4-iyun kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov Rossiya Federatsiyasi Prezidentining maslahatchisi, Rossiya Prezidenti huzuridagi Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va inson huquqlari bo‘yicha kengash raisi V.Fadeyev bilan uchrashdi.
Muloqot asnosida inson huquqlari sohasidagi hamkorlik, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, o‘zaro imzolangan Hamkorlik memorandumi doirasida ikki davlat institutlari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan institutsional va huquqiy islohotlar yuzasidan fikr almashdilar. Inson huquqlari, huquqiy ma’rifat va gumanitar hamkorlik sohasidagi dolzarb masalalar bo‘yicha ekspertlar muloqotini davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
V.Fadeyev ikki mamlakat ekspertlari ishtirokida gumanitar masalalarga bag‘ishlangan qo‘shma davra suhbatini o‘tkazish va tahliliy materiallar taqdimotini uyushtirish taklifini bildirdi.
Tomonlarning malaka oshirish va ilg‘or tajribalarni almashish maqsadida soha mutaxassislari uchun inson huquqlari bo‘yicha o‘quv-uslubiy materiallarni birgalikda ishlab chiqishga tayyorligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar inson huquqlarini himoya qilish sohasida konstruktiv muloqotni yanada rivojlantirish va amaliy hamkorlikni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligini tasdiqladilar.

Обсуждено развитие узбекско-российского сотрудничества в сфере прав человека
4 июня 2025 года состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с Советником Президента Российской Федерации, Председателем Совета при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека В. Фадеевым.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся взаимодействия в сфере прав человека, развития институтов гражданского общества, а также перспективы расширения двустороннего сотрудничества между институтами двух стран в рамках заключенного Меморандума о сотрудничестве.
Стороны обменялись мнениями о проводимых институциональных и правовых реформах в Узбекистане. Подчёркнута важность продолжения экспертного диалога по актуальным вопросам в области прав человека, правового просвещения и гуманитарного взаимодействия.
В. Фадеев предложил организацию совместного круглого стола, посвящённого вопросам гуманитарного характера и проведению презентаций аналитических материалов, с участием представителей экспертных кругов двух стран.
Стороны также выразили готовность к совместной работе над разработкой учебно-методических материалов в сфере прав человека для профильных специалистов, с целью повышения квалификации и обмена наилучшими практиками.
По итогам встречи подтверждена взаимная заинтересованность в дальнейшем развитии конструктивного диалога и расширении практического взаимодействия в сфере защиты прав человека.