VASHINGTON, 6-iyun. /"Dunyo" AA/. Shu yil 3-iyun kuni Vashingtonda senatorlar va kongressmenlar idoralari xodimlari, shuningdek, AQSh Kongressining tashqi ishlar, yo'llar va vositalar hamda milliy xavfsizlik qo'mitalari vakillari uchun O'zbekistonga bag'ishlangan brifing o'tkazili, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbirda jami 44 senator va kongressmenlar idorasidan 60 nafar xodim – staffer ishtirok etdi. Bundan tashqari, brifingda respublikachi kongressmen Don Bekon, AQSh Milliy xavfsizlik kengashining Markaziy Osiyo bo'yicha katta direktori Brayan Todd va O'zbekiston elchisi Furqat Sidiqov qatnashdi.
Brifing avvalida O'zbekiston elchisi mamlakatimizda inson huquqlarini himoya qilish, demokratik institutlarni rivojlantirish va qonun ustuvorligini ta'minlash, iqtisodiyotni liberallashtirish va qulay sarmoyaviy muhitni yaratish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijalariga alohida to'xtalib o'tdi.
Shuningdek, siyosat, iqtisod, xavfsizlik va parlamentlararo hamkorlik sohalaridagi keng qamrovli ikki tomonlama hamkorlik haqida batafsil ma'lumot berildi. Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidovning BMT Inson huquqlari qo'mitasi a'zoligiga 2025-2028-yillar uchun saylangani mamlakatimizda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning ramziy ifodasi ekanligi ta'kidlandi.
Brifing yakunida O'zbekiston–AQSh parlamentlararo hamkorligining dolzarb masalalari bo'yicha doimiy aloqalarni yo'lga qo'yish yuzasidan kelishib olindi.

ВАШИНГТОН, 6 июня. /ИА "Дунё"/. 3 июня в Вашингтоне состоялся брифинг по Узбекистану для сотрудников офисов сенаторов и конгрессменов, а также представителей комитетов по иностранным делам, путям и средствам и национальной безопасности Конгресса США, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Всего в мероприятии приняли участие 60 стафферов из офисов 44 сенаторов и конгрессменов. Кроме того, на брифинге также присутствовали конгрессмен-республиканец Дон Бэкон, старший директор по Центральной Азии Совета национальной безопасности США Брайан Тодд, а также посол Узбекистана Фуркат Сидиков.
В начале мероприятия послом Узбекистана были отдельно обозначены результаты проводимых в стране реформ, направленных на защиту прав человека, развитие демократических институтов и обеспечение верховенства закона, либерализации экономики и формированию благоприятного инвестиционного климата.
Также была представлена развернутая информация о всестороннем двустороннем сотрудничестве в сферах политики, экономики, безопасности и межпарламентского взаимодействия. Отмечено, что символическим отражением проводимых реформ в области прав человека в стране является избрание директора Национального центра по правам человека Узбекистана, академика Акмала Саидова членом Комитета по правам человека ООН на 2025-2028 годы.
По итогам брифинга со стафферами достигнута договоренность о поддержании регулярных контактов по актуальным вопросам узбекско-американского межпарламентского сотрудничества.