BMTning uy-joy huquqi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi bilan uchrashuv
Toshkent shahar hokimligida BMTning uy-joy huquqi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Balakrishnan Rajagopal bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazi direktori Akmal Saidov, qurilish vazirining birinchi o‘rinbosari Davronjon Odilov,  Toshkent shahar hokimining birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Haydarov hamda hokim o‘rinbosari Durdona Rahimova ishtirok etdi.
Muloqot davomida BMT hamda uning institutlari bilan ko‘p qirrali sheriklik yanada kengayib, mintaqaviy hamkorlik mustahkamlanib borayotgani ta’kidlab o‘tildi. Shuningdek, mamlakatimizda, jumladan Toshkent shahrida BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Shundan so‘ng, poytaxtda odamlarni uy-joy bilan ta’minlash va aholining barcha qatlamlari yashashi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida batafsil to‘xtalib o‘tildi.

В хокимияте города Ташкента прошла встреча со Специальным докладчиком ООН по праву на достаточное жилье Балакришнаном Раджагопалом.
В ней приняли участие директор Национального центра по правам человека Акмаль Саидов, первый заместитель министра строительства Давронжон Одилов, первый заместитель хокима города Ташкента Бахтиёр Хайдаров и заместитель хокима Дурдона Рахимова.
В ходе диалога отмечено дальнейшее расширение многостороннего партнерства с ООН и ее институтами, укрепление регионального сотрудничества. Подчеркнуто, что в стране, в том числе городе Ташкенте, особое внимание уделяется поддержке мер по достижению Целей устойчивого развития.
На встрече подробно обсуждалась проводимая в столице работа по жилищному обеспечению населения, созданию комфортных условий жизни.
Балакришнан Раджагопал поинтересовался вопросами, связанными с кадастром, платформами для аренды жилья, проектом реновации, правами частных собственников, деятельностью общественных приемных в городе Ташкенте, выездными приемами. Представители сферы подробно ответили на все вопросы.