TOSHKЕNT, 15 dekabr. /«Dunyo» AA/. BMT Bosh Assambleyasi «Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini oshirish to‘g‘risida»gi rezolyutsiyani bir ovozdan ma’qulladi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Rezolyutsiyani qabul qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 2020 yildagi 75-sessiyasida taklif etilgan.
Rezolyutsiyada parlamentlarning SOVID-19 pandemiyasidan inklyuziv, barqaror va uzoq muddatli tiklanishni qo‘llab-quvvatlash va hech kim ortda qolmasligini ta’minlash uchun barqaror rivojlanish bo‘yicha harakatlarni jadallashtirish uchun birlik, birdamlik va ko‘p tomonlama hamkorlikka qaytadan kirishishdagi muhim roli ta’kidlangan.
Bosh Assambleya davlatlarni BRMni kuzatish va ko‘rib chiqish jarayonlarida, ayniqsa ixtiyoriy milliy sharhlarni tayyorlashda parlamentlarni qo‘llab-quvvatlash va jalb etishga hamda ularga milliy mulkchilik va javobgarlikni ta’minlash va mustahkamlashda yordam berishga chaqiradi.
Gender tengligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda, bu esa qonun chiqaruvchi organlar va parlament jarayonlarida ayollarning to‘liq, teng va mazmunli ishtirokini rag‘batlantirish orqali BRMga erishish yo‘lidagi taraqqiyotni jadallashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarning markaziy elementi bo‘lishi kerak.
2030 yilgacha bo‘lgan kun tartibini muvaffaqiyatli amalga oshirishda yoshlarning muhim o‘rni va hissasi e’tirof etilib, parlament jarayonlarida yoshlarning to‘liq, teng va mazmunli ishtirokini ta’minlash zarur.
Hujjatga barcha Markaziy Osiyo davlatlari, Avstriya, Jazoir, Bangladesh, Bahrayn, Belgiya, Germaniya, Misr, Ispaniya, Indoneziya, Italiya, Qatar, Xitoy, Kolumbiya, Koreya Respublikasi, Malayziya, Niderlandiya, Norvegiya, Pokiston, Portugaliya, Singapur, Finlyandiya, Fransiya, Shvetsiya, Yaponiya va boshqalar kabi dunyoning barcha qit’alaridan 80 ta mamlakat hammualliflik qilgan.
Rezolyutsiya BMT tuzilmalari va boshqa xalqaro tashkilotlar tomonidan iliq kutib olindi. Hujjat parlament a’zolari uchun o‘ziga xos qo‘llanma bo‘lib, ularning sa’y-harakatlarini BRMni jadal amalga oshirishga safarbar etishi alohida ta’kidlandi.
Parlamentlararo ittifoq ushbu hujjatni 2023 yil sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasi Oliy haftaligi doirasida bo‘lib o‘tadigan BRM sammitiga tayyorgarlik ko‘rishdagi muhim qadam, deb hisoblaydi.

НЬЮ-ЙОРК, 15 декабря. /ИА «Дунё»/. 14 декабря Генеральная Ассамблея ООН единогласно одобрила резолюцию «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития (ЦУР)», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Принятие резолюции было предложено Президентом Шавкатом Мирзиёевым в ходе 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 2020 году.
В резолюции подчеркивается важная роль парламентов в возобновлении приверженности единству, солидарности и многостороннему сотрудничеству в целях поддержки всеохватного, устойчивого и прочного восстановления после пандемии COVID-19 и ускорения работы во имя устойчивого развития при обеспечении того, чтобы никто не был забыт.
Генассамблея призывает государства оказывать поддержку парламентам и способствовать их вовлечению в процессы последующей деятельности и обзора хода достижения ЦУР, особенно в подготовку добровольных национальных обзоров, оказывать им помощь для обеспечения и усиления национальной ответственности и подотчетности.
Отдельное внимание уделено обеспечению гендерного равенства, что должно стать центральным элементом усилий по ускорению прогресса в достижении ЦУР путем содействия полному, равноправному и значимому участию женщин в работе законодательных органов и в парламентских процессах.
Признается важная роль и вклад молодежи в успешную реализацию Повестки дня на период до 2030 года, и необходимость обеспечения полного, равноправного и значимого участия молодежи в парламентских процессах.
Соавторами документа выступили 80 государств со всех континентов мира, в том числе все страны Центральной Азии, Австрия, Алжир, Бангладеш, Бахрейн, Бельгия, Германия, Египет, Испания, Индонезия, Италия, Катар, КНР, Колумбия, Республика Корея, Малайзия, Нидерланды, Норвегия, Пакистан, Португалия, Сингапур, Финляндия, Франция, Швеция, Япония и другие.
Резолюцию тепло приветствовали структуры ООН и другие международные организации. Подчеркивается, что резолюция станет уникальным путеводителем для парламентариев, мобилизуя их усилия в ускоренной реализации ЦУР.
Межпарламентский союз считает данный документ важным шагом в деле подготовки к Саммиту ЦУР, который состоится в сентябре 2023 года в рамках Высокой недели 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.