Keyingi yillarda ikki davlat Prezidentlarining siyosiy irodasi va uzoqni ko‘zlab amalga oshirayotgan oqilona siyosati natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarildi, xalqlarimiz do‘stligi mustahkamlandi. Bu, o‘z navbatida, parlamentlararo hamkorlikni yanada jonlantirishga turtki bo‘lmoqda.
Ikki davlat rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli o‘zaro do‘stona aloqalar aniq amaliy qadamlar bilan boyitilgan holda rivojlanmoqda. Hamkorlikning yangi sahifasi ikki xalq manfaatlari yo‘lidagi yangi maqsadlar va istiqbollar bilan to‘lgan. Ochiq, samimiy muloqotlar parlamentlararo hamkorlikni kuchaytirish uchun ham mustahkam poydevor qo‘ydi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi holati, uni yanada rivojlantirishda parlamentlarning roli va o‘rnini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish, boshqa sohalardagi aloqalar ko‘lamini tobora kengaytirib borish masalalari ikki mamlakat parlamenti vakillarining diqqat-markazida bo‘ldi.
Tomonlar O‘zbekiston – Tojikiston munosabatlarida erishilgan ulkan ijobiy o‘zgarishlar xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini mustahkashga zamin yaratib, ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirishda parlament a’zolarining o‘zaro hamkorligini yanada mustahkamlashga alohida urg‘u qaratdilar.

28 октября текущего года в Самарканде в рамках осенней сессии Межпарламентской Ассамблеи СНГ состоялась встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддина Исмоилова с Председателем Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли Республики Таджикистан Махмадтоир Зоир Зокирзода.
Отмечено, что в последние годы в результате политической воли Президентов двух стран и проводимой ими дальновидной политики на новый уровень поднялись отношения многопланового сотрудничества между нашими странами, укрепилась дружба между нашими народами. Это, в свою очередь стало толчком для дальнейшей активизации межпарламентского сотрудничества.
Благодаря политической воле руководителей двух стран развиваются дружеские отношения, обогащаясь конкретными практическими шагами. Новая страница сотрудничества наполнена новыми целями и перспективами на благо интересов двух народов. Налаженный открытый, искренний диалог заложил прочную основу также и для укрепления межпарламентского сотрудничества.
На встрече обсуждены текущее состояние многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и Таджикистаном, вопросы повышения роли и места парламентов в его дальнейшем развитии.
Вопросы дальнейшего развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между нашими странами, расширения двусторонних отношений и в других сферах также были в центре внимания представителей парламентов двух стран.
Стороны особо отметили достигнутые позитивные сдвиги в узбекско-таджикских отношениях, заложившие основу для укрепления дружбы между нашими народами, углубления и расширения стратегического партнерства двух стран, дальнейшего укрепления взаимного сотрудничества членов парламента.