2022 yil 4 mart kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakili Xans Fridrix Shodder bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Milliy markaz bilan BMT Boshqarmasi o‘rtasida 2022 yilda amalga oshiriladigan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Xans Fridrix Shodder amaliy hamkorlikka shayligini ma’lum qildi. BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi vakilining qayd etishicha, har ikki tashkilot o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari fuqaroligi yo‘q shaxslar va qochoqlar huquqlari ta’minlanishi hamda himoya qilinishi nuqtai nazaridan katta ahamiyat kasb etadi.
Muloqot asnosida Xans Fridrix Shodder keyingi yillarda O‘zbekiston taraqqiyot sohasida erishgan natijalarni yuqori baholadi. BMT Boshqarmasi vakili mamlakatimizni bundan so‘ng ham qo‘llab-quvatlashga tayyorligini bildirdi.

В Национальном центре состоялась встреча с представителем УВКБ ООН
4 марта 2022 г. состоялась встреча между директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидова с главой Представительства Управления верховного комиссара по делам беженцев (УВКБ ООН) по Центральной Азии Хансом Фридрихом Шоддером.
На встрече были обсуждены основные направления сотрудничества в обсуждение основных направлений сотрудничества между НЦПЧ и УВКБ ООН на 2022 год.
Ханс Фридрих Шоддер выразил признательность за конструктивное сотрудничество. По словам представителя УВКБ, «сотрудничество между организациями имеет большое значение в контексте обеспечения соблюдения и защиты прав лиц без гражданства и беженцев».
В частности, Ханс Фридрих Шоддер высоко оценил прогресс, достигнутый Республикой Узбекистан за последние годы и выразил готовность оказывать поддержку в дальнейшем.