнерами проводится системная работа по развитию социально-трудовых отношений.
В частности, налажено эффективное сотрудничество с институтами гражданского общества и Международной организацией труда.
Прежде всего, укреплены законодательные и организационно-правовые основы сферы, внедрены международные стандарты, реформировано сельское хозяйство. В последние годы в данном направлении принято около 40 нормативно-правовых актов, а также ратифицирован ряд международных конвенций и протоколов МОТ.
Участники «круглого стола» отметили, что особое внимание уделено развитию институциональных основ в данных процессах, а также остановились на деятельности Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда. Еще одним важным аспектом является то, что в этой работе активно участвуют представители гражданского общества. Кроме того, учрежден соответствующий институт Национального докладчика, который дает возможность всесторонне и эффективно работать на национальном и местном уровнях.
Как известно, с 2015 года Международная организация труда проводила «Мониторинг третьей стороны» по искоренению детского и принудительного труда в хлопковой сфере. По его результатам отмечено отсутствие в последние годы систематического принудительного труда.
После того, как Международная организация труда передала Узбекистану основные функции по мониторингу, мониторинг проводится в хлопковой сфере с участием представителей гражданского общества на основе методологии Международной организации труда.
Следует отметить, что, помимо мониторинга третьей стороны Международной организации труда также налажен национальный мониторинг профсоюзов Узбекистана, мониторинг Трудовой инспекции, парламентский контроль.
По итогам 2023 года в ходе проведенного национального мониторинга и парламентского контроля в хлопководстве не выявлено случаев использования детского и принудительного труда. На мероприятии были объявлены результаты независимого мониторинга по предупреждению принудительного труда в период сбора хлопка в 2023 году.
Данный мониторинг проводился активистами гражданского общества на основе методологии Международной организации труда. Объявлено, что результаты мониторинга показали, что на сборе урожая не выявлено случаев принудительного труда и детского труда, а также те, кто в нем принимал участие, вообще не привлекались к принудительному труду. В 2022 году этот показатель составлял 0,24 процента, в 2021 году – 1 процент, а в 2015 году, когда начался мониторинг, он составлял 14 процентов.
По завершении мероприятия участниками достигнута договоренность относительно разработки новых совместных мер для дальнейшего продвижения в Узбекистане принципов достойного труда.