O‘zbekiston Prezidenti va Fransiya taraqqiyot agentligi rahbari ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar
Bugun, 21 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiyaga boshlangan rasmiy tashrif doirasida Parij shahrida Fransiya taraqqiyot agentligi (FAR) bosh direktori Remi Riuni qabul qildi.
O‘zbekiston va Fransiya taraqqiyot agentligi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish, yangi istiqbolli loyihalar bilan boyitish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi paytda o‘zaro aloqalarda yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Qo‘shma loyihalar portfeli 1 milliard yevroga yetdi. Agentlik ishtirokida bugun infratuzilma, iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohani rivojlantirish bo‘yicha muhim dasturlar amalga oshirilmoqda.
FAR rahbari bugungi kunda Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar dasturining samarali natijalarini qayd etib, hamkorlikning joriy holati va salohiyatini yuksak baholadi.
Suhbatda davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini, eng avvalo, ta’lim, sog‘liqni saqlash va infratuzilma sohalarida joriy qilish, energetika va transportda “yashil” iqtisodiyot loyihalarini kengaytirish, agrosanoat majmuini qo‘llab-quvvatlash, xotin-qizlar va yoshlarni o‘qitish va ularning tadbirkorligini moliyalashtirish loyihalarini ilgari surish kabi ustuvor yo‘nalishlarda amaliy sheriklikni chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Loyihalarni aralash tarzda, shu jumladan Fransiya kompaniyalarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari ishtirokida moliyalashtirish mexanizmlaridan faol foydalanish muhim ekani ta’kidlandi.
Tomonlar erishilgan barcha kelishuvlarni ro‘yobga chiqarish yuzasidan “yo‘l xaritasi”ni tayyorlashga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Fransiya taraqqiyot agentligi o‘rtasida qishloq xo‘jaligi, energetika, “yashil” iqtisodiyot, shaharlarni rivojlantirish, suv ta’minoti, bank-moliya va transport sohalarida aniq loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutadigan umumiy qiymati 1 milliard yevrodan ortiq bo‘lgan 2025 yilgacha strategik hamkorlik dasturini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.

Президент Узбекистана и глава Француского агентства развития обсудили возможности расширения многопланового партнёрства
Сегодня, 21 ноября в г. Париже Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках начавшегося официального визита во Францию принял генерального директора Французского агентства развития (ФАР) Реми Риу.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества между Узбекистаном и Французским агентством развития, а также наполнения его новыми перспективными проектами.
С удовлетворением отмечен достигнутый в последнее время высокий уровень взаимодействия. Портфель совместных проектов достиг 1 миллиарда евро. С участием Агентства сегодня реализуются важные программы развития инфраструктуры, отраслей экономики и социальной сферы.
Глава ФАР, отметив впечатляющие результаты проводимой в настоящее время программы реформ в Новом Узбекистане, высоко оценил текущую динамику и потенциал взаимодействия.
В ходе беседы особое внимание было уделено вопросам углубления практического партнёрства в таких приоритетных направлениях, как внедрение эффективных механизмов государственно-частного партнёрства, прежде всего в сферах образования, здравоохранения и инфраструктуры, расширение поддержки проектов «зелёной» экономики в транспорте и энергетике, поддержка агропромышленного комплекса, продвижение проектов обучения и финансирования женского и молодёжного предпринимательства.
Подчеркнута важность активного применения механизмов смешанного финансирования проектов, в том числе с участием прямых инвестиций французских компаний.
Стороны условились подготовить «дорожную карту» по выполнению всех достигнутых договорённостей.
В завершение встречи состоялась церемония подписания между Правительством Республики Узбекистан и Французским агентством развития новой Программы стратегического сотрудничества до 2025 года на сумму свыше 1 миллиарда евро, которая предусматривает конкретные совместные проекты в области сельского хозяйства, энергетики, «зелёной» экономики, городского развития, водоснабжения, банковско-финансового сектора и транспорта.