Hozirgi murakkab sharoitda jinoyatchilik masalasi ko‘p qirrali hamkorlikni taqozo etadigan dolzarb muammoga aylandi. Shu ma’noda, keyingi yillarda mamlakatimiz milliy tajribasida jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish bo‘yicha samarali tizim yaratilgani muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov 2022 yil 25 noyabr kuni Ichki ishlar vazirligi Akademiyasida “Jinoyatchilikka qarshi kurashishning dolzarb muammolari: nazariya va amaliyot” mavzuida bo‘lib o‘tgan xalqaro konferensiyada so‘zlagan nutqida shunday deb ta’kidladi.
– Ayniqsa, O‘zbekistonning global barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan qat’iy tashabbuslari jahon hamjamiyati tomonidan ham alohida e’tirof etilmoqda, – A.Saidov. – Bugungi ilmiy-amaliy konferensiya shunisi bilan ahamiyatliki, unda jinoyatchilikka qarshi kurashishning huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish, ayni jarayonda fuqarolik jamiyati institutlarining rolini kuchaytirish orqali jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirish, mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni kengaytirish borasida muhim tavsiyalar bildirildi.
Ilmiy-amaliy konferensiyada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati vakillari, BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining (UNODC) Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi ekspertlari, qator vazirlik va idoralar mutasaddilari, shuningdek, onlayn formatda Rossiya Federatsiyasi, Turkiya, Belarus, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Tojikiston yetakchi ta’lim muassasalaridan mutaxassislar ishtirok etdi.
Konferensiya ishini IIV Akademiyasi rahbari Rustam Xatamov ochib, global va mintaqaviy xavfsizlikka jiddiy tahdid solayotgan xavf-xatarlar, barqaror rivojlanish va jinoyatchilikka qarshi kurashishda ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash masalalari, bu borada O‘zbekiston milliy strategiyasining ustuvor jihatlariga atroflicha to‘xtaldi.
Konferensiyada BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining Markaziy Osiyoda odam savdosi va migrantlar kontrabandasiga qarshi kurashish bo‘yicha mintaqaviy maslahatchisi Reda Sirgediene, Oliy Majlis Senatining Mudofaa va xavfsizlik qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Tolibjon Madumarov va boshqalar so‘z olib, anjumanning muhim yo‘nalishlariga e’tibor qaratdi.
Shundan so‘ng mahalliy va xalqaro ekspertlarning “Zamonaviy O‘zbekiston jinoyat qonunchiligini takomillashtirishning dolzarb yo‘nalishlari”, “BMT Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining odam savdosi va migrantlar kontrabandasiga qarshi kurashish bo‘yicha tashabbuslari”, “Giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar bilan bog‘liq jinoyatlarga qarshi kurashishning muammo va yechimlari”, “Kiberjinoyatlarni tergov qilish metodikasini takomillashtirish masalalari”, “Jinoyatchilikka qarshi kurashishning yangi vektorlari”, “Raqamlashtirish davrida jinoiy siyosatning asosiy tendensiyalari” mavzuidagi ma’ruzalari tinglandi.
Kunning ikkinchi yarmida konferensiya ishi belgilangan mavzular bo‘yicha alohida sho‘balar ko‘rinishida davom ettirildi. Munozaralar jarayonida jinoyatchilikka qarshi kurashishning nazariy va amaliy jihatlari, xususan, yangi ko‘rinishdagi tahdidlarning oldini olishda zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanish, sohaning huquqiy asoslarini takomillashtirish, bu borada ayrim davlatlar milliy qonunchiligining o‘ziga xos xususiyatlari, ta’lim sohasida tajriba almashinuvini kengaytirishda istiqboldagi asosiy yo‘nalishlar yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Mazkur sohadagi muammolarning ilmiy-amaliy yechimlariga qaratilgan taklif hamda tavsiyalar ishlab chiqildi. Ishtirokchilar konferensiya yakunlariga bag‘ishlangan ilmiy maqolalar to‘plamini chop etishga kelishib oldilar.
Xalqaro konferensiya doirasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hamda Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi.

25 ноября в Академии МВД Республики Узбекистан прошла международная конференция по теме «Актуальные проблемы борьбы с преступностью: теория и практика».
В научно-практической конференции приняли участие представители Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, специалисты регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC) в Центральной Азии, ответственные сотрудники ряда министерств и ведомств, а также в онлайн-формате участвовали специалисты ведущих учебных заведений Российской Федерации, Турции, Белоруссии, Кыргызстана, Казахстана и Республики Таджикистан.
Конференцию открыл начальник Академии МВД Рустам Хатамов, который затронул вопросы угроз глобальной и региональной безопасности, устойчивого развития и укрепления многостороннего сотрудничества в борьбе с преступностью, приоритетных аспектов национальной стратегии Узбекистана в этой связи.
– В современных сложных условиях проблема преступности стала актуальной, требующей многопланового сотрудничества, – сказал Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса. – В последние годы в отечественном опыте нашей страны создана эффективная система борьбы с преступностью и раннего предупреждения правонарушений. В частности, твердые инициативы Узбекистана, направленные на обеспечение глобальной стабильности, признаются мировым сообществом.
Данная научно-практическая конференция знаменательна тем, что на ней даны важные рекомендации по совершенствованию правовых механизмов борьбы с преступностью, повышению роли институтов гражданского общества в этом процессе, повышению правовой культуры в обществе, расширению регионального и международного сотрудничества.
На конференции выступили региональный советник Управления по наркотикам и преступности ООН по вопросам противодействия торговле людьми и незаконному ввозу мигрантов в Центральной Азии Реда Сиргедиене, заместитель председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам обороны и безопасности Толибжон Мадумаров и другие, доклады которых были посвящены важным направлениям обсуждаемых вопросов.
Затем были заслушаны доклады местных и международных экспертов на темы «Актуальные направления совершенствования уголовного законодательства современного Узбекистана», «Проблемы и решения борьбы с преступлениями, связанными с наркотическими средствами и психотропными веществами», «Вопросы совершенствования методологии расследования киберпреступлений», «Новые векторы борьбы с преступностью», «Основные тенденции уголовной политики в период цифровизации».
Во второй половине дня работа конференции была продолжена в виде отдельных секций по указанным темам. В ходе обсуждений состоялся обстоятельный обмен мнениями по теоретическим и практическим аспектам противодействия преступности, в частности, использованию современных информационных технологий в предупреждении новых угроз, совершенствованию нормативно-правовой базы сферы, особенностям национального законодательства некоторых стран в этой связи и основных перспективных направлений расширения обмена опытом в сфере образования. Разработаны предложения и рекомендации, направленные на научное и практическое решение проблем в этой сфере.
Участники договорились издать сборник научных статей по итогам конференции.
В рамках международной конференции был подписан меморандум о сотрудничестве между Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан и Академией МВД.