Bugun, 1 dekabr kuni Toshkent shahrida Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi hamda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida “Gender faollarini qo‘llab-quvvatlash hamda gender stereotiplarini bartaraf etish orqali O‘zbekistonda gender tenglikni ta’minlash” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Unda Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi, Moliya vazirligi, Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi, Latviya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi, fuqarolik jamiyati institutlari, vazirlik va idoralar hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
Ta’kidlash joizki, gender faollarini qo‘llab-quvvatlash hamda gender stereotiplarini bartaraf etish orqali O‘zbekistonda gender tenglikni ta’minlashning maqsadi davlat siyosatida gender masalalariga ko‘proq e’tibor qaratish, uni samaraliroq yuritish imkonini berish, shuningdek, davlat muassasalariga o‘z salohiyatini mustahkamlash va gender tenglikni yanada samarali hamda yaqqol ta’minlash uchun chinakam amaliy poydevor yaratib berish hisoblanadi.
Davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasida 2030 yilgacha bo‘lgan davrda gender tenglikka erishish strategiyasi xotin-qizlar va erkaklar uchun teng imkoniyatlar yaratishga, shu jumladan davlat organlari va tashkilotlarida xizmat lavozimi ko‘tarilishi, vazirlik va idoralar salohiyatini oshirish, shuningdek, ish joyida tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining oldini olishga qaratilgani alohida qayd etib o‘tildi.
Shuningdek, tadbir davomida Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari bo‘yicha respublika komissiyasi hamda BMT TDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan “Ayollarga nisbatan zo‘ravonlik va kamsitishning oldini olish va bartaraf etishning gender stereotiplari va patriarxal normalarini umummilliy o‘rganish” natijalari taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbir ishtirokchilarning ushbu mavzuda taklif va tavsiyalari eshitildi.
Tadbir so‘nggida ishtirokchilar gender tenglikka erishish bo‘yicha yangi yondashuvlar, g‘oyalar va tashabbuslar yuzasidan fikr almashdi hamda O‘zbekistonda gender tenglikka erishish milliy strategiyasini amalga oshirishga hissa qo‘shishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

Сегодня, 1 декабря, состоялся «круглый стол» на тему «Обеспечение гендерного равенства в Узбекистане путем поддержки гендерных активистов и устранения гендерных стереотипов», организованный Республиканской комиссией по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи, совместно с представительством Программы развития ООН.
В его работе приняли участие представители Комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства, Министерства финансов, Государственного комитета семьи и женщин, делегации Европейского союза в Узбекистане, посольства Латвийской Республики в Узбекистане, институтов гражданского общества, министерств, ведомств и СМИ.
Следует отметить, что целью обеспечения гендерного равенства в Узбекистане путем поддержки гендерных активистов и устранения гендерных стереотипов является создание действенного практического фундамента для уделения в государственной политике, большего внимания гендерным вопросам, предоставления возможности более эффективного ее проведения, а также усиления потенциала государственных институтов и более эффективного и четкого обеспечения гендерного равенства.
На «круглом столе» особо отмечалось, что Стратегия достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года направлена на создание равных возможностей для женщин и мужчин, в том числе в вопросах продвижения по служебной лестнице в государственных органах и организациях, повышения потенциала министерств и ведомств, а также предупреждения случаев притеснения и насилия на рабочем месте.
В ходе мероприятия также состоялась презентация результатов «Общенационального изучения гендерных стереотипов и патриархальных норм предупреждения и устранения насилия и дискриминации в отношении женщин», проведенного Республиканской комиссией по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи совместно с представительством ПРООН в Узбекистане. По данной теме были выслушаны предложения и рекомендации участников мероприятия.
В завершение мероприятия участники обменялись мнениями о новых подходах, идеях и инициативах по достижению гендерного равенства и выразили заинтересованность внести свой вклад в реализацию Национальной стратегии по достижению гендерного равенства в Узбекистане.