Inson huquqlari bo‘yicha ta’limda oliy ta’lim muassasalari birdamligining o‘rni
2022 yil 19 aprel kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Milliy markaz huzuridagi Ilmiy-muvofiqlashtiruvchi kengashning navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda inson huquqlari sohasidagi ta’limni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro tajriba muhokama qilindi.
Gibrid formatda o‘tkazilgan tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va Rossiyaning Qozon federal universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Uchrashuvda inson huquqlari sohasidagi ta’limning xalqaro huquqiy asoslari ko‘rib chiqildi. Ushbu yo‘nalishda ilmiy tadqiqotlarni rag‘batlantirish tajribasini o‘rganishga alohida e’tibor qaratildi.
Inson huquqlari sohasidagi ta’lim va xalqaro inson huquqlari normalari va tamoyillari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni keng yoyish masalasi bilan BMT deyarli tashkil topgan paytidan buyon doimiy ravishda shug‘ullanib kelmoqda. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov o‘z nutqida atroflicha to‘xtaldi.
Ta’kidlanganidek, inson huquqlari va asosiy erkinliklariga to‘liq rioya qilish uchun ma’rifat va ta’limning muhimligi haqidagi qoida 1948 yilgi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida allaqachon mustahkamlab qo‘yilgan.
O‘zbekistonda inson huquqlari bo‘yicha qo‘shma magistratura yo‘nalishini ochish maqsadida tashkil etilgan mamlakatimiz yuridik ta’lim muassasalari konsorsiumining rasmiy ish boshlagani bu borada muhim voqea bo‘ldi. Konsorsium tarkibiga mamlakatimiz Bosh prokuraturasi Akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti kirgan.
Uchrashuvda Qozon federal universiteti vakillari, xususan, Xalqaro aloqalar bo‘yicha fakultet dekani o‘rinbosari, yuridik fanlar doktori Rustem Davletgildeev, Xalqaro va Yevropa huquqi kafedrasi rahbari, yuridik fanlar doktori, professor Adel Abdullin, Huquq fakulteti dekani, yuridik fanlar doktori, professor Liliya Bakulina Rossiya universitetlari konsorsiumining inson huquqlari bo‘yicha ta’lim sohasidagi tajribasi bilan o‘rtoqlashdilar.
Konsorsium 10 ta universitetni o‘z ichiga olgan. Anjumanda  ushbu tuzilmaning “Inson huquqlarini xalqaro himoya qilish” magistratura dasturini amalga oshirish bo‘yicha tajribasi taqdim etildi.
Ilmiy-muvofiqlashtiruvchi kengash yig‘ilishida inson huquqlari bo‘yicha ta’lim sohasida ilmiy va ta’lim muassasalarining inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari va davlat tizimi amaliyotchilari bilan hamkorligi va o‘zaro sherikligi darajasini oshirish zarurligi qayd etildi.

НЦПЧ: Роль объединения ВУЗов для развития образования в области прав человека
19 апреля 2022 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялось очередное заседание Научно-координационного совета при НЦПЧ, на котором рассмотрен  международный опыт развития образования в области прав человека.
Организаторами мероприятия, которое состоялось в гибридном формате,  выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека и Казанский федеральный университет.
Целью заседания стал обзор международно-правовых основ образования в сфере прав человека и изучение опыта стимулирования научных исследований в этом направлении.
Вопрос образования в области прав человека и распространения информации о международных правозащитных нормах и принципах рассматривался в ООН практически с самого ее основания. Это подчеркнул в своей речи Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор НЦПЧ.
Он отметил, что тезис о важности просвещения и образования в сфере прав человека и основных свобод для их полного соблюдения, был закреплён уже во Всеобщей декларации прав человека 1948 года.
В Узбекистане в этом направлении знаковым событием стал официальный запуск консорциума юридических школ страны, создаваемого с целью открытия совместной магистерской программы по правам человека. В состав консорциума вошли Академия Генеральной прокуратуры страны, Национальный центр по правам человека, Ташкентский государственный юридический университет, Университет мировой экономики и дипломатии.
В ходе заседания опытом Консорциума университетов России в сфере образования по правам человека поделились представители Казанского федерального университета, в частности, замдекана  по международной деятельности д. ю. н. Рустем Давлетгильдеев, зав. кафедрой международного и европейского права д. ю. н., профессор Адель Абдуллин, декан юридического факультета д. н., профессор, Лилия Бакулина.
Был представлен опыт данного Консорциума, в состав которого входят 10 ВУЗов, по реализации магистерской программы «Международная защита прав человека».
На заседании НКС было отмечено, что необходимо повысить уровень сотрудничества и взаимодействия научных и образовательных учреждений с национальными институтами по правам человека и практическими работниками государственной системы в сфере образования прав человека.
Была также подчёркнута, необходимость использования новых информационных технологий для образования в области прав человека.