Konstitusiyaviy komissiyaning navbatdagi yig’ilishi bo’lib o’tdi
2022 yil 10 sentyabr kuni Konstitusiyaga o’zgartishlar kiritish bo’yicha takliflarni shakllantirish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan Konstitusiyaviy komissiyaning navbatdagi yig’ilishi bo’lib o’tdi. Unda Komissiya a’zolari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining mas’ul qo’mitalari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Yig’ilishda dastlab “O’zbekiston Respublikasining Konstitusiyasiga o’zgartish va qo’shimchalar kiritish to’g’risida”gi Konstitusiyaviy qonun loyihasi hamda uni takomillashtirish bo’yicha amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, O’zbekiston Konstitusiyaviy islohotni amalga oshirishda boshidanoq xalq manfaatlaridan kelib chiqib ish tutdi. Qonun loyihasining ahamiyatini keng jamoatchilikka tushuntirish maqsadida mamlakatning barcha hududlarida ochiq-oshkoralik prinsiplari asosida tadbirlar tashkil qilindi. Deputatlar saylov okruglaridagi faoliyati, hududlardagi uchrashuvlari va saylovchilar bilan olib borilgan to’g’ridan-to’g’ri muloqotlari davomida konstitusiyaviy islohotning mazmun-mohiyatini xalqimizga yetkazdi.
Mazkur uchrashuvlarda Konstitusiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasiga qo’yilgani to’g’ri bo’lganligi fuqarolar tomonidan alohida e’tirof etildi. Eng muhimi, umumxalq muhokamasi davomida 150 mingdan ortiq takliflar kelib tushdi. Bu esa umumxalq muhokamasi muddatini uzaytirish haqidagi qaror maqsadga muvofiq va o’z vaqtida bo’lganini yana bir bor isbotladi.
Fuqarolarimizdan kelib tushayotgan takliflar orasida soliqqa tortishning adolat prinsiplariga mos bo’lishi, mehnat huquqlarini davlat tomonidan himoya qilinishi, davlat organlari faoliyatining ochiq bo’lishi va ularga korrupsiyaga qarshi kurashish majburiyatini yuklash, yoshlar masalasi davlat siyosatining eng ustuvor vazifalaridan biri bo’lishi, ommaviy axborot vositalari va jurnalistlar faoliyatiga aralashmaslik, odil sudlovning fakat sud tomonidan amalga oshirilishi va boshqa shu kabi kelib tushgan takliflar dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Shu bilan birga, e’tirozlarga sabab bo’lgan ayrim normalar loyihadan chiqarib tashlandi. Bu, o’z navbatida, qonun loyihasi xalqimiz takliflari asosida maromiga yetkazilib, Bosh Qomusimizni tom ma’noda xalq Konstitusiyasiga aylanayotganidan dalolat beradi.
E’tiborlisi, mazkur jarayonga xorijdagi o’zbekistonliklar ham befarq bo’lishmadi. Jumladan, Rossiya, Janubiy Koreya, Turkiya, Qozog’iston, Germaniya va boshqa davlatlardan vatandoshlarimizning yuzlab taklif va munosabatlari kelib tushdi.
Shuningdek, Qonunchilik palatasiga tashrif buyurgan har bir xorijiy delegasiya a’zolari bilan Takliflar bilan ishlash guruhi, Konstitusiyaviy komissiya matbuot xizmati xodimlari o’rtasida suhbatlar uyushtirildi. Ular O’zbekiston parlamentining quyi palatasida yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, konstitusiyaviy islohot jarayonida qanday ishlar olib borilayotganini amalda ko’rdi.
Xuddi shu tajriba haqida Jenevadagi 30 dan ortiq xalqaro tashkilot vakillari, Nyu-Yorkda esa Birlashgan Millatlar Tashkiloti bosh qarorgohida 40 dan ziyod davlatning doimiy vakillari va boshqa xalqaro tashkilotlar mutasaddi rahbarlariga ma’lumot berildi.
Shu bilan birga, bugungi kunga qadar Konstitusiyaviy qonun loyihasi mazmun-mohiyatini tushuntirishga bag’ishlab xalqaro tashkilotlar darajasida 11 ta, xorijiy davlatlarda ham ko’plab tadbir o’tkazilgan. Ularda xalqaro hamkorlar O’zbekistonda konstitusiyaviy islohot borasida ilg’or qadamlar qo’yilayotganini hamda yurtimiz konstitusiyaviy islohotning o’ziga xos modelini yaratish uchun betakror tajriba to’plaganini aytib, Yangi O’zbekiston ayni sohada eng to’g’ri yo’ldan borayotganini bildirgan.
Bugungi yig’ilishda Konstitusiyaviy qonun loyihasi shu kunga qadar 8 ta milliy ekspertizadan o’tkazilgani, shuningdek, Toshkentda BMT, YuNISEF (BMT Bolalar fondi), YeXHT (Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti) kabi tashkilotlar vakillari bilan 3 ta xalqaro jamoatchilik maslahatlashuvi tashkil etilgani ta’kidlandi.
Fuqarolarimizdan kelib tushgan takliflar Bosh Qomusimizni chin ma’noda xalq Konstitusiyasiga aylantirish uchun keng va qulay imkoniyat yaratgani, ayni vaqtda mas’ul qo’mitalarda har bir taklif ekspertlar, soha mutaxassislari, olimlar, siyosatchilar ishtirokida atroflicha muhokama qilinib, shu asosda Konstitusiyaviy qonun loyihasi maromiga yetkazilayotgani aytib o’tildi.
Xususan, takliflari dolzarb ahamiyat kasb etgan mualliflar bilan uchrashuvlar tashkil etilib, ularning bergan taklifi bevosita o’zining ishtirokida muhokama etildi. Uzoq hududlarda joylashgan taklif egalari bilan masofadan turib onlayn ishlar olib borildi. Bu O’zbekiston xalqiga umumxalq muhokamasida ishtirok etib, konstitusiyaviy islohotlar bo’yicha o’z fikrlarini bildirish imkonini berdi.
Yig’ilishda Konstitusiyaviy qonun loyihasining davlat tilidagi matni tahririni tayyorlash bo’yicha olib borilgan ishlar to’g’risida ham batafsil ma’lumot berildi.
Qayd etilishicha, loyihada normativ-huquqiy atamalar o’z mazmuniga muvofiq, yagona shaklda, to’g’ri qo’llanilgan. Adabiy til qoidalari va normalari talablariga hamda yuridik, texnik va boshqa maxsus qoidalarga aniq rioya qilingan. Eng muhimi, loyihadagi normalar sodda va ravon aks ettirilgan. Uning sifati va darajasi hozirgi kundagi jahon konstitusiyaviy taraqqiyotining tendensiyalariga to’la mos keladi.
Shu bois, qonun loyihasining matni tayyor bo’lishi bilan u deputatlar muhokamasiga kiritiladi. Xalq vakillarining fikrlari e’tiborga olingan holda keyinchalik tayyor bo’ladigan Konstitusiyaviy qonun loyihasi referendumga qo’yiladi. Konstitusiyaviy islohot umumxalq ovoz berish orqali amalga oshirilishi Bosh Qomusimizning aholi xohish-irodasining ifodasi – haqiqiy xalq Konstitusiyasi bo’lishiga xizmat qiladi.

Состоялось очередное заседание Конституционной комиссии
10 сентября 2022 года состоялось очередное заседание Конституционной комиссии по формированию предложений о внесении изменений в Конституцию и реализации организационных мер. В нем приняли участие члены Конституционной комиссии, ответственных комитетов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители средств массовой информации.
На заседании обсуждены проект Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан» и работа по его совершенствованию.
Отмечалось, что Узбекистан с самого начала проведения конституционной реформы действовал в интересах народа. Во всех регионах страны на принципах открытости были организованы мероприятия по разъяснению широкой общественности значимости законопроекта. Депутаты в ходе работы на избирательных участках, встреч в регионах и непосредственного диалога с избирателями говорили о сути и значении конституционной реформы.
На этих встречах граждане отмечали, что вынесение проекта Конституционного закона на всенародное обсуждение стало правильным решением. Примечательно, что в ходе всенародного обсуждения поступило более 150 000 предложений. Это в очередной раз подтверждает верность и своевременность решения о продлении срока всенародного обсуждения.
Среди предложений, поступивших от наших граждан, наиболее актуальными можно назвать те, которые отмечали необходимость соответствия налогообложения с принципами справедливости, защиты трудовых прав государством, открытости деятельности государственных органов и возложения на них задачи борьбы с коррупцией, становления вопросов молодежи одной из важнейших задач государственной политики, невмешательства в деятельность СМИ и журналистов, отправления правосудия только судами. При этом некоторые нормы, вызвавшие возражения, были исключены из текста. Это, в свою очередь, свидетельствует о том, что законопроект принимается на основе предложений населения, а Основной закон в буквальном смысле становится народной Конституцией.
Примечательно, что проживающие за рубежом узбекистанцы не остались равнодушными к этому процессу. В частности, получено сотни предложений и обращений от наших соотечественников из России, Южной Кореи, Турции, Казахстана, Германии и других стран.
Помимо этого, члены иностранных делегаций, посетивших Законодательную палату, были ознакомлены с деятельностью Рабочей группы по работе с предложениями и Пресс-службы Конституционной комиссии, организованы беседы. В частности, они интересовались условиями, созданными в нижней палате парламента Узбекистана, проводимой работой в рамках конституционной реформы.
Этим же опытом поделились с представителями более 30 международных организаций в Женеве, с постоянными представителями более 40 стран в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке и высокопоставленными лицами других международных организаций.
Проведено также 11 мероприятий на уровне международных организаций и множество встреч в иностранных государствах по разъяснению сути и содержания проекта Конституционного закона. В ходе этих мероприятий международные партнеры отмечали, что в Узбекистане приняты необходимые меры по успешному проведению конституционной реформы, накоплен уникальный опыт по созданию своеобразной модели конституционной реформы, что Новый Узбекистан идет по правильному пути.
На сегодняшнем заседании было подчеркнуто, что проведено 8 национальных экспертиз проекта Конституционного закона. В Ташкенте также состоялись три общественные консультации с представителями таких международных организаций, как ООН, ЮНИСЕФ (Детксий фонд ООН), ОБСЕ (Организация по безопасности и сотрудничество в Европе).
В ходе заседания отмечалось, что предложения, поступившие от граждан, создали широкую возможность превратить наш Основной закон в истинно народную Конституцию. В то же время, как было заявлено, сегодня каждое предложение детально обсуждается в ответственных комитетах с участием экспертов, специалистов соответствующих сфер, ученых и политиков, и на этой основе будет доработан проект Конституционного закона.
В частности, были организованы встречи с авторами предложений, которые имели актуальное значение, они обсуждались непосредственно при их участии. А инициаторы предложений, проживающие в отдаленных районах, смогли принять онлайн-участие. Все созданные условия позволили народу Узбекистана принять активное участие во всенародном обсуждении и высказать свое мнение о конституционной реформе.
В ходе мероприятия также дана подробная информация о проведенной работе по подготовке редактирования текста проекта Конституционного закона на государственном языке.
Отмечалось, что в проекте нормативно-правовые термины используются в единой форме и корректно в соответствии с их содержанием. Строго соблюдаются требования правил и норм литературного языка, а также юридических, технических и других специальных правил. Самое главное, нормы в проекте отражены в простой и доходчивой форме. Их качество и уровень полностью соответствуют современным тенденциям мирового конституционного развития.
По этой причине, по мере готовности текста проекта закона он будет вынесен на обсуждение депутатов Законодательной палаты. Проект Конституционного закона, который будет подготовлен с учетом мнений народных представителей, будет вынесен на референдум. Осуществление конституционной реформы путем всенародного голосования позволит выразить волю населения, а документу – стать поистине народной Конституцией.