Poytaxtimizda «Bandlik va ijtimoiy himoyani uyg‘unlashtirish orqali O‘zbekistonda ijtimoiy adolat tamoyillarini mustahkamlash» mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
Unda Senat Raisi, Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha Milliy komissiya raisi Tanzila Norboyeva, Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) Bosh direktori Jilber Ungbo, vazirlik va idoralar, NNT, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
So‘zga chiqqanlar keyingi yillarda davlatimiz rahbari boshchiligida O‘zbekistonda fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, odam savdosiga qarshi kurashish, undan jabrlanganlarni har tomonlama himoya qilish, majburiy mehnatning oldini olish va unga to‘liq barham berishning tashkiliy, huquqiy asoslarini mustahkamlash, bu borada davlat va nodavlat tashkilotlarning faoliyatini muvofiqlashtirish, shuningdek, mazkur yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirish borasida olib borilayotgan ishlarga to‘xtalib o‘tdi.
T.Norboyeva konferensiya ijtimoiy adolatni mustahkamlash, aholi bandligi va ijtimoiy himoyasini ta’minlash, inson huquqlari institutini mustahkamlash, tengsizlik va kambag‘allikni qisqartirish, ularning oldini olish sohasidagi siyosatni takomillashtirish yo‘lidagi dastlabki qadam ekanligini alohida ta’kidladi.
J.Ungbo O‘zbekiston majburiy mehnat va bolalar mehnatiga barham berish bo‘yicha katta yutuqlarga erishganini, bu borada boshqa davlatlar uchun namuna bo‘lganini alohida ta’kidladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev boshlagan va ijtimoiy hamkorlar tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan islohotlarning keng qamrovli ekaniga urg‘u berdi.
Qayd etilganidek, yurtimizda majburiy va bolalar mehnatiga to‘liq barham berildi. Munosib mehnat standartlarini joriy etishga kirishildi. Natijada o‘zbek paxtasiga qo‘yilgan boykot bekor qilindi.
Bundan tashqari, xorijda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining huquqiy himoyasi davlat siyosati darajasiga ko‘tarildi.
Tadbirda inson huquqlarini himoya qilish, munosib ish o‘rinlari yaratish, aholi bandligini ta’minlash, ijtimoiy himoyani mustahkamlash «O‘zbekiston -2030» strategiyasining ajralmas qismi ekanligi aytib o‘tildi.
Shuningdek, O‘zbekistonning bandlikni ta’minlash borasidagi ishlariga ham e’tibor qaratilib, keyingi yillarda ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida mamlakatimizda ishsizlik darajasi 2020 yildagi 10,5 foizdan 2024 yilda 6,8 foizga tushdi.
Kambag‘allik darajasi esa 2021 yildagi 17 foizdan 2023 yil yakuniga kelib 11 foizga tushdi.
Bugungi kunda O‘zbekiston ijtimoiy adolat va munosib mehnat tamoyillarini joriy qilish yo‘lidan dadil bormoqda.
O‘zbekiston tomonidan XMTning 144-sonli Konvensiyasi ratifikatsiya qilingach, 2019 yilda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda Ish beruvchilar respublika Konfederatsiyasi vakillaridan iborat Ijtimoiy-mehnat masalalari bo‘yicha Respublika uch tomonlama komissiyasi tashkil etildi.
Anjuman doirasida «Mehnat me’yorlari va huquqlarining bugungi kundagi holati», «Yashil iqtisodga o‘tish uchun munosib mehnat ish o‘rinlarini moliyalashtirish» va boshqa mavzulardagi panel sessiyalar ham o‘tkazildi.

В столице прошла международная конференция на тему «Укрепление принципов социальной справедливости в Узбекистане путем гармонизации занятости и социальной защиты».
В ней приняли участие Председатель Сената Республики Узбекистан, Председатель Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда Танзила Нарбаева, генеральный директор Международной организации труда (МОТ) Жильбер Унгбо, представители министерства и ведомства, ННО, дипломатического корпуса.
Выступившие на мероприятии отметили масштабную работу, проведенную за последние годы под руководством главы нашего государства по защите прав, свобод и законных интересов граждан, борьбе с торговлей людьми, комплексной защите тех, кто стал ее жертвами, недопущению принудительного труда и его полной ликвидации, координации деятельности государственных и негосударственных организаций в этом направлении, развитию сотрудничества с международными организациями.
Т. Нарбаева подчеркнула, что конференция является еще одним шагом на пути укрепления социальной справедливости, обеспечения занятости и социальной защиты населения, укрепления института прав человека, сокращения неравенства и бедности, совершенствования политики в этих направлениях.
Генеральный директор Международной организации труда (МОТ) Ж. Унгбо подчеркнул, что Узбекистан добился больших результатов в искоренении принудительного и детского труда и стал в этом отношении примером для других стран. Было отмечено, что реформы, начатые Президентом Шавкатом Мирзиёевым и поддержанные социальными партнерами, носят комплексный характер.
Как было подчеркнуто, в нашей стране полностью отменен принудительный и детский труд. Начато внедрение достойных стандартов труда. В результате отменен бойкот для хлопка из Узбекистана.
Кроме того, правовая защита граждан Республики Узбекистан, временно работающих за рубежом, поднята на уровень государственной политики.
На мероприятии было отмечено, что защита прав человека, создание достойных рабочих мест, обеспечение занятости населения, усиление социальной защиты граждан являются неотъемлемой частью Стратегии «Узбекистан-2030».
Также было уделено внимание усилиям Узбекистана по обеспечению занятости, отмечено, что в результате принятых мер за прошедшие годы уровень безработицы в нашей стране снизился с 10,5 процента в 2020 году до 6,8 процента в 2024 году. Уровень бедности сократился с 17 процентов в 2021 году до 11 процентов к концу 2023 года.
Сегодня Узбекистан смело шагает по пути внедрения принципов социальной справедливости и достойного труда.
После ратификации Узбекистаном Конвенции МОТ №144 в 2019 году была создана Республиканская трехсторонняя комиссия по социально-трудовым вопросам в составе представителей Федерации профсоюзов Узбекистана, Министерства занятости и сокращения бедности, Конфедерации работодателей Узбекистана.
В рамках конференции также прошли панельные сессии на темы «Современное состояние трудовых норм и прав», «Финансирование достойных рабочих мест для перехода к зеленой экономике» и другие.