Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning “Yuridik kasb uchun inson huquqlari bo‘yicha ta’lim” parallel sessiyasining natijalari
Bosh prokuratura Akademiyasi tashkil etilganligining 4 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaning “Yuridik kasb uchun inson huquqlari bo‘yicha ta’lim” mavzusidagi parallel sessiyasi xalqaro ekspertlar, xorijiy va milliy tashkilotlar, shu jumladan yuridik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishga mas’ul bo‘lgan hamkor muassasalar vakillari, yetakchi olimlar va ilmiy xodimlar ishtirokida o‘tkazildi.
Parallel sessiyada ishtirok etgan Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa Kengashining maslahatchilari Ivana Ruanya, Rafael Bustos, Qozon Federal Universitetining dekan o‘rinbosari Rustem Davletgildeyev, Moldova Milliy yustitsiya institutining direktori Yekaterina Popa yuristlar, jumladan sud, prokuratura va boshqa organlar xodimlari uchun inson huquqlari bo‘yicha yuridik ta’limning o‘ziga xos jihatlari, ushbu yo‘nalishda Italiya, Ispaniya, Moldova, Rossiya Federatsiyasida amalga oshirayotgan ishlar haqida batafsil axborot berdilar.
O‘zbekiston Respublikasi inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz direktorining birinchi o‘rinbosari, yuridik fanlar doktori M.Tillabayev inson huquqlarini o‘qitishning dolzarb masalalari xususida to‘xtalib, hozirda O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichini amalga oshirish jarayoni va bu bosqichda belgilangan chora-tadbirlar ijrosini qayd etib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi professori, yuridik fanlar doktori S.Raxmanova o‘z ma’ruzasida O‘zbekistonda sudyalar uchun inson huquqlari bo‘yicha ta’limda xalqaro standartlarning o‘rni va ahamiyati haqida to‘xtalib, ushbu yo‘nalishda sudyalar uchun amalga oshirilayotgan o‘quv dasturi va mashg‘ulotlari, tadqiqot ishlarini gapirib o‘tdi.
Bosh prokuratura Akademiyasi professori, yuridik fanlar doktori G.Malikovaning ma’ruzasida O‘zbekistonda inson huquq va erkinliklari sohasida yuridik ta’limning shakllanish va rivojlanish tarixi chuqur tahlil qilib berildi.
Ma’ruzalar bo‘yicha o‘tkazilgan muhokama qizg‘in bahs-munoazaralar shaklida o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, akademik A.Saidov muhokamada yuridik ta’lim sohasidagi fanlar bo‘yicha bazaviy darsliklarni hamda elektron ma’ruza matnlarini tayyorlash ishlariga mamlakatning eng yetuk mutaxassislarini jalb qilish, yuridik kadrlarni tayyorlovchi o‘quv muassasalarining bakalavriat va magistratura yo‘nalishlari xususiyatlari inobatga olingan holda darsliklar, qo‘llanmalar va boshqa o‘quv manbalari tayyorlanishi lozimligi haqida to‘xtalib, O‘zbekistonda yuridik ta’limning holati, muammo va istiqbollarini muntazam o‘rganib borilishi zarurligini ta’kidladi.
Muhokamada ishtirok etgan yuridik fanlar doktori, professor, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan yurist O.Oqyulov, Davlat va huquq instituti vakillari M.Turg‘unov, A.To‘laganov, Sudyalar oliy maktabi kafedra boshlig‘i S.Xolbayev, Toshkent davlat yuridik universiteti professori G.Yuldasheva va boshqalar kun tartibidagi masala bo‘yicha kiritgan qator takliflar amaliyotga joriy etish uchun umumlashtirildi.

Итоги параллельной сессии «Образование по правам человека для юридической профессии» международной научно-практической конференции
Параллельная сессия «Образование по правам человека для юридической профессии» научно-практической конференции, организованной в честь четвертой годовщины образования Академии Генеральной прокуратуры, проведена с участием международных экспертов, представителей зарубежных и национальных организаций, в том числе ведущих образовательных учреждений по подготовке, переподготовке и повышению квалификации юридических кадров, видных ученых и научных работников страны.
Участвовавшие в работе параллельной сессии консультанты Европейского Совета по правам человека Ивана Руаня, Рафаэль Бустос, заместитель декана Казанского Федерального университета Российской Федерации Рустем Давлетгилдеев, директор института Национальной юстиции Молдовы Екатерина Попа выступили с докладами об особенностях юридического образования по правам человека для юристов, в частности для работников суда, прокуратуры и других правоохранительных органов, дали подробную информацию о проводимой в данном направлении работе в Италии, Испании, Молдове, Российской Федерации.
Первый заместитель директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, доктор юридических наук М.Тиллабаев в своем выступлении осветил проводимую в республике работу по осуществлению четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека, выделив при этом актуальные вопросы образования по правам человека.
Доктор юридических наук, профессор Высшей судейской школы при Высшем судейском совете С.Рахманова в своем докладе осветила роль и значение международных стандартов в образовании по правам человека для судей Узбекистана, рассказала о проводимой в данном направлении учебной программе и занятиях, а также научных исследованиях.
Профессор Академии Генеральной прокуратуры, доктор юридических наук Г.Маликова провела подробный анализ истории становления и развития юридического образования по правам человека в Узбекистане.
Обсуждения по выступлениям проведены в форме дискуссий и дебатов, в ходе которых проработан ряд предложений и рекомендаций.
Первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, академиком А.Саидовым отмечена необходимость привлечения ведущих специалистов страны в подготовку базовых учебников и электронных лекций в области юридического образования, с учетом особенностей направлений бакалавриата и магистратуры учебных заведений по подготовке юристов, подчеркнув при этом важность постоянного изучения состояния дел, проблем и перспектив  юридического образования в Узбекистане.
Также в ходе обсуждений доктор юридических наук, профессор, заслуженный юрист Узбекистана О.Окюлов, представители Института государства и права М.Тургунов, А.Тулаганов, начальник кафедры Высшей судейской школы С.Холбаев, профессор Ташкентского государственного юридического университета Г.Юлдашева и другие выдвинули предложения по вопросу повестки дня, которые были обобщены для дальнейшего совершенствования деятельности в области образования по правам человека.