Kun tartibida ayollar, tinchlik va xavfsizlik
Oliy Majlis Senati a’zosi Gulnora Ma’rufova Qozog‘istonning Olmaota shahrida bo‘lib o‘tgan “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” submintaqaviy platformasi ishida ishtirok etdi.
Bilamizki, submintaqaviy platformaning maqsadi BMT Xavfsizlik Kengashining 1325-sonli rezolyusiyasini amalga oshirish bo‘yicha xalqaro majburiyatlar va milliy harakat rejalarining (MHP) ijro etilishi bo‘yicha axborot almashish, inson xavfsizligiga o‘sib borayotgan xavflarni, shu jumladan, gumanitar inqirozlar oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha umumiy yondashuvlarni aniqlashdan iborat.
Platforma asosiy manfaatdor tomonlarga mintaqadagi “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” kun tartibini amalga oshirishni tezlashtirish va ayollar ishtirokini rag‘batlantirish uchun qo‘shma harakatlar va yechimlarni ishlab chiqish uchun mintaqaviy ustuvorliklar, muammolar va transchegaraviy istiqbollar haqida fikr yuritish imkoniyatini berdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari yurtimizda xotin-qizlarning mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotidagi o‘rni va mavqeini yuksaltirish, gender tenglikni ta’minlash yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar xususida ma’lumotlar berishdi.

Член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Гулнора Маруфова приняла участие в работе Субрегиональной платформы «Женщины, мир и безопасность», которая прошла в городе Алматы, Казахстан.
Цель Субрегиональной платформы - обмен информацией по выполнению международных обязательств и Национальных планов действий (НПД) по реализации Резолюции Совета Безопасности ООН за № 1325, определение общих подходов к устранению нарастающих угроз безопасности, в том числе последствия гуманитарных кризисов.
Платформа предоставила возможность ключевым заинтересованным сторонам задуматься о региональных приоритетах, проблемах и трансграничных перспективах разработки совместных действий и решений для ускорения реализации повестки дня «Женщины, мир и безопасность» в регионе и содействия участию в них женщин.
Члены делегации Узбекистана проинформировали о проводимой в нашей стране работе по повышению роли и статуса женщин в общественно-политической жизни страны, обеспечению гендерного равенства.
В частности было подчеркнуто, что созданы все необходимые условия для повышения социально-экономической и политико-правовой активности женщин, активизация их деятельности в общественных и политических организациях, утверждена Стратегия достижения гендерного равенства до 2030 года, введена обязательная гендерно-правовая экспертиза всех принимаемых нормативно-правовых актов.