2024-yil 29-iyul kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov Inson huquqlarini o‘rganish bo‘yicha Xitoy jamiyati doimiy qo‘mitasi raisi o‘rinbosari S. Szyango boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida delegatsiya a’zolariga “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar, uning doirasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, shuningdek, Inson huquqlari sohasida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi bo‘yicha Parlament komissiyasining faoliyati haqida atroflicha ma’lumot berildi.
O‘z navbatida, S. Szyango iliq va do‘stona munosabat uchun minnatdorlik bildirib, so‘nggi yillarda Shavkat Mirziyoyev va Si Szinpinning qat’iy siyosiy irodasi tufayli O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida ikki tomonlama aloqalarning barcha yo‘nalishlarida o‘zaro munosabatlar faollashib, ko‘p tomonlama muloqotlar mustahkamlanib borayotganini qayd etdi.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifi chuqur ramziy ma’noga egaligini, uning davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini ta’kidladi.
O‘zbekiston rahbari tashabbusi bilan mamlakatda inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, fuqarolarning qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha o‘ziga xos tajriba shakllanganini, ayniqsa, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada inson huquqlariga taalluqli konstitutsiyaviy normalar 3 baravardan ortiq ko‘payganini e’tirof etdi.
Shuningdek, Xitoy jamiyati doimiy qo‘mitasi raisi o‘rinbosari amalga oshirilayotgan izchil islohotlar natijasida O‘zbekistonning siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy qiyofasi tubdan o‘zgargani, inson, uning qadri va manfaatlarini ifoda etadigan mutlaq yangicha munosabatlar kirib kelganini yuqori baholadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va ularga rioya qilishni ta’minlash masalalari davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi diqqatga sazovor. Shuningdek, O‘zbekiston va Xitoyda inson huquqlarini himoya qilish sohasiga qaratilgan dasturlarning maqsad va vazifalari ham o‘xshash.
Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuvda tomonlar inson huquqlarini ta’minlash sohasida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga kelishib oldilar.

Реформы в сфере прав человека получают заслуженное признание
29 июля 2024 года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов встретился с членами делегации во главе с заместителем председателя Постоянного комитета Китайского общества по изучению прав человека Ц. Цзяньго.
В ходе диалога членам делегации предоставлена подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в стране масштабных реформах, а также о деятельности Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
В свою очередь Ц.Цзяньго выразив благодарность за теплые и дружеские отношения, отметил, что в последние годы благодаря сильной политической воле Шавката Мирзиёева и Си Цзиньпина активизировались взаимоотношения между Узбекистаном и Китаем во всех направлениях двусторонних отношений, усилен многосторонний диалог.
Подчеркнуто, что глубокий символический смысл имеет государственный визит Президента Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику в январе этого года, в ходе которого отношения между двумя странами были подняты на уровень всестороннего стратегического партнерства.
Также отдельно отмечена работа, проводимая под руководством Шавката Мирзиёева в Узбекистане, в частности по формированию уникального опыта обеспечения прав и свобод человека, защиты законных интересов граждан, в том числе, нормы Конституции в новой редакции по правам человека, увеличены более чем в 3 раза.
Кроме того, Ц.Цзяньго дал высокую оценку реформам, в результате которых кардинально изменился политико-правовой, социально-экономический облик Узбекистана, внедрены совершенно новые отношения, отражающие честь и достоинство человека, его ценность и интересы.
По его словам, защита прав человека и обеспечение их соблюдения являются одним из приоритетных направлений государственной политики Узбекистана. Более того, как в Узбекистане, так и в Китае наблюдается схожесть целей и задач программ, направленных на защиту прав человека.
В ходе встречи стороны договорились о дальнейшем развитии взаимного сотрудничества в сфере защиты прав человека.